Geografia – pierwszy egzamin w edukacji domowej za nami – egzamin z rocznego materiału klasy 6 zdany po dwóch miesiącach codziennej nauki – 17 listopada. Na ocenę bardzo dobry (5), która będzie na świadectwie ukończenia klasy.

Jak pisałam wam w poście o egzaminach – moja 6klasistka ma w tym roku do zaliczenia 7 egzaminów (polski, matematyka, angielski, historia, geografia, biologia i informatyka) i pierwszy już za nami.

Jaki jest nasz plan nauki? Uczymy się blokami. Codziennie jest coś z polskiego, matmy i angielskiego oraz dodatkowego przedmiotu, który córka zalicza po kolei. Za sobą mamy geografię, teraz robi historię – myślę, że już w lutym będzie gotowa do egzaminu.

Jak się uczyć do egzaminu? U nas codziennie lub prawie codziennie w zależności od trudności brany był nowy temat. Córka czytała go sobie lub mi lub tacie lub całej rodzinie 🙂 w domu czy na spacerze czy gdzie tam właśnie byliśmy np na wyjeździe. Potem go przegadywaliśmy. Czasem wspomagaliśmy się dodatkowymi książkami, czasem filmikami na YouTubie. Czasem temat był na tyle interesujący, że córka sama pogłębiała wiedzę i szukała źródeł. Potem były robione ćwiczenia do tematu. Nasza szkoła daje dzieciom w edukacji domowej plik ćwiczeń – po kilka do tematu, które potem wypełnione trzeba złożyć jako dokumenty do egzaminu.

Szkoła daje też dzieciom do egzaminu wykaz 30 pytań egzaminacyjnych z całego materiału danego przedmiotu. Dziecko wybiera 3 pytania (po 1 z każdej dziesiątki), opracowuje je pisemnie i również składa w sekretariacie szkoły jako dokumenty do egzaminu.

Jak wygląda egzamin w edukacji domowej.

Ponieważ zdawaliśmy w czasie kiedy szkoły były pozamykane – egzamin przeprowadzany był w formie zdalnej. Po złożeniu dokumentów w sekretariacie, następnego dnia zadzwoniła pani z sekretariatu z propozycją dnia i godziny egzaminu, został umówiony na ok 1,5 tyg po telefonie. Egzamin odbywał się na platformie Discord. Nauczycielka geografii łączyła się z uczniem o umówionej godzinie. Egzamin był obroną 3 pytań egzaminacyjnych wybranych wcześniej przez córkę, rozpisanych i zawiezionych jako dokument do szkoły. Nauczycielka zadawała pytania tylko w ramach tych 3 opracowanych zagadnień. Na ocenę składała się wypowiedź egzaminacyjna córki, jakość opracowań pisemncyh 3 zagadnień egzaminacyjnych oraz ćwiczeń do przedmiotu wypełnionych i oddanych.

Egzamin przebiegł w świetnej atmosferze i córka mówi, że ten rodzaj nauki w swoim tempie, bez sprawdzianów i kartkówek, z opracowaniem tematów które były dla niej najciekawsze jest super.

 

 

Zobacz wcześniejsze wpisy:

Edukacja domowa tydzień przed 1 września  #1

Edukacja Domowa jak zacząć #2

Jak przeszliśmy na Edukację Domową #3

Przechodzimy na ED krok pierwszy #4

Nasze ED – krok drugi – szkoła rejonowa czy przyjazna #5

Nasze ED – krok trzeci – ile się czeka na decyzję #6

1 września – rozpoczęcie roku – w ED nas to nie dotyczy #7

Jak się organizujemy w Edukacji Domowej

Skąd podręczniki? Czy daje je szkoła?

Edukacja Domowa – czy są oceny, sprawdziany, zaliczenia #10

Edukacja Domowa – egzaminy ile i jakie #11

Pierwsza lektura za nami