Jak zachęcić dziecko do jedzenia to temat, który spędza sen z powiek zapewne niejednego rodzica.

Jako mama 4 dzieci (zaraz 5) wiem, że dzieci okresowo przechodzą przez etapy niejedzenia, niechęci próbowania nowych rzeczy, odmawiania produktów, które wcześniej jadły.
Przy pierwszych dzieciach bardzo mnie to stresowało, teraz wiem że to okresowe i warto dać dziecku czas.
Jednocześnie warto podejmować wysiłek i zachęcać dziecko spokojnie i cierpliwie do jedzenia.

Jak to zrobić? Poniżej zebrałam kilka wskazówek.

 

 

 

JAK ZACHĘCIĆ DZIECKO DO JEDZENIA

 

  • po pierwsze warto rozwijać dobre nawyki żywieniowe dziecka od najmłodszych lat – wbrew pozorom niemowlaki, które próbują nowych rzeczy, będą robić to dużo chętniej niż dzieci w wieku przedszkolnym. Warto więc od samego początku wprowadzać różnorodne smaki oraz całą paletę warzyw a później owoców, unikając jedzenia przetworzonego i przekąsek


  • unikaj przymusu – nie ma nic gorszego niż presja rodzica by dziecko zjadło konkretną rzecz i w konkretnej ilości, którą to ustala dorosły. To prosty sposób by wygenerować u dziecka zaburzenia odżywiania a u siebie nerwicę. Warto zadbać o pozytywną atmosferę w trakcie posiłku i pozwolić dziecku mieć wpływ na to co zje i ile zje.

  • bądź elastyczny – to bardzo wiąże się z wcześniejszym punktem. Bądź przygotowany, że dziecko może odmówić dania nad którym tak bardzo się napracowałeś i zamiast tego znów chcieć zjeść sam ugotowany makaron.

  • dawaj dobry przykład – jedz zdrowo, jedz kolorowo, jest zbilansowane posiłki, ciesz się smakiem, mów głośno że dany produkt ci smaku i pytaj dziecko czy chce spróbować.

  • jedzcie wspólne posiłki – to wiąże się z dawaniem dobrego przykładu, zmniejsza presję jakie dziecko może odczuwać jedząc samodzielnie ale co najważniejsze buduje rodzinne relacje!

  • włącz dziecko do przygotowywania wspólnych posiłków – niemowlaki mogą patrzeć jak rodzice gotują, przedszkolaki chętnie będą mieszać, dodawać sypkie produkty, wrzucać suchą kaszę do garnka. W czasie takiego gotowania pytaj dziecko czy chciałoby spróbować ogórka, jabłka czy innych składników.

  • przygotowuj ciekawe, kolorowe posiłki i podawaj je w sposób kreatywny. Dzieci uwielbiają zabawne obrazki na talerzu, ciekawe kształty i wzory.

  • dawaj dziecku wybór – proponuj różne zdrowe opcje, czasem pytanie czy woli jabłko czy gruszkę spowoduje, że dziecko wybierze coś i coś zje zamiast niczego.

  • miej w pogotowiu pewniaki – proponuj nowe produkty, nowe dania, nowe owoce ale miej też w pogotowiu coś co dziecko lubi i zje jeśli nie zdecyduje się na nowe. Dobry pomysłem też jest układanie na talerzu wśród rzeczy znany i lubianych, rzeczy nowych – czasem dziecko samo sięgnie po nowe przez przypadek i mu posmakuje, czasem będzie spokojne bo widzi znane mu rzeczy i bez zdenerwowania spróbuje nowego.

  • ustal godziny posiłków – ustalone nawet mniej więcej pory posiłków sprawiają, że dziecko ma rytm dnia a rutynę i powtarzające się rytuały dzieci lubią bo czują się bezpieczne. Mniej więcej stało pory posiłków sprawiają też, że dziecko ma czas zgłodnieć, ale nie na tyle by potem z głodu wpadać w stany zdenerwowania i histerii z błahych powodów, co z pewnością nie stworzy sytuacji dogodnej do otwartości na nowe jedzenia.

 

 

 

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to