Nauka czytania to zawsze powolna, cierpliwa i żmudna praca!

Codzienne czytanie kilku słów, zabawy typu jedną stronę czytasz ty a drugą ja, albo czytanie komiksów w których dziecko jest jedną postacią a rodzic czyta wszystkie pozostałe.
Aż w końcu dziecko odkrywa, że czytanie po prostu jest fajne, bo czyta biegle 😍
To u nas się sprawdziło.

Do nauki czytania a także potem do jego doskonalenia i dla przyjemności polecamy serię Czytam Sobie wydawnictwa Harper Kids, która w tamtym roku obchodziła swoje 10 urodziny 🎂

Prawie dekadę temu korzystaliśmy z niej kiedy moje pierwsze dziecko zaczynało naukę czytania.
Kilka lat temu bardzo intensywnie przez długi czas korzystał z niej syn a i teraz lubi sobie ją poczytać.
Powoli, powoli oswaja się z nią dziecko nr 3.
Uwielbiam te uniwersalne książki które przechodzą z jednego dziecka na drugie i są doceniane 🙂

Seria ta dzieli się na 3 poziomy ze względu na stopień zaawansowania w czytaniu dziecka.

A poniżej chciała podzielić się z wami naszymi nowościami:

 

 

 

 

„Wakacje Adelki.” Czytam sobie. Poziom 1, Katarzyna Kozłowska ilustracje Zofia Różycka

Bohaterką tej książki jest dziewczynka o imieniu Adelka, która nie może się już doczekać wakacji. I tak sobie rozmyśla, że tyle ciekawych rzeczy można przecież robić wtedy – jeździć na rowerze, nurkować, pływać kajakiem.
Składam słowa, pierwszy poziom serii „Czytam sobie”, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu.

 

 

 

 

 

Zagraj to, Fryderyku! Czytam sobie. Poziom 1, Anna Czerwińska-Rydel, ilustracje Aleksandra Krzanowska
Książeczka jest przeznaczona dla dzieci w wieku starszych przedszkolaków i młodszych dzieci edukacji początkowej czyli mniej więcej grupie docelowej 3-7 lat
Jej premiera miała miejsce w marcu 2023.
Książka dotyczy oczywiście naszego wielkiego pianisty i kompozytora Fryderyka Chopina.

Co sprawiło, że mały Fryderyk stał się wielkim kompozytorem? Muzykalna rodzina, staranne wykształcenie, a może jego własna wrażliwa dusza? Oto opowieść o muzyce, która mieszkała w chłopcu od zawsze, oraz o talencie, którym Fryderyk zachwycił świat.

 

 

 

 

„Wyspa pirata Protazego” Czytam sobie. Poziom 2,  Justyna Bednarek, ilustracje Magda Kozieł-Nowak
Protazy Brodaty to pirat i pogromca fal. Kiedyś wiódł spokojne życie pielęgnując azalie i chodząc na długie spacery z psem. Pewnego dnia, kiedy spotyka syrenkę Portulakę jego życie zmienia się całkowicie. Tylko czy na pewno na lepsze?
Składam zdania, drugi poziom „Czytam sobie” to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy.

 

 

 

 

 

 

 

„Na tropie potwora z Loch Ness” Czytam sobie. Poziom 2, Zofia Stanecka, ilustracje Joanna Rusinek
Autorkę tej książeczki dobrze znamy przede wszystkim z serii o Basi, która moje dzieci uwielbiają. Z przyjemnością więc sięgnęliśmy po coś z jej twórczości.

Główni bohaterowie – Una i Rob mieszkają w Szkocji i właśnie zaczęli wakacje. Wędrują z plecakami, grają w gry i słuchają opowieści starego Angusa: o rybaku, co wyłowił z wody elfie skarpety i o tym, jak owca wypiła odblask gwiezdny z Loch Ness i miała potem złoty nos. A innym razem o smoku, co zbierał kamyki znad wody i zaklinał je w klejnoty. Ale najbardziej zainteresowała ich opowieść o spotkaniu babki Angusa z potworem z Loch Ness…

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z Filozofią. Czytam sobie. Poziom 3, Tomasz Stawiszyński, ilustracje Daniel de Latour
Skąd się wziął świat?
Po co jest to czy tamto?
Dlaczego jest tak, a nie inaczej?
Co to znaczy być dobrym i czym to się różni od bycia grzecznym?
Filozofia, podobnie jak dzieci, uwielbia zadawać pytania.
W poszukiwaniach odpowiedzi pomagają jej przyjaciółki: Fizyka, Biologia, Chemia, Astronomia i Psychologia, a także mnóstwo naukowców i naukowczyń.
Choć Filozofia ma już 2500 lat, może być wyborną towarzyszką dziecięcych zabaw i łamigłówek.
Połykam strony to trzeci poziom serii „Czytam sobie” przeznaczony dla dzieci, które już czytają samodzielnie. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki. Czarno-białe ilustracje i przewaga ilościowa tekstu nad ilustracjami dają poczucie obcowania z prawdziwą książką.