Tak się składa, że jestem mamą czwórki moich ulubionych dzieciaków począwszy od nastolatka a skończywszy na niemowlaku. Tak, mam w domu nastolatka a właściwie nastolatkę i tak, dzieć ten uwielbia czytać – co uważam jest jednym z moich wychowawczych sukcesów 🙂 Przedstawiam wam więc poniżej cztery książki polecane przez dziecia owego, ale również przeze mnie. Tak się składa, że czasem sama chętnie czytam książki polecane mi przez córkę, tak by ona chętnie czytała te polecane przeze mnie 🙂

 

 

„Stan splątania” Roksana Jędrzejewska – Wróbel

Świetna książka! Bardzo polecamy! Młodzieżowa, lekka a jednocześnie wartościowa, prawdziwa, dająca do myślenia.

Bohaterowie to Maria, Lena i Miłosz. Trójka ósmoklasistów. Chodzą do jednej klasy, mieszkają na jednym osiedlu a mimo to są sobie obcy aż do czasu. By zdobyć dodatkowe punkty konieczne do dostania się do dobrego liceum, podejmują wolontariat w domu starców. Czytając książkę obserwujemy jak zmieniają się ich odczucia i postrzeganie tych ludzi – od obrzydzenia do przyjaźni, od strachu po uzewnętrznianie własnego ja. Mimo życia pod presją bo szkoła, zajęcia dodatkowe, olimpiady, konkursy – udział w tym wolontariacie zmieni tych młodych ludzi a nawet ich rodziny.

Wydawnictwo Literackie, miękka okładka, data wydania 2021

 

 

„Na100latki czyli jak przetrwać mając naście lat” Marcin Przewoźniak, ilustracje Elka Grądziel

Jako mama nastolatki bardzo byłam ciekawa tej pozycji. Musze przyznać, że śledzę nowości wydawnicze w szeroko pojętym temacie poradników na rodziców nastolatków i samych nastolatków. Już nie raz podsuwane mojej córce książki były świetnym wstępem do naszych rozmów i dyskusji na interesujące ją tematy. Jednym z przykładów jest ta książka, ciekawie wydana. Myślę, że nastolatki znajdą w niej wiele, naprawdę wiele odpowiedzi na nurtujące je tematy ( np alkohol: wedle pl prawa, jak wpływa na życie, czego unikać, jakie są skutki picia, jak powstają wymioty, lekcja odpowiedzialności). Rodzice też warto by przekartkowali ten poradnik i rzucili okiem na to co siedzi w głowie nastolatka.

Wydawnictwo Wilga, miękka okładka, data wydania 2021

 

 

 

„Ania na uniwersytecie” Lucy Maud Montgomery

Piękne, nowe wydanie, takie bardzo dziewczęce, w różowej, twardej okładce jednego z nieprzemijających hitów literatury dla nastoletnich dziewczynek. Uwielbiam całą serię o Ani z Zielonego Wzgórza, dlatego oczywiście podejmuję próby zarażenia tą miłością moich dzieci, przynajmniej moich dziewczynek 🙂

To już trzeci w kolejności tom tej serii w którym Ania opuszcza Zielone Wzgórza i rozpoczyna naukę w Redmond, czas w którym z dziewczynki przeradza się w młodą panienkę o której względy zaczynają ubiegać się adoratorzy. Czas wypełniony nauką, nowymi przyjaźniami.

Świetnie prezentuje się w domowej kolekcji.

Wydawnictwo Wilga, twarda okładka, data wydania 2021

 

 

 

„Sieciaki. Twarzozmieniacz i wielka gala fejmu” Łukasz Wojtasik

Bardzo młodzieżowa książka, moje dzieciaki zachwycone.
Wydana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Wydawnictwo Muchomor. Powstała w ramach projektu Sieciaki.pl. Książka opisuje na przygody czwórki szkolnych przyjaciół: Sieciaków, które świetnie znają się na internecie. Dzięki swoim super umiejętnościom potrafią sprawnie i bezpiecznie korzystać z sieci. Sztuczna Inteligencja zaprosiła ich do współpracy, by wspólnie z Netrobim walczyli z Sieciuchami, które pod wodzą Czystego Zła zagrażają bezpieczeństwu dzieci w internecie.
Książka porusza istotne z perspektywy obecnych czasów problemy i zagrożenia związane z korzystaniem przez dzieci z internetu, m.in. jego nadużywaniem, hejtem, czy pogonią za popularnością.
Ilustracje do książki wykonał: Maciej Łazowski.

Wydawnictwo Muchomor, twarda okładka, data wydania 2021