Chrusty czy faworki – jak wy nazywacie ten charakterystyczny dla karnawału wypiek?

U mnie w domu rodzinnym mówiło się faworki.

Chrusty to popularny w karnawale deser z ciasta smażonego w głębokim oleju, podawane oprószone cukrem pudrem.

Dzisiaj mam dla was przepis na najlepsze, tradycyjne faworki, delikatne, kruche, pyszne a cały sekret tkwi w cieście, które poprzez bicie wałkiem napowietrzamy tak, że potem przy smażeniu powstają w faworkach poduszeczki (pęcherzyki), dzięki którym ciasto jest super kruche.

Zobacz też Jak przechowywać faworki.

 

 

PRZEPIS CHRUSTY CZY FAWORKI

Składniki chrusty czy faworki:

 • 500g mąki
 • szczypta soli
 • 2 łyżki cukru pudru
 • 2 jajka
 • 1 łyżka spirytusu
 • 0,5 szkl kwaśnej śmietany
 • ok 1 kg smalcu do smażenia

 

 

Jak zrobić chrusty:

 1. Zaczynamy od przygotowania ciasta. Najpierw mąkę mieszamy z cukrem pudrem, solą. Następnie ta mieszankę przesiewamy przez sito by napowietrzyć składniki i pozbyć się ewentualnych grudek.
 2. Potem do mąki dodajemy jajka, spirytus, śmietanę, mieszamy i zaczynamy zagniatać ciasto. Ciasto musi być elastyczne, dość gęste. Wyrabiamy aż składniki idealnie połączą się (ja używam robota planetarnego z końcówką – hakiem do wyrabiania ciasta).
 3. Następnie ciasto trzeba napowietrzyć, by potem przy pieczeniu powstawały pęcherzyki powierza w nim, nadając faworkom kruchość. Należy ciasto składać na pół i na pół kilka razy a potem tłuc wałkiem do ciasta kilka minut.
 4. Potem ciasto napowietrzone wałkujemy jak najcieniej – to również jest warunkiem kruchości i delikatności wypieku (można posłużyć się maszynką do makaronu).
 5. W kolejnym kroku ciasto kroimy w prostokąty, w środku przecinamy dziurkę i przez nią przekładamy jeden koniec faworka.
 6. W końcu faworki smażymy krótko w rozgrzanym smalcu na złoto z obu stron, przekładamy na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem.
 7. Finalnie kiedy ostygną oprószamy cukrem pudrem.