Czy jarmuż można jeść na surowo – takie pytanie dostałam ostatnio od czytelniczki.

Lubię dostawać od was pytania i lubię tu na nie odpowiadać. Lubię te odpowiedzi zapisywać w formie postów, bo mam nadzieję ułatwiam potem innym szukanie odpowiedzi na nurtujące zagadnienia a i sobie ułatwiam późniejsze odpowiedzi na powtarzające się pytania – bo odsyłam do konkretnego wpisu.

 

CZY JARMUŻ MOŻNA JEŚĆ NA SUROWO

Jarmuż, pomimo że to bardzo stare warzywo, przez wiele lat był zapomniany i nie pojawiał się na naszych stołach. Pamiętam jak dziś ten book na jarmuż kilka lat temu i okrzyknięcie go wspaniałym super food. Przepisy, które wtedy zamieszczałam tutaj z nim w roli głównej, były bardzo popularne i rozchwytywane niczym świeże bułeczki. Sporo takich boomów mój blog przeżył a to na dynię, a to na chia, a to na tapiokę, a to na pak choy czy fenkuł, myślę o tych czasach z sentymentem.

Wracając jednak to sedna.

TAK, jarmuż można jeść na surowo!

I oczywiście w surowej formie będzie miał najwięcej wartości odżywczych i enzymów.

Jarmuż jest jednak specyficzny, dość twardy i toporny, nie wszystkim będzie tak smakował.

Sposób na to, to oddzielić listki od twardych łodyg a potem oprószyć szczyptą soli i „masować” rękami, delikatnie ugniatając aż zmięknie.

Surowy jarmuż można dodawać do surówek i sałatek, do kanapek, do koktajli, drobniutko posiekanym można posypywać dania czy zupy niczym zieleniną.

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to