Książki dla dzieci polecane w maju

Książki dla dzieci polecane w maju – w tym roku staram się  regularnie polecać Wam najlepsze książki jakie wspólnie z dziećmi i jakie sama przeczytam.

Czytamy u nas bardzo dużo, książki uwielbiamy. Ja przy trójce dzieci (i czwartym w drodze) może mniej mam czasu ostatnio na osobiste lektury. Za to czytanie dzieciom kwitnie, bo teraz kiedy jesteśmy w systemie Edukacji Domowej ( a właściwie mając wakacje, bo dzięki ED już od maja wakacjujemy) mamy więcej chęci, możliwości i sposobności czytania i rozwoju w interesujących nas zagadnieniach 🙂

W cyklu comiesięcznych polecajek znajda się książki dla nastolatków, dzieci w wieku szkolnym i maluszków. Zapraszam do lektury i do zostawiania nam w komentarzach waszych propozycji książek, które warto przeczytać.

 

 

 

 

 

„Boot. Na ratunek Rdzawemu” Shane Hegarty, ilustracje Bez Mantle

To druga część przygód wesołego Boota. Pierwsza wydana była była pod tytułem „Boot. Wielka przygoda małego robota”. Pierwszej części nie czytaliśmy, jakoś tak wyszło, że wpadła nam w ręce druga. A ponieważ bardzo nam się spodobała, z pewnością będziemy chcieli przeczytać też pierwszą. Moje dzieci nie mają zwykle problemu z tym którą część kiedy czytamy, czasem nawet same są na tyle zbuntowane, że różnie sobie czytają 😉
Wracając jednak do tej opowieści, chciałam napisać wam o niej kilka słów zachęcających do lektury.
Boot ze swoimi przyjaciółmi robotami trafia do Potwornego Laboratorium Testów, gdzie spotykają zepsutego, zardzewiałego robota, którego nazywają Rdzawy. Od teraz Bootowi i jego znajomym przyświeca jeden cel: sprawić, by Rdzawy poczuł, co znaczy żyć pełnią życia. Zadanie nie jest proste.
Ta opowieść to wzruszająca, pełna przygód i ciepła historia, która mówi o przyjaźni, przywiązaniu i o tym jak ważne jest, by w każdej sytuacji pozostać sobą.
Książka wyposażona w rozdziały, napisana prostym językiem dzięki czemu idealnie sprawdzi się podczas pierwszych prób samodzielnego czytania lub do czytania wczesnoszkolniakom przed snem. Szczególnie zainteresuje chłopców.

Wydawnictwo Wilga, miękka okładka, data wydania 2021, 237 stron.

 

 

 

 

 

 

 

 

„Ciszka. Opowieści o uważności” Magdalena Subocz, ilustracje Ewa Kownacka

Jakoś tak ostatnio u nas wychodzi, że kolejną książkę traktującą o temacie uważności czytamy dzieciom przed snem. Temat bardzo istotny, bo moim zdaniem warto świadomie zwracać uwagę na emocje i uczyć tego nasze dzieci. Warto zwracać im uwagę na temat wyciszenia się, tego zewnętrznego i tego wewnętrznego. Już przedszkolaki potrafią powoli na kilka minut zatrzymać się w tym co robią i uspokoić się, porozmyślać a potem o tym porozmawiać.

O czym jest ta książka? Oto opis wydawcy:” Dzieci, przedstawiam Wam ciszki. To istoty mieszkające w Izdebce Ciszy pod naszą podłogą. Lubią ciszę, przychodzą, kiedy się wyciszamy, zwłaszcza gdy śpimy. Lubią spać w naszych poduszkach albo w kieszonkach naszych piżam. Ciszki bronią nas przed złymi snami.
Ciszka to historia o tym, że nie będąc wystarczająco uważnym, można przegapić małe stworzenia, które pomagają nam przesypiać spokojnie noce i kradną złe sny. Bohaterami jest rodzina Papillon mieszkająca w malowniczym miasteczku Dinant w południowej Belgii. Nie da się nie pokochać tej cudownej rodziny!”
Ja od siebie dodam jeszcze, że książka opatrzona jest urokliwymi ilustracjami, bardzo ładnie wydana.

Wydawnictwo DziwiMisie, data wydania 2021, okładka twarda, 66 stron

 

 

 

 

 

 

 

„Baletnice. W cieniu brata” Elizabeth Barfety

To już trzecia część serii Baletnice wydawnictwa Znak, którą czytamy i którą wam tu prezentujemy. Tutaj możecie przeczytać o części pierwszej „Przyjaciółki i rywalki” a tutaj o części drugiej „Prawie idealna”. W przygotowaniu jest już też część czwarta, na którą czekamy niecierpliwie przebierając nóżkami.

Jeśli wasze dzieci, z pewnością w przeważającej części dziewczynki interesują się tematyką baletu, bardzo wam tę serię polecamy. Przeznaczona jest dla czytelnika powyżej szóstego roku życia, ale myślę że i pięciolatki będą zasłuchane w historię.

Przewodnia myśl tej książki jest moim zdaniem wspaniała i należy szczególnie zwracać na jej sens uwagę naszym dzieciom a brzmi ” Nie porównuj się z innymi. Bądź taki, jak chcesz.”

Trzeci tom bestsellerowej francuskiej serii „Baletnice” o kulisach nauki baletu w elitarnej szkole przy Operze Paryskiej którą pokochały dziesiątki tysięcy dziewczynek. Ta książka pokaże Twojemu dziecku, że wrażliwość i pasja są siłą, która może wiele przezwyciężyć w pełnej uniesień i porażek walce o spełnienie marzeń. Wyjątkowe historie o dziewczynach i chłopakach z prestiżowej szkoły tańca w Paryżu, którzy muszą codziennie mierzyć się z rywalizacją, zazdrością i swoimi słabościami, by udowodnić, jak kochają balet.

Wydawnictwo Znak, twarda okładka, data wydania 2021, 152 strony

 

 

 

 

 

„Operacja Rower” Jorn Lier Horst i Hans Jorgen Sandnes

Seria „Operacje” Jorna Lier Horsta wydawana przez wydawnictwo Media Rodzina to ulubiona seria detektywistyczna mojego 8 latka (kolekcjonuje ją namiętnie). Ta najnowsza 16 chyba część to już kolejna samodzielnie przez niego przeczytana.
Tiril, Olivier i ich piesek Otto tworzą Biuro Detektywistyczne nr 2 – odważni, pomysłowi, bystrzy, mają nosa do tajemnic, smykałkę do techniki i nie mijający zapał do rozwiązywania zagadek.
Tym razem w tajemniczy sposób zaczynają znikać rowery. Łupem pada też rower Olivera. Zgłoszenie na policję tych kradzieży nie wzbudza tam szczególnego zainteresowania. Do dzieła przystępuje więc trójka naszych wspaniałych detektywów: Tiril, Oliver oraz pies Otto.
Polecamy małym detektywom!

Wydawnictwo Media Rodzina, twarda okładka, data wydania 2021