Tłuszcz z cebulką

Tłuszcz z cebulką – ekspresowa okrasa do ziemniaków, pierogów, klusek to mój trik kulinarny, którym chciałam się z wami podzielić.

Okrasa czy też omasta to kuchni polskiej popularny dodatek do dań. Polewamy nią najczęściej ziemniaki, gotowane warzywa ale też kasze, kluski i kopytka, pierogi.

Najczęściej wykorzystujemy smalec, smalec ze skwarkami, smalec z cebulką albo bułkę na maśle lub cebulkę zeszkloną na oleju.

Mój dzisiejszy przepis to bardzo ekspresowy przepis na omastę, która przygotowuję w kilka minut. Zawsze wtedy kiedy nie mam w domu wyżej wymienionych, tradycyjnych okras lub składników na nie albo wtedy kiedy nie mam czasu na siekanie słoniny, boczku, cebulki i powolne przesmażanie.

Zawsze jednak w domu mam dobry olej i zwykle w kuchennej szafce z przyprawami mam słoik cebulki prażonej. Odkryłam, że dzięki tym dwóm składnikom otrzymuję wegańską okrasę w dwie minuty i z powodzeniem uświetniam nią kopytka czy pierogi.

 

 

PRZEPIS NA TŁUSZCZ Z CEBULKĄ

Składniki:

 

Jak zrobić tłuszcz z cebulką:

  1. Zaczynamy od podgrzania oleju. Jeśli używamy rafinowanego oleju możemy podgrzać go mocniej (ale nie bardzo mocno bo cebulka się spali). Olej tłoczony na zimno, podgrzewamy bardzo delikatnie, tylko odrobinkę by nie tracił dobrych dla nas właściwości, tylko do letniej temperatury.
  2. Następnie kiedy olej będzie ciepły wsypujemy do niego cebulkę i tu już wyłączamy grzanie. Mieszamy i gotowe!

Tłuszcz z cebulką