Sprawdzony przepis na faworki

Jedliście faworki w tym karnawale? A może nawet sami je przygotowywaliście?

To prosty do zrobienia deser i tani ale czasochłonny i pracochłonny też.

Nie mniej jednak warto choć raz w sezonie je przygotować.

U mnie dzieci bardzo na nie czekają i bardzo je lubią. A ponieważ fanów tego wypieku w naszej rodzinie wielodzietnej sporo, to robiąc je, wiem że muszę ich nasmażyć całą górę by wszyscy mogli nasycić swoje zachcianki na nie 🙂

Dzisiaj sprawdzony przepis, z którego sama najczęściej korzystam.

 

 

 

SPRAWDZONY PRZEPIS NA FAWORKI

Składniki:

 • 500g mąki pszennej
 • szczypta soli
 • 2 łyżki cukru pudru
 • 4 żółtka
 • 1 łyżka wódki lub octu spirytusowego
 • 0,5 szklanki śmietany 18%
 • ok 1 litr oleju

 

 

Jak zrobić faworki:

 1. Zaczynamy od przygotowania ciasta. Najpierw mąkę mieszamy z cukrem pudrem, solą. Następnie tę mieszankę przesiewamy przez sito by napowietrzyć składniki i pozbyć się ewentualnych grudek.
 2. Potem do mąki dodajemy żółtka, spirytus, śmietanę, mieszamy i zaczynamy zagniatać ciasto. Ciasto musi być elastyczne, dość gęste. Wyrabiamy aż składniki idealnie połączą się (ja używam robota planetarnego z końcówką – hakiem do wyrabiania ciasta).
 3. Następnie ciasto trzeba napowietrzyć, by potem przy pieczeniu powstawały pęcherzyki powierza w nim, nadając faworkom kruchość. Należy ciasto składać na pół i na pół kilka razy a potem tłuc wałkiem do ciasta kilka minut.
 4. Potem ciasto napowietrzone wałkujemy jak najcieniej – to również jest warunkiem kruchości i delikatności wypieku (można posłużyć się maszynką do makaronu).
 5. W kolejnym kroku ciasto kroimy w prostokąty, w środku przecinamy dziurkę i przez nią przekładamy jeden koniec faworka.
 6. W końcu faworki smażymy krótko w rozgrzanym oleju na złoto z obu stron, przekładamy na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem.
 7. Finalnie kiedy ostygną oprószamy cukrem pudrem.

 

 

 

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to