W tym roku szkolnym, już drugi rok jesteśmy w Edukacji Domowej.
W tamtym roku jak pisałam wam tu nie raz wystartowaliśmy z wypełnianiem obowiązku szkolnego dzieciaków poza szkołą. Bardzo nam ten system przypadł do gustu więc kontynuujemy.
W ED największym komfortem jest to, że można pozwolić sobie na naukę przez zabawę, na uczenie się nie tylko z podręcznika ( a czasem nawet zupełnie bez podręcznika), na czytanie przeróżnych książek, które po pierwsze będą w naturalny sposób przyzwyczajały dziecko do sięgania po książkę, po drugie w naturalny sposób będą jego wiedzę poszerzały. Chciałam tym wpisem zapoczątkować cykl, w którym będę pokazywać książki wspierające naukę, z ktrórych korzystamy.

 

„Szkolnik superdziewczyny” Wydawnictwo Wilga

może trochę niefortunna nazwa bo do szkoły nie chodzimy i żyjemy sobie na Edukacji domowej, ale ten planer dla dziewczynek super się sprawdza więc polecamy.
Uczy planować prace i wyznaczać cele na najbliższy czas, pomaga nie zapominać i organizować się.
Nie jest to kalendarz a bardziej zadaniownik.
Ma prostą, zachęcająca szatę graficzną.
W Siedmiu krokach superdziewczyny do superorganizacji autorka popularnej serii „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn” podpowiada, jak nauczyć się robić wszystko w swoim czasie i znaleźć więcej czasu na zabawę i relaks.
Zawiera wiele materiałów do samodzielnego opracowania jak: planer roczny, kalendarz miesiąca, odrabianki, karty do organizacji urodzin, ferii czy wakacji, pamiętnik, kronikę sukcesów i wydarzeń oraz wiele więcej. Inspiruje dziewczynki dzięki prezentacji sylwetek dwunastu superdziewczyn.

 

 

 

Nauka czytania to zawsze powolna, cierpliwa i żmudna praca, codzienne czytanie kilku słów, zabawy typu jedną stronę czytasz ty a drugą ja, albo czytanie komiksów w których dziecko jest jedną postacią a ja czytałam wszystkie pozostałe. Aż w końcu dziecko odkrywa, że czytanie po prostu jest fajne, bo czyta biegle 😍
Do nauki czytania a także potem do jego doskonalenia i dla przyjemności polecamy serię Książkożercy Wydawcnictwa Wilga.
Z poziomu A dużo dużo korzystalismy na początku. Tam jest 1 zdanie na 1 stronę. Codziennie czytaliśmy kilka stron i dziecko czuło, ze czyta a nawet może samo przeczytać książkę – taka moc to cudo by uwierzyć w siebie! Teraz dziecko wybiera tytuły z poziomu B i C bo je lubi!
Najnowsze u nas pozycje z tej serii to „Kapral miś” oraz „Odważnie jak Greta”

„Kapral miś” – poziom B – to opowieść o Wojtku, niedźwiedziu brunatnym, który w 1942 roku został adoptowany przez polskich żołnierzy dowodzonych przez generała Andersa. Miś stał się ważnym członkiem kompanii i otrzymał stopień kaprala. Brał nawet udział w bitwie pod Monte Cassino i złapał wrogiego szpiega, który zakradł się do obozu! Jak doszło do tego, że niezwykły niedźwiedź dołączył do armii, i jak potoczyły się jego losy?

„Odważnie jak Greta” – poziom C – to historia Zuzi i Kacpra, którzy chcieliby włączyć się w walkę o ratowanie środowiska. Z pomocą przychodzi im mama, która opowiada rodzeństwu o znanej aktywistce ekologicznej – Grecie Thunberg ze Szwecji. Jak doszło do tego, że głos tej nastolatki dotarł do przywódców wielu krajów i tysięcy osób na całym świecie? Jakie działania podjęła, aby zapobiec katastrofie klimatycznej, i czego mogą się od niej nauczyć dzieci i dorośli?

 

 

 

 

„Człowiek” Tomasz Rożek Wydawnictwo Wilga

To już kolejna książka tego autora i kolejna z serii w naszej biblioteczce. O poprzedniej „Kosmos” pisałam wam na Instagramie.

Autorem jest dr fizyki, dziennikarz naukowy i popularyzator nauki, tym razem wiedzy o człowieku.
W tej książce bardzo bogatej w informacje (nam sprawdziła się super do czytania dzieciom przed snem) próbuje odpowiedzieć na pytanie: skąd jesteśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Opowiada zarówno o ewolucji człowieka, czyli przeszłości i teraźniejszości, jaki i o biocybernetyce, czyli o przyszłości.
Zawarte są tu też liczne przykłady, obrazowe porównania, intrygujące ciekawostki, propozycje doświadczeń, które można przeprowadzić w domowych warunkach. Polecamy!