Okrasa z gęsiny – tatar z gęsi

 

 

 

 

W zeszłym tygodniu miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Marzenę Hajn – szefa kuchni restauracji Piata Ćwiartka.

Gęsinę bardzo lubię, szczególnie w chłodniejsze miesiące kiedy wracamy do mięs ciemniejszych. Mój teść robi świetną gęś pieczoną na święta i jest to już u nas tradycją.

Tym razem swoją wiedzę i doświadczenie mogłam wzbogacić m.in. o luzowanie gęsi (o czym jeszcze napiszę), pate, rillettes oraz o okrasę z gęsiny – tradycyjną potrawę z pomorza, przygotowywaną z surowego mięsa gęsi razem z tłuszczem i skórą.

Osobiście nie jestem fanką surowego mięsa i niezwykle rzadko je jadam, jednak skusiłam się tym razem, by doświadczyć smaku tatara z gęsiny.

Okrasę możemy wykorzystywać jako pastę do pieczywa (szczególnie dobrze smakuje z razowym chlebem na zakwasie) lub jako okrasę do ziemniaków, klusek czy zup (np. ziemniaczanej).

Jeśli szukacie przepisów z gęsia w roli głównej – zajrzyjcie też mojej Gęsi pieczonej.

 

 

 

Składniki:

1 pierś gęsi

2 ząbki czosnku

1 pęczek świeżego majeranku lub cząbru

sól, pieprz czarny

2 łyżki tłuszczu gęsiego

 

 

Wykonanie:

Pierś gęsi myjemy pod bieżącą wodą, wycieramy ręcznikiem papierowym i siekamy bardzo drobno ostrym nożem razem z tłuszczem i skórą.

Czosnek siekamy bardzo drobno lub przeciskamy przez praskę. Listki majeranku obrywamy z łodyżek.

Do posiekanego mięsa dodajemy czosnek i majeranek, tłuszcz gęsi – mieszamy wszystko na jednolitą masę, doprawiamy do smaku sola i świeżo mielonym czarnym pieprzem.

Podajemy np. z grzankami z chleba razowego i plasterkiem ogórka kiszonego.

 

 

 

 

Okrasa z gęsiny – tatar z gęsi