Metody grillowania - poznaj je i grilluj jak profesjonalny grillmaster 5

Metody grillowania – poznaj je i grilluj jak profesjonalny grillmaster

 

Nie ma jednej dobrej metody grillowania. Tak naprawdę istnieje ich kilka i są one dostosowane zarówno do rodzaju grilla, jaki posiadamy, a także od typu dania, które chcemy przyrządzić. Warto się z nimi zapoznać i sprawdzić na własnym grillu, jak wiele od nich zależy.

 

Metody grillowania – dlaczego warto je znać?

 

Wielu z nas grilluje zawsze tak samo, niezależnie od tego, jaki rodzaj dań przyrządza i na jakim rodzaju grilla. Być może dlatego, że grillowanie uchodzi za prostą umiejętność i przez wielu sprowadzane jest do podtrzymywania żaru i obracania jedzenia, by się nie przypaliło.

 

Tymczasem specjaliści od grillowania, tak zwani grillmasterzy, opracowali kilka metod przyrządzania potraw na tych pozornie tylko prostych w obsłudze urządzeniach. Tak naprawdę od sposobu, w jaki przyrządzimy jedzenie na grillu, zależy jego smak i w przypadku każdego rodzaju jedzenia należy dopasować odpowiednią metodę. Potężny wpływ ma tu również typ grilla, na jakim przyrządzamy potrawy.

 

Zarówno w przypadku grilla węglowego, jak i gazowego, wyróżniamy trzy metody grillowania: 

 

  • metodę grillowania pośredniego
  • metodę grillowania bezpośredniego
  • metodę grillowania pół na pół

 

Metoda grillowania pośredniego dotyczy dań, których przyrządzenie zajmuje 20 minut i więcej. Chodzi o np. mięsa grillowane w całości czy pieczenie. Tę metodę porównuje się często do pieczenia w piekarniku z użyciem termoobiegu. Metoda grillowania bezpośredniego znajduje natomiast zastosowanie w przypadku jedzenia, którego przyrządzanie zajmuje do 20 minut. Mogą to być np. hamburgery, filety rybne, owoce morza, szaszłyki warzywne czy kiełbaski. 

 

Metody grillowania – grill węglowy

 

Jeśli chodzi o grille węglowe, to metoda grillowania pośrednia polega na tym, że po uzyskaniu odpowiedniej ilości żaru, należy przesunąć go na bok, zaś potrawę grillować na samym środku, nad tacką ociekową. W przypadku metody bezpośredniej trzeba natomiast rozprowadzić gorące węgle po całym ruszcie dość równomiernie. Potrawę umieszczamy natomiast nad rusztem. 

 

Metodą łączącą obydwie wymienione jest metoda grillowania pół na pół. Składa się ona z dwóch etapów. Najpierw należy przesunąć rozżarzone kawałki węgla na bok grilla, jedzenie zaś grillować bezpośrednio nad nimi. Następnie potrawę grillować nad tacką ociekową.

 

Metody grillowania – grill gazowy

 

Nieco inaczej wygląda zastosowanie tych metod w przypadku grilla gazowego. Metoda pośrednia polega tu na rozgrzaniu grilla przy zamkniętej pokrywie do odpowiedniej temperatury przy użyciu dwóch zewnętrznych palników. Potrawę należy umieścić na środku rusztu. Natomiast metoda bezpośrednia zakłada rozgrzanie zamkniętego grilla przy użyciu wszystkich palników nastawionych na odpowiednią temperaturę. Potrawę w tym przypadku umieszcza się nad palnikami. 

 

Metoda grillowania pół na pół w odniesieniu do grilla gazowego polega na tym, że urządzenie rozgrzewamy do odpowiedniej temperatury przy użyciu jednego z palników zewnętrznych oraz palnika znajdującego się pośrodku. Najpierw trzeba grillować jedzenie bezpośrednio, następnie zaś wyłączyć palnik pośredni i grillować, stosując metodę pośrednią. 

 

To niezwykle ważne, aby dobrać metodę grillowania do określonej potrawy. Wiadomo, że zupełnie innych warunków na ruszcie potrzebuje nieduża ryba, a innych cały kurczak lub łopatka wieprzowa. Nie chcemy wysuszonych do cna owoców morza czy drobiu spalonego zewnątrz a surowego w środku. Dlatego właśnie trzy podstawowe metody grillowania są czymś, co każdy amator dań z rusztu powinien poznać. 

 

 

 

 

 

Partnerem tego wpisu jest firma Weber.