Nauka czytania to zawsze powolna, cierpliwa i żmudna praca dla młodego człowieka i rodzica.
Osobiście proces ten przeszłam z dwójką już z mojej czwórki dzieciaczków.
Zwykle zaczynamy od nauki literek a potem przechodzimy do metody sylabizacyjnej. Sprawdza się u nas metoda „mało, ale często”. Zatem
codzienne czytanie kilku słów, potem w dalszej perspektywie zabawy typu jedną stronę czytasz ty a drugą ja, albo czytanie komiksów w których dziecko jest jedną postacią a ja czytałam wszystkie pozostałe. Aż w końcu dziecko odkrywa, że czytanie po prostu jest fajne, bo czyta biegle 😍
Do nauki czytania a także potem do jego doskonalenia i dla przyjemności polecamy serię Czytam Sobie Wydawnictwa HarperKids.
Z poziomu 1 dużo dużo korzystaliśmy na początku. Tam jest 1 zdanie na 1 stronę. Codziennie czytaliśmy kilka stron i dziecko czuło, że czyta a nawet może samo przeczytać książkę – taka moc to cudo by uwierzyć w siebie! Potem już samo dziecko wybiera tytuły z poziomu B i C bo je lubi!


Najnowsze u nas pozycje z tej serii:

 

„Marta i skarby. Czytam sobie. Poziom 1” Wojciech Widłak
Ilustrator: Ewa Poklewska-Koziełło

To świetna książka znanego autora, który napisał m.in Pana Kuleczkę.

Główna bohaterka to Marta. Dziewczynka ma wuja wynalazcę. Pewnego dnia wuj powiadamia ją o swym nowym dziele. Wygląda niepozornie, ale ponoć potrafi coś bardzo niezwykłego! Cóż to jest i czy działa? Trzeba czym prędzej to sprawdzić!

 

 

 

 

„Kura Krystyna i jej banda. Czytam sobie. Poziom 1” Justyna Bednarek
Ilustrator: Tomek Kozłowski

Poziom 1 do którego należy ta książka to opowiadania napisane krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania.

Główna bohaterka kura Krystyna to dyrektorka zagrody „Stokrotka”. Jest ruda, grubiutka i mądra! Cieszy się szacunkiem i sympatią wszystkich mieszkańców. Dlatego kiedy wpada w tarapaty, indyk i kogut nie wahają się ani chwili, by jej pomóc.

 

 

 

 

 

„Akiko i Helenka. Czytam sobie. Poziom 2” Katarzyna Kozłowska
Ilustrator: Agnieszka Żelewska

Ta książka należy do 2 poziomu tej serii czytelniczej czyli Składam zdania. To propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania.

Jedna z głównych bohaterek książeczki to Helenka. Mieszka w pięknej zabytkowej kamienicy z mamą i tatą. Zna wszystkich lokatorów – widuje ich z balkonu i w cukierni na dole. Szkoda tylko, że w całym domu nie ma nikogo w jej wieku… Pewnego dnia na ulicy zatrzymuje się furgonetka pełna mebli – zamieszka tu chyba ktoś nowy! Tylko kto…?

 

 

 

 

 

 

„Otwieramy sklepik. Czytam sobie. Poziom 2” Rafał Witek
Ilustrator: Olka Grzegorka

Któż z nas będąc dzieckiem nie bawił się w sklepik? Tak samo główni bohaterzy tej książeczki.

Ela, Hela i Mela to koleżanki z placu zabaw. Ich głowy są pełne wspaniałych pomysłów, a ręce – pełne roboty! Gdy postanawiają otworzyć sklepik, praca wre – jest tyle rzeczy do zrobienia! Nazwa, szyld i logo, lada, kasa i towar… Za to zabawa jest znakomita!

 

 

 

 

 

„Nasza pani supermenka. Czytam sobie. Poziom 3” Ewa Nowak
Ilustrator: Zofia Różycka

Ewa Nowak – autorka tej książki jest znaną i cenioną pisarką dla dzieci i młodzieży.

W tej książce również porusza sprawy bliskie sercu dzieci.

Nie wszyscy uczniowie mają szczęście – niektórych uczy pani Nudzińska, najnudniejsza osoba w całej szkole. Nie zasnąć na jej lekcji to wielka sztuka. Jednak po wakacjach w klasie zjawia się nowa nauczycielka, a uczniów czeka wielka niespodzianka – a właściwie cała seria dziwacznych niespodzianek!
Połykam strony to trzeci poziom serii „Czytam sobie” przeznaczony dla dzieci, które już czytają samodzielnie. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki.