W tym roku szkolnym, już drugi rok jesteśmy w Edukacji Domowej.
W tamtym roku jak pisałam wam tu nie raz wystartowaliśmy z wypełnianiem obowiązku szkolnego dzieciaków poza szkołą. Bardzo nam ten system przypadł do gustu więc kontynuujemy.
W ED największym komfortem jest to, że można pozwolić sobie na naukę przez zabawę, na uczenie się nie tylko z podręcznika ( a czasem nawet zupełnie bez podręcznika), na czytanie przeróżnych książek, które po pierwsze będą w naturalny sposób przyzwyczajały dziecko do sięgania po książkę, po drugie w naturalny sposób będą jego wiedzę poszerzały. To już drugi wpis z cyklu, w którym będę pokazywać nasze książki wspierające naukę.

 

 

 

Horrrendalna Historia Polski to seria ukazująca się nakładem wydawnictwa HarperKids.

Książki te odkryliśmy z polecenia. Odkąd jesteśmy na Edukacji Domowej śledzę forum tematyczne dedykowane właśnie ED. I tam wielu rodziców polecało serię jako fajne uzupełnienie czy też poszerzenie historycznych zagadnień dla dzieciaków. I ja też polecam.

Dzisiaj chciałam przedstawić wam nowość, która ukazała się w tej serii i którą z przyjemnością włączamy w skład naszej kolekcji (tak, zbieramy tą serię bo przy czwórce dzieciaków warto w nią inwestować – na pewno nie raz będę jeszcze któremuś ją czytać

„Nieznośna niepodległość” Małgorzata Fabianowsla i Małgorzata Nesteruk, ilustracje Jędrzej Łaniecki

Szalone lata dwudziestolecia międzywojennego są tak barwne, że nie chcą się rozpłynąć w mrokach historii. Ludzie żyli, bawili się i cieszyli odzyskaną niepodległością. A że ta niepodległość bywała trudna i nieznośna, to już inna sprawa…

Książka tradycyjnie dla serii zaczyna się od kalendarium i najważniejszych wydarzenia z tego okresu historycznego, począwszy od 28.06.1914r i zabójstwa w Sarajewie a skończywszy na 1 września 1939r.

Potem znajdziemy rozdziały o wolności, zlepianiu zaborów, i życiu międzywojennym, o kobietach w kontekście niepodległości itd.

Całość napisania w bardzo zabawnej przystępnej formie, bogato ilustrowana śmiesznymi rysuneczkami, komiksami, karykaturami.

Miękka okładka, data wydania 2021, cena z okładki 19,99zł, 126 stron;

 

 

 

„Jestem eko. Ja też mogę uratować świat!” Sylwia Majcher, ilustracje Katarzyna Urbaniak Wydawnictwo Wilga

Zwróciliśmy na nią uwagę, ponieważ żywo w naszej rodzinie interesujemy się tematami ekologii, ochrony środowiska i naszej planety, życiem w duchu zero waste. Ta książka pokaże młodemu czytelnikowi, jakie zagrożenia wynikają z niszczenia środowiska naturalnego do czego mogą doprowadzić. To uwrażliwienie na stan natury i jej zasobów jest w dzisiejszym świecie już nie tylko ważne – jest odpowiedzialnością każdego człowieka, małego i dużego.
W tej książce poznajemy dzieci, które mają swoje sposoby na ratowanie planety i wierzą, że jej przyszłość właśnie od nich zależy.

Co to jest ślad węglowy i jak go zmniejszyć? Jak prawidłowo segregować śmieci? W jaki sposób ograniczyć używanie plastiku? Jak oszczędzać wodę? Dlaczego warto pić kranówkę? Jak nie marnować jedzenia? Co robić z zepsutymi lub niepotrzebnymi rzeczami? Skąd się bierze smog i jak mu zaradzić? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w tej książce.

Usztywniana okładka, data wydania 2021, 112 stron.

 

 

 

„Rok liturgiczny dla dzieci” ks. Sebastian Kostecki Wydawnictwo eSPe

Bardzo fajna książeczka aktywizująca do rozwoju duchowego dla dzieci (nawet tych młodszych) i dla rodzin.

To my jako rodzice, jesteśmy osobami które jako pierwsze pokażą i przekażą im swoją wiarę. Osobiście uważam, że warto to czynić aktywnie, stale i w naturalny sposób. Warto też posiłkować się mądrą literaturą. Ta książka to nieoceniona pomoc by ta nauka a także praktyka rodzinna była wartościowa, ciekawa, interesująca dla dzieci, by uczyła ich poprzez zabawę wartościowych nawyków.
Dzięki tej książce przejdziemy przez najważniejsze okresy i dni roku liturgicznego – od adwentu do Uroczystości Jezusa Króla Wszechświata. Poznamy także mnóstwo ciekawych zwyczajów związanych z poszczególnymi świętami oraz historie z życia niektórych świętych. Są tu też gry, krzyżówki, szyfry, origami – to wszystko by ciekawej i przyjemniej zgłębić temat.

miękka okładka, data wydania 2021, cena z okładki 26,90zł, 87 stron.

 

 

 

 

„Świat Lema” projekt graficzny Marta Ignerska Wydawnictwo Muchomor

Genialna książka dla wszystkich fanów Stanisława Lema oraz dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki by go poznać. Świetnie więc sprawdza się dla dzieci w edukacji domowej, idealnie wpisuje się by poznać jego twórczość, poszerzyć horyzonty w literaturoznawstwie.
Książka zawiera ponad dwadzieścia cytatów z najważniejszych dzieł Lema zilustrowanych przez Martę Ignerską pokazuje, jak niezwykłą przygodą może być zanurzenie się w twórczości jednego z najważniejszych autorów science fiction.
Pierwszy krok do zostania czytelnikiem Cyberiady, Bajek Robotów, Solaris i innych książek Lema.
Mój ośmiolatek zachwycony książką.

Twarda okładka, cena z okładki 38zł, data wydania 2021.