Jak ugotować pęczak – takie pytanie dostałam ostatnio od jednej czytelniczki, dzisiaj więc odpowiedz na nie czyli kolejny wpis z serii „odpowiadam czytelnikom” (jeśli macie do mnie inne pytania, prośby o porady piszcie w komentarzu lub wiadomości prywatnej, albo na snapchacie: dorotasmakuje – tam będę mogła od razu nagrać video z odpowiedzią).
Kupiłam kiedyś pęczak na którego opakowaniu był przepis na gotowanie go jak makaronu – wrzucenie kaszy do hektolitrów wody, gotowanie do miękkości i odcedzanie na durszlaku i ja wam mówię, że ten sposób to zło! Owszem gotujemy sobie pęczak od niechcenia, na oko i w międzyczasie, ale potem z wodą wylewamy do zlewu cenne właściwości tej kaszy.
Warto korzystać z jej dobrodziejstw w pełni i dlatego poniżej przedstawiam Wam moje sposoby na to jak gotować pęczak w wersji na sypko i w wersji na gęsto.
Kasza pęczak to kasza jęczmienna gruba, najbardziej pełnoziarnista odmiana tej kaszy – oprócz niej drobniejszymi kaszami jęczmiennymi są wiejska, łamana, mazurska.
Lubicie pęczak? Co dobrego z niego robicie?
Jak ugotować pęczak na sypko:
1 szkl pęczaku na 2,5szkl wody –
Pęczak wsypujemy do garnka, wlewamy trochę wody z kranu, płuczemy dokładnie pęczak i odcedzamy – stawiamy na kuchence. Pęczak w garnku zalewamy 2,5 szkl wrzątku, solimy. Możemy dodać tu też łyżkę dobrej oliwy czy masła dla smaku. Kaszę zagotowujemy, zmniejszamy grzanie do minimum i gotujemy na minimalnym ogniu, pod przykrywką aż pęczak wypije wodę i zmięknie (zajmie mu to ok 15-20min). Po tym czasie pęczak wyłączam i daję mu jeszcze postać ok 10 min pod przykrywką do napęcznienia.
Pęczak na sypko jest idealny do sałatek.
Jak ugotować pęczak na gęsto:
1 szkl pęczaku na 3 – 3,5 szkl wody –
Pęczak wsypujemy do garnka, wlewamy trochę wody z kranu, płuczemy dokładnie pęczak i odcedzamy – stawiamy na kuchence. Pęczak w garnku zalewamy 3-3,5szkl wrzątku, solimy. Możemy dodać tu też łyżkę dobrej oliwy czy masła dla smaku. Kaszę zagotowujemy, zmniejszamy grzanie do minimum i gotujemy na minimalnym ogniu, pod przykrywką aż pęczak wypije wodę, zmięknie i rozklei się.
Pęczak na gęsto jest świetny do kotletów czy do podania go z gulaszem.
Może Cię zainteresować:
Kasza – jej rodzaje i zastosowanie
Kasza owsiana – cechy, właściwości i kulinarne inspiracje
Dzień dobry,
jestem zachwycona Pani blogiem, korzystam z przepisów, polecam koleżankom. Dziękuję!