Zakwas z buraków na barszcz
To już powoli ostatnia chwila by nastawić zakwas z buraków na barszcz wigilijny.
Dobrze ukiszony zakwas potrzebuje ok 14 dni by nabrać super mocy, choć po tygodniu już będzie zakwasem.
Ja zakwas z buraków robię cały rok bo bardzo go lubię jako napój po prostu. Cenię go też za właściwości zdrowotne i teraz kiedy jestem w ciąży, jak również w czasach anemii tym bardziej go cenię.
Jeśli lubicie barszcz wigilijny na zakwasie bardzo polecam zrobić, bo nie ma w nim nic trudnego.
Ja do swojego zakwasu nie dodaję nic poza czosnkiem, żadnych liści laurowych, ziela angielskiego czy pieprzu – klasyczny smak najlepszy a przyprawy lepiej dodać do gotującego się barszczu.
PRZEPIS NA ZAKWAS Z BURAKÓW NA BARSZCZ
Składniki:
2-3 buraki (tyle by po pokrojeniu zajęły połowę naczynia w którym robimy zakwas)
1-2 ząbki czosnku
sól kamienna do przetworów (niejodowana) (1 płaska łyżka na 1 litr wody)
Jak zrobić zakwas z buraków na barszcz:
Buraki obieramy, myjemy, kroimy w kawałki i umieszczamy w 1-2 litrowym słoju lub naczyniu kamiennym, dodajemy czosnek i zalewamy przegotowana letnia wodą z rozpuszczona solą (1 płaska łyżka na 1 litr wody).
Ważne!
Bakteriom fermentacyjnym musimy stworzyć środowisko beztlenowe, dlatego składniki: buraki, czosnek musimy tak obciążyć by nic nie pływało na powierzchni, w przeciwnym wypadku nasz zakwas zacznie pleśnieć.
Ja czosnek wrzucam na dno a następnie ciasno układam buraki, zalewam solanką i zakręcam słoik.
Tak przygotowany sok odstawiamy na 7-14 dni w zimę ( w lato wystarczy 4 dni) w ciepłe miejsce ok 21 stopni.
Po tym czasie przechowujemy w lodówce, buraczki wykorzystujemy do surówek – nie wyrzucamy!!! (zobacz przepis na Surówkę z kiszonych buraków), i nastawiamy kolejny zakwas.
MOŻNA (ale nie trzeba):
Do buraków dodać kawałek chleba razowego, lub odrobinę soku z kiszonej kapusty czy ogórków kiszonych – w kolejnych kiszeniach można dorzuć do słoja jeden kawałek wcześniej ukiszonego buraka czy dwie łyżki soku z poprzedniej partii – w ten sposób zakwas szybciej ukisi się.