Jak ugotować kaszę gryczaną

Jak ugotować kasze gryczaną to mój kolejny wpis o gotowaniu kaszy. Na blogu znajdziecie już takie porady dotyczące gotowania pęczaku, kaszy owsianej, bulguru, kaszy jaglanej, orkiszowej.

Kasza gryczana to tak naprawdę nie kasza, to pierwszy wyjątek, ponieważ nie produkuje jej się ze zbóż a z gryki – rośliny z rodziny rdestowatych.

Wyróżniamy kaszę gryczaną: nieprażoną – powstaje z ziaren gryki, ma jasną barwę i delikatniejszy smak niż prażona, ale również gotuje się ją dłużej niż prażoną. Kaszę prażoną – powstaje z ziaren gryki poddanych prażeniu.

 

JAK UGOTOWAĆ KASZĘ GRYCZANĄ

  1. Warto przed gotowaniem kaszę zalać wodą i pozostawić do namoczenia na kilka godzin. Pozwoli to pozbyć się kwasu fitynowego, który hamuje wchłanianie do organizmu cennych minerałów i witamin.
  2. Kaszę gotujemy w stosunku 1:2 –  1 część kaszy i 2 części wody.
  3. Kaszę wsypujemy do rondelka. Płuczemy pod bieżącą wodą. Odcedzamy. Umytą kaszę zalewamy 2 częściami wrzątku. Solimy do smaku.
  4. Gotujemy ok 10 min prażoną (i 15 min nieprażoną) na bardzo wolnym ogniu. Potem wyłączamy grzanie i zostawiamy kaszę pod przykryciem na jeszcze 5 min (nieprażoną 10 min).

 

 

Jak ugotować kaszę gryczaną