Potrzeby kobiet w połogu są wyjątkowe – bardzo ważne, aby ich nie lekceważyć. Czas po ciąży bywa bardzo trudny, a kluczową rolę odgrywa tutaj troska nie tylko o stan fizyczny, ale także emocjonalny. Ignorowanie potrzeb ciała i duszy niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Każda matka powinna pamiętać, że powrót do formy wymaga czasu. Maluszek potrzebuje ogromnej ilości uwagi, jednak złe samopoczucie nie ułatwi pielęgnacji noworodka. Właśnie dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich osób, które są wręcz niezbędne do tego, aby proces „dochodzenia do siebie” przebiegł bez większych komplikacji. 

 

Jak długo trwa połóg? 

 

Faza bezpośrednia połogu rozpoczyna się natychmiast po urodzeniu dziecka, a czas jej trwania to zaledwie 24 godziny. 

 

  • Połóg wczesny ma miejsce w pierwszym tygodniu po wydaniu na świat pociechy. Kobieta musi borykać się z rozmaitymi dolegliwościami, które występują zarówno po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu. Świeżo upieczona matka dopiero uczy się nowej rzeczywistości, a w jej ciele zachodzą różnego typu zmiany. 

 

  • Następnym etapem jest połóg późny, który zwykle trwa 6 tygodni. Trzeba jednak podkreślić, że każdy organizm jest inny. Zdarza się, że okres połogu wydłuża się. Nie ma się czym martwić, o ile tylko lekarz nie stwierdził żadnych niepokojących objawów. Niezwykle istotna jest wzmożona higiena intymna, a także przewiewna bielizna. W przypadku cesarskiego cięcia konieczna jest fachowa pielęgnacja rany. 

 

 

Jak pielęgnować ciało i psychikę w połogu?

 

Połóg jest dla organizmu wysiłkiem, więc złe samopoczucie jest zupełnie normalne. Jedno jest pewne – nie jest to najlepszy czas do tego, aby działać na pełnych obrotach. Odpowiednia pielęgnacja ciała umożliwia szybszą regenerację. Nierzadko potrzeba dwóch lub trzech miesięcy, aby na nowo cieszyć się świetną formą. Ważne, aby nie porównywać się z innymi matkami, a swój stan konsultować wyłącznie ze specjalistą (np. położną).

 

Pielęgnacja krocza po porodzie

 

Ból krocza po porodzie bywa intensywny, jednak już po pierwszym tygodniu powinien zauważalnie się zmniejszać. Jeśli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, to należy ten fakt zgłosić lekarzowi. Dyskomfort w miejscach intymnych jest normalny – może on występować podczas oddawania moczu, chodzenia, siedzenia, a nawet leżenia. Wzmożona higiena zwiększa tempo gojenia się rany. Kilka razy na dobę warto przemywać obolałe miejsca wodą oraz delikatnym mydłem antybakteryjnym. 

 

Konieczne jest zapewnienie dostępu powietrza. Pomocna może więc okazać się bielizna wykonana z naturalnego materiału. Warto także ucinać sobie drzemki nago (po uprzednim zabezpieczeniu łóżka podkładami). 

 

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

 

Jak już wspomniano, gojenie rany po cesarskim cięciu może trwać ponad miesiąc. Przebyta operacja wiąże się z okresem rekonwalescencji. Zdarza się, że występują podpunktowe bóle głowy, nudności, wymioty. Wszystkie te dolegliwości są wynikiem znieczulenia ogólnego lub przewodowego. Na szczęście nie trwają one zbyt długo, a u wielu kobiet nie występują wcale.

 

Ból okolicy brzucha można zwalczyć za pomocą leków przeciwbólowych wskazanych przez lekarza. Rana wymaga odkażania, a także systematycznej zmiany opatrunku. Nie można zapominać o pielęgnacji krocza, ponieważ po cesarskim występuje krwawienie poporodowe (zazwyczaj mniej obfite niż po porodzie naturalnym).

 

Tryb życia dopasowany do samopoczucia

 

Każda kobieta w połogu powinna mieć przy sobie bliskich, którzy pomogą w opiece nad dzieckiem. Zdrowa dieta wspomaga regenerację organizmu, więc nie można zapominać o pełnowartościowych posiłkach. Matki karmiące powinny zapoznać się z listą „zakazanych” produktów. Noworodek jest wyjątkowo absorbujący, jednak sporą część dnia przesypia. Mogłoby się wydawać, że jest to najlepszy czas na posprzątanie mieszkania czy ugotowanie obiadu. Nic bardziej mylnego! Duża ilość snu i odpoczynku jest priorytetowa. Przeciążony organizm jest bardziej narażony na rozmaite powikłania czy infekcje.

 

W połogu lepiej zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej, jednak dozwolone są krótkie spacery. Rekomendowane jest wstrzymanie się od współżycia do zakończenia połogu. 

 

Relaks i wsparcie bliskich

 Relaks w czasie połogu ułatwia przetrwanie tych kilku ciężkich tygodni. W wolnej chwili nie należy poświęcać się domowym obowiązkom, a oddać się małym przyjemnościom. Dobrze jest także odciąć się od nadmiaru bodźców czy treści dotyczących ciąży i macierzyństwa. Odpoczynek psychiczny jest potrzebny, aby w stu procentach cieszyć się powiększeniem rodziny.

 

 

 

post sponsorowany