Coraz bliżej święta, jeśli cały czas nie macie prezentów dla bliskich, książki są wspaniałym pomysłem, nie tylko na ostania chwilę.

Ostatnio pokazywałam pomysły na prezenty dla kobiet, dziś oddaje głos mojemu mężowi, który napisał kilka słów o książkach, które ostatnio przeczytał.

Elyria – Polowanie na czarownice” Brigitte Melzer

Wydawnictwo Świat Książki

„Elyria – Polowanie na czarownice autorstwa” Brigitte Meltzer jest książką z gatunku fantazy.
Krótko o fabule: Grupa magów doprowadza do wywołania Czarnego Króla – demona zła, próbują go pokonać jednak z powodu braku jednego z koniecznych elementów – Świetlistego Naczynia, jedynie doprowadzają do jego uwięzienia ginąc przy tym co do jednego.

Magia staje się przestępstwem, wszyscy magowie zostają zgładzeni, a po kraju krążą grupy „łowców czarownic” w poszukiwaniu ludzi, którzy posiadają magiczną moc.

Ich los to tortury w celu „złożenia zeznań”, a potem stos.

Główna bohaterka – dziewczyna o imieniu Elyria wpada w ich szpony…

Elyria

„Hammerstein czyli upór. Niemiecka historia”  Hans Magnus Enzensberger

Wydawnictwo Świat Książki
To książka dosyć nietypowa.
Przedstawia ona życie oficera Wehrmahtu z zupełnie innej strony niż jesteśmy przyzwyczajeni: główny nacisk położony jest na historię jego rodziny, a w szczególności jego dzieci.

Kurt von Harmmerstein był niemieckim oficerem. Rozpoczął swoją wojskową karierę w 1888 roku. W czasie pierwszej wojny światowej pracował w sztabie Niemieckiej Armii, po wojnie nadal pozostał w Armii na różnych stanowiskach. W 1930 został szefem Naczelnego Dowództwa niemieckiej armii. Na tym stanowisku mógł wpłynąć na kształt całej europy, gdyby podjął inną decyzję w sprawie stosunku niemieckiej armii do NSDAP oraz Adolfa Hitlera.

Historia jego dzieci to ciekawy przykład jak mogą stać się narzędziem w rękach „służb”.

Polecam nie tylko miłośnikom II Wojny Światowej.

niemiecka historia

François-Emmanuel Brézet „Karl Dönitz. Ostatni Führer”

Wydawnictwo Muza

Książka traktująca o historii marynarki wojennej Niemiec i jej wielkim admirale jakim został Donitz. Udało mu się to, co nie udało się jego poprzednikom – za jego rządów flota stała się armią równie ważna i rozbudowaną jak lądowa.

Autor skupia się na na decyzjach i rozkazach Grossadmirala właściwie milcząc na temat jego prywatnego życia, więc nie jest to czysto biograficzna książka, ale z pewnością osoby interesujące się U-Bootami i marynarka wojenną będą z niej zadowolone.

Bardzo dobrze się ją czyta. Polecam.

Karlo Donitz

Wiktor Hagen – Dzień Zwycięstwa

Wydawnictwo WAB
Ciekawa książka z dosyć ciężkim poczuciem humoru, opisuje przygody polskiego komisarza, Roberta Nemhausera.

Są morderstwa, intrygi, gęsta atmosfera, śledztwo, nieprzewidywane zwroty akcji czyli wszystko czego oczekuje się od dobrego kryminału.

Osadzone prawdziwie polskich, współczesnych realiach, ciekawe komentarze do obserwacji naszej codzienności i aktualnych wydarzeń.

Polecam.

dzień zwycięstwa

Długa droga do domu” – Kim Yong

Wydawnictwo Świat Książki Książka o życiu w kraju który jest „terra incognita” dla wielu w świecie zachodnim, Korea Północna – odizolowany od świata kraj o totalitarnym ustroju w skali nie znanej dla Europejczyków.

Autorowi tej książki cudem udało się uniknąć śmierci w Koreańskim obozie pracy, gdzie trafił tylko dlatego, że jego nieżyjący od dawna ojciec współpracował z Amerykanami w czasie wojny koreańskiej.

Dzięki jego wysokiej funkcji mógł on, jak niewielu obywateli tamtego kraju, podróżować co pozwoliło mu przekazać więcej szczegółów tamtejszych realiów po jego nieprawdopodobnej ucieczce.

Interesująca lektura o zupełnie „innym świecie”, przerażającym i nieznanym.

Zdecydowanie polecam.

Długa droga do domu

Marc Milner „Bitwa o Atlantyk”

Wydawnictwo Muza

Bardzo ciekawa książka laureata kanadyjskiej Nagrody C.P. Staceya w 2003/2004 roku w kategorii prac z dziedziny historii militarnej.

Jedna z nielicznych pozycji na rynku traktująca o ciekawych zagadnieniach jakim są morskie bitwy.

Bitwa o Atlantyk, najdłuższa kampania II wojny światowej zaczęła się od zatopienia nieuzbrojonego pasażerskiego liniowca Athenia przez niemiecki okręt podwodny U-30 i była  najbardziej zaciętą batalią sił podwodnych z nawodnymi w dziejach.

Marc Milner silnie rozwija tu temat U-Bootów i zmagań z nimi floty aliantów.

bitwa o Atlantyk