Jak zrobić jogurt naturalny zastanawialiście się może kiedyś? Odpowiem wam, że bardzo jest to proste i polecam wypróbować.

Czy jest to ekonomiczne? Czy jest to opłacalne? Czy jest to tańsze niż kupowanie jogurtu naturalnego gotowego? Chyba każdy sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jedni mają krowę a inni mleko w kartonie z dyskontu. Moim zdaniem fajnie jest mieć taką umiejętność i fajnie wiedzieć co się je.

Tutaj warto jeszcze dodać, że najlepszy jogurt wyjdzie z mleka niepasteryzowane od krowy. Jeśli wybieramy mleko pasteryzowane (tak z tego z kartonu uht też wyjdzie) to warto wybrać te najbardziej tłuste np 3,2%

Taki jogurt jest super do robienia domowych jogurtów pitnych albo no do granoli na śniadanie.

 

PRZEPIS JAK ZROBIĆ JOGURT NATURALNY

Składniki:

1 litr mleka – najlepiej niepasteryzowanego, ale może być każde, najlepiej 3,2%

100 ml jogurtu naturalnego (pierwszy kupny, potem zostawiamy z tego co przygotowywaliśmy), który będzie stanowił nasz zaczyn

 

 

Jak zrobić jogurt naturalny:

Mleko zagotowujemy i studzimy do temperatury 40 stopni. Jeśli nie mamy termometra, odpowiednią będzie taka ciepłota mleka, którą się nie poparzymy wkładając do niego palec, lecz nadal będziemy czuć, że jest dość ciepłe.

Do mleka w odpowiedniej temperaturze wlewamy jogurt. Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na przynajmniej 3 godziny w ciepłe miejsce. Można okręcić garnek np. ręcznikiem czy kocem)\.
Ja mam kuchnię elektryczną, więc płyta nawet po wyłączeniu utrzymuje ciepło, do tego wybieram garnek z grubym dnem, który również utrzymuje dłużej temperaturę i po wlaniu jogurtu, po prostu przykrywam garnek i zostawiam.
Czasem jak jest zimno i garnek zbyt szybko stygnie, zagotowuję wodę w drugim, większym garnku i garnek z jogurtem wstawiam do takiej kąpieli wodnej.

Po tym czasie jogurt stanie się gęsty. Zostawiamy by wystygł i przechowujemy w lodówce.

Jogurtu nie mieszamy, bo wtedy się rozrzedza. Możemy przełożyć go do słoiczków, nabierając z gara duże porcje chochlą (tak by za bardzo w nim nie mieszać) i przekładamy.

 

 

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to