Jak ugotować pęczak

 

 

 

Jak ugotować pęczak – takie pytanie dostałam ostatnio od jednej czytelniczki, dzisiaj więc odpowiedz na nie czyli kolejny wpis z serii „odpowiadam czytelnikom” (jeśli macie do mnie inne pytania, prośby o porady piszcie w komentarzu lub wiadomości prywatnej, albo na snapchacie: dorotasmakuje – tam będę mogła od razu nagrać video z odpowiedzią).

Kupiłam kiedyś pęczak na którego opakowaniu był przepis na gotowanie go jak makaronu – wrzucenie kaszy do hektolitrów wody, gotowanie do miękkości i odcedzanie na durszlaku i ja wam mówię, że ten sposób to zło! Owszem gotujemy sobie pęczak od niechcenia, na oko i w międzyczasie, ale potem z wodą wylewamy do zlewu cenne właściwości tej kaszy.

Warto korzystać z jej dobrodziejstw w pełni i dlatego poniżej przedstawiam Wam moje sposoby na to jak gotować pęczak w wersji na sypko i w wersji na gęsto.

Kasza pęczak to kasza jęczmienna gruba, najbardziej pełnoziarnista odmiana tej kaszy – oprócz niej drobniejszymi kaszami jęczmiennymi są wiejska, łamana, mazurska.

 

Lubicie pęczak? Co dobrego z niego robicie?

 

 

 

 

Jak ugotować pęczak na sypko:

1 szkl pęczaku na 2,5szkl wody –
Pęczak wsypujemy do garnka, wlewamy trochę wody z kranu, płuczemy dokładnie pęczak i odcedzamy – stawiamy na kuchence. Pęczak w garnku zalewamy 2,5 szkl wrzątku, solimy. Możemy dodać tu też łyżkę dobrej oliwy czy masła dla smaku. Kaszę zagotowujemy, zmniejszamy grzanie do minimum i gotujemy na minimalnym ogniu, pod przykrywką aż pęczak wypije wodę i zmięknie (zajmie mu to ok 15-20min). Po tym czasie pęczak wyłączam i daję mu jeszcze postać ok 10 min pod przykrywką do napęcznienia.

Pęczak na sypko jest idealny do sałatek.

 

 

 

 

Jak ugotować pęczak na gęsto:

1 szkl pęczaku na 3 – 3,5 szkl wody –

Pęczak wsypujemy do garnka, wlewamy trochę wody z kranu, płuczemy dokładnie pęczak i odcedzamy – stawiamy na kuchence. Pęczak w garnku zalewamy 3-3,5szkl wrzątku, solimy. Możemy dodać tu też łyżkę dobrej oliwy czy masła dla smaku. Kaszę zagotowujemy, zmniejszamy grzanie do minimum i gotujemy na minimalnym ogniu, pod przykrywką aż pęczak wypije wodę, zmięknie i rozklei się.

Pęczak na gęsto jest świetny do kotletów czy do podania go z gulaszem.

 

 

 

 

Jak ugotować pęczak

 

 

 

 

 

 

Może Cię zainteresować:

kasza rodzaje  Kasza – jej rodzaje i zastosowanie

 

jak ugotować kaszę jaglaną  Jak ugotować kaszę jaglaną?

 

kasza owsiana  Kasza owsiana – cechy, właściwości i kulinarne inspiracje

 

Jak ugotować kaszę owsianą  Jak ugotować kaszę owsianą