ksiazki

 

 ksiazki

 

 

 

 

Cześć.

Chciałam podzielić się z Wami dzisiaj 4 książkami, które przeczytałam w ostatnim czasie i miło spędziłam przy nich czas.

Jesienne wieczory mają tę cudowną cechę, że książka, kocyk i herbatka to znakomici umilacze czasu w te długie, ciemne godziny po przestawieniu czasu.

Jesienią zwykle czytam więcej, na mojej półeczce książek do przeczytania coraz więcej wolnego miejsca.

Powiedzcie co czytanie, chętnie się zainspiruję 🙂

 

 

 

 

„Bez wytchnienia” Barbara Freethy

Uwielbiam książki Barbary Freethy. Wyrobiłam sobie przekonanie, że jej książka zapewni mi dobrą rozrywkę od pierwszych swoich stron, dlatego też mam dziwny nawyk oszczędzania jej książek. Objawia się to tym, że wszelkie jej nowości, które tylko wypatrzę w Wydawnictwie Bis zamawiam z ekscytacją a potem ustawiam na półeczce książekczekających na przeczytanie. Tam sobie spokojnie stoją a ja patrzę tylko na nie i wiem, że sięgnę po jedną z nich dopiero wtedy, kiedy będę miała dołek czytelniczy, kiedy jakaś książka będzie mi się ciągnąć jak flaki z olejem i przez nią moja pasja czytelnicza opadnie. Wtedy sięgam po książkę Barbary Freethy i rozprawiam się z nią przez najwyżej dwa wieczory.

Też macie taką manię oszczędzania dobrych lektur? Ja mam kilku autorów do których to stosuję 😉

Tym razem zostałam zaskoczona przez autorkę. Przyzwyczaiła mnie, że jej książki to powieści obyczajowe z elementami kryminału a tym razem „Bez wytchnienia” to regularny kryminał z elementami trillera. Zostałam zaskoczona, ale chętnie kontynuowałam czytanie stosując się do zasady, że czytanie coraz to nowych rzeczy pobudza kreatywność.

 

Wydawnictwo Bis

miękka okładka

cena z okładki 38,90zł

data wydania 2016

410 stron

 

 

bez_wytchnienia

 

 

 

 

 

 

 

 

„Sisi Samowolna cesarzowa” Allison Pataki

Lubię od czasu do czasu przeczytać powieść historyczną, a jeszcze bardziej lubię kiedy jej główną bohaterka jest kobieta. Często jest tak, że kobiety w dziejach odgrywały dużą rolę, ale ich działania były czynione w subtelny sposób, tak że historia rzadko wymienia je, jako sprawczynie ważnego wydarzenia.

Z przyjemnością sięgnęłam po powieść Allison Pataki o cesarzowej Sisi – żonie Franciszka Józefa, cesarza Austro-Węgier i nie zawiodłam się.

Książka napisana jest bez patosu i lukru a obraz bohaterki i jej życie opisane z licznymi cieniami i blaskami.

Słynna ze swej urody Sisi ukazuje się nam jako często skoncentrowana na sobie, czasem irytująca królowa, ale również nieszczęśliwa, samotna i wzbudzająca współczucie.

Dwór Habsburgów na którym przyszło jej żyć, to miejsce pełne licznych spisków i intryg, walki o władzę, knowań nawet ze strony najbliższej rodziny.

Sisi jednak nie jest kobietą, która łatwo się poddaje, choć czasami podjęte kroki mają fatalne konsekwencje.

 

Wydawnictwo HarperCollins

miękka okładka

cena z okładki 39,90zł

data wydania 2016

384 stron

 

 

sisi

 

 

 

 

 

 

„Noc ognia” Eric-Emmanuel Schmitt

Moja przygoda z twórczością Erica Emmanuela Schmitta zaczęła się wiele lat temu od jego głośnej książki „Oskar i Pani Róża” (oglądałam tez ekranizację tej pozycji – bardzo polecam!).

Lubię dzieła tego pisarza – często niejednoznaczne, niebezpośrednie, symboliczne, niezwykłe.

Zawsze chętnie sięgam po nowości w dorobku pisarza a trzeba przyznać, że sporo tworzy.

I tak było z „Nocą ognia” – niewielkiej objętości książka, za to bogata w treść, w przemyślenia autora, w jego doświadczenia życiowe, filozoficzne rozważania, pytania egzystencjalne.

Człowiek w sytuacji dla niego niezwyczajnej, ekstremalnej często poznaje siebie a nawet zaskakuje siebie, po takim zdarzeniu przewartościowuje życiowe priorytety i tak nasz główny bohater – kiedy gubi się wieczorem na pustyni, odłączając się przypadkiem od karawany, zaczyna zdawać sobie sprawę, że może nie przeczyć, nie ma nic, zapadają ciemności…

 

 

Wydawnictwo Znak

twarda okładka

cena z okładki 26,90zł

data wydania 2016

173 strony

 

 

noc ognia

 

 

 

 

 

 

„Kwiat Diabelskiej Góry” Katarzyna Enerlich

Bardzo lubię twórczość Katarzyny Enerlich, która w genialny sposób wplata do powieści obyczajowych historie i legendy mazurskie. Autorka słucha ludzi, zbiera materiały, odwiedza miejsca i zgłębia historię Mazur, gdzie mieszka a potem wykorzystuje te piękne historie w wartkiej treści swych książek.

„Kwiat Diabelskiej Góry” to bardzo emocjonująca historia życia trzech kobiet: babki, matki i córki, których niełatwe losy dzieją się najpierw na Mazurach, potem w Niemczech, by znów wrócić na stare miejsce po rozwiązanie i zrozumienie przedwojennej zagadki rodzinnej.

Książka pełna magii, przesądów, wierzeń, symboli i smaczków dawnych, przedwojennych czasów.

 

Wydawnictwo MG

miękka okładka

cena z okładki 34,90zł

data wydania 2011

279 stron

 

 

kwiat_diabelskiej_gory