Prosta surówka z buraków kiszonych

Prosta surówka z buraków kiszonych to moja propozycja na zdrowy dodatek do obiadu czy kolacji.

Często dostaję pytania o zakwas z buraków kiszonych jak go zrobić by wyszedł. Jeszcze częściej o to co zrobić z buraków, które zostaną po zakwasie. Dla mnie to sprawa oczywista – zjeść je – ja uwielbiam kiszonki. Kiszone buraki są bardzo smaczne. Lubię je jeść tak po prostu – chrupać jako przekąskę, kroić w kawałki i podawać do obiadu. Kiedy robię zakwas nie odlewam go od buraków kiedy się zakisi, ale całe słoiki wstawiam do lodówki, dzięki czemu takie buraczki mogą sobie spokojnie stać w soku.

Sałatki to równie pyszny sposób na kiszone buraki. Ta, którą zaprezentuje poniżej jest banalnie prosta do przygotowania a naprawdę smaczna.

U siebie w wyznaję zasadę, że gotuję z tego co mam w kuchni bo tak jest bardziej ekonomicznie i ekologicznie. Jeśli więc o ten przepis chodzi majonezu użyjcie jakiego macie, nada się tu też każdy gotowy sos sałatkowy kupny na bazie majonezu np czosnkowy. Jeśli chodzi o zioła świeże, użyjcie tego co macie na parapecie lub co lubicie: natka pietruszki, szczypiorek, oregano świeże czy majeranek będą ok.

 

 

PRZEPIS PROSTA SURÓWKA Z BURAKÓW KISZONYCH

Składniki:

  • buraki kiszone
  • majonez
  • świeże listki bazylii

 

Jak zrobić prostą surówkę z buraków kiszonych:

  1. Buraki kiszone odcedzamy z zakwasu i rozdrabniamy. Można je zetrzeć na tarce. Ja lubię używać malaksera i bardzo drobno je rozdrobnić na coś w rodzaju kaszki.
  2. Następnie listki bazylii myjemy i rozdrabniamy rwąc je palcami lub krojąc nożem albo nożyczkami.
  3. Potem buraki z bazylią mieszamy z majonezem 0 ilość według własnych preferencji.
  4. Finalnie możemy doprawić do smaku czosnkiem granulowanym lub pieprzem.

 

Prosta surówka z buraków kiszonych