Książki dla dzieci polecane we wrześniu – w tym roku staram się  regularnie polecać Wam najlepsze książki jakie wspólnie z dziećmi i jakie sama przeczytam.

Czytamy u nas bardzo dużo, książki uwielbiamy. Ja przy czwórce dzieci może mniej mam czasu ostatnio na osobiste lektury. Za to czytanie dzieciom kwitnie, bo teraz kiedy jesteśmy kolejny rok w systemie Edukacji Domowej mamy więcej chęci, możliwości i sposobności czytania i rozwoju w interesujących nas zagadnieniach 🙂

W cyklu comiesięcznych polecajek znajda się książki dla nastolatków, dzieci w wieku szkolnym i maluszków. Zapraszam do lektury i do zostawiania nam w komentarzach waszych propozycji książek, które warto przeczytać.

 

 

„Jedwabne wątki. Baśnie z Dalekiego Wschodu” Luigi Dal Cin

Lubię mieć niemowlaka w domu 🙂 Co jak co, ale czas karmienia piersią maluszka to zawsze dla mnie dodatkowy czas na czytanie książek, więc tym bardziej lubię 😊
Pozostałe dzieci też korzystają z tego, że mama chętnie poczyta 😍 będzie tu więc więcej pokazywania książek aktualnie 😉
Tak na świeżo pokażę co właśnie skończyliśmy książkę z serii Opowieści z czterech stron świata. To kolejna, którą przeczytaliśmy. Poprzednio pokazywałam wam dwie „Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii” Glusi Quarenghi oraz  „W lesie Baby Jagi. Baśnie rosyjskie” Luigi Dal Cin.
Baśnie niezwykłe, charakterystyczne dla danych kręgów kulturowych, ciekawe bardzo, czasem zaskakujące, epatujace ponadczasowymi wartościami. Ilustracje w każdej z nich bardzo ciekawe.
Stanowią punkt wyjścia do fajnych dyskusji z dziećmi, na pewno działają na wyobraźnię.
Wydawnictwo Młode Słowne, twarda okładka, data wydania 2021

 

 

„Baletnice. Wschodząca gwiazda” Elizabeth Barfety

To już czwarta część serii Baletnice wydawnictwa Znak, którą czytamy i którą wam tu prezentujemy. Tutaj możecie przeczytać o części pierwszej „Przyjaciółki i rywalki” a tutaj o części drugiej „Prawie idealna”. Pisałam też na blogu o trzeciej części „W cieniu brata”. W przygotowaniu jest już też część piąta, na którą czekamy niecierpliwie przebierając nóżkami.

Jeśli wasze dzieci, z pewnością w przeważającej części dziewczynki interesują się tematyką baletu, bardzo wam tę serię polecamy. Przeznaczona jest dla czytelnika powyżej szóstego roku życia, ale myślę że i pięciolatki będą zasłuchane w historię.

Przewodnia myśl tej książki jest moim zdaniem wspaniała i należy szczególnie zwracać na jej sens uwagę naszym dzieciom a brzmi ” Nie porównuj się z innymi. Bądź taki, jak chcesz.”

Czwarty tom bestsellerowej francuskiej serii „Baletnice” o kulisach nauki baletu w elitarnej szkole przy Operze Paryskiej którą pokochały dziesiątki tysięcy dziewczynek. Ta książka pokaże Twojemu dziecku, że wrażliwość i pasja są siłą, która może wiele przezwyciężyć w pełnej uniesień i porażek walce o spełnienie marzeń. Wyjątkowe historie o dziewczynach i chłopakach z prestiżowej szkoły tańca w Paryżu, którzy muszą codziennie mierzyć się z rywalizacją, zazdrością i swoimi słabościami, by udowodnić, jak kochają balet.

Wydawnictwo Znak, twarda okładka, data wydania 2021, 152 strony

 

 

 

„Hania Humorek” Megan McDonald wydawnictwo HarperKids

Hania Humorek towarzyszy nam od dawna. To taki przewrotny typ książki, który kochają i dziewczynki i chłopcy a możej mniej rodzice. Czemu? Hania to bohaterka, którą pokochają zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Zachowuje się nietypowo, bywa złośliwa, często dokucza młodszemu bratu, zdarza jej się oszukiwać albo zazdrościć innym dzieciom. Jednak w gruncie rzeczy ma wielkie serce, a jej przygody niejednokrotnie posłużą jako przestroga dla tych, którzy zachowują się podobnie. Teraz drugie już dziecko ćwiczy na niej i rozwija swoje umiejętności czytelnicze, bo do tego właśnie celu świetnie ta seria się nadaje. Książki o Hani napisane są stosunkowo prostym językiem, odpowiednim dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Duże litery sprawią, że początkujący czytający bez problemów poradzi sobie z tekstem. Dodatkowo lekturę uprzyjemnią zabawne ilustracje autorstwa Petera Reynoldsa i Erwina Madrida. Historyjki o Hani przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-10 lat. Postanowiłam więc poszerzyć naszą biblioteczkę o kolejne tytuły z serii.

„Hania Humorek ogłasza niepodległość” Nr 6
Hania Humorek poznała historię rewolucji amerykańskiej i nabrała ochoty na WOLNOŚĆ i NIEPODLEGŁOŚĆ. Nie chce już słuchać poleceń rodziców i zamierza się uwolnić od uprzykrzonego towarzystwa swojego młodszego braciszka. Czy Hani uda się udowodnić, że jest gotowa na nieco więcej niezależności? Nieważne, kto wygra – czytelnicy na pewno będą kibicować Hani, poznając jej najnowsze przygody!

 

„Hania Humorek w osiem i pół dnia dookoła świta” Nr 7
Hania Humorek jest jedyna w swoim rodzaju i dobrze o tym wie. Aż pewnego dnia w jej życiu pojawia się Mania Pisania. Dziewczynki są podobne jak dwie krople wody. Czy Mania Pisania stanie się najlepszą przyjaciółką, czy najgorszym wrogiem Hani Humorek?

 

 

„Frigiel i Fluffy. Czerwony Pył” cz 7 J-C. Derrien & Frigiel

„Friggiel i Fluffy. Na końcu świata” cz 8

Frigiel i Fluffy seria komiksów wydawana przez Wydawnictwo Jaguar.

Ich wielkim fanem jest mój syn drugoklasista. Moje dzieci ogólnie są wielbicielami świata Minecrafta, dlatego też te książki są dla nich tak atrakcyjne.

Sama forma komiksu jest szczególnie atrakcyjna dla dzieci uczących się czytać i rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem, więc bardzo polecamy spróbować, jeśli w rodzinie bliższej lub dalszej macie takie dzieci.

Scenariusz tych książek jest autorstwa panów Frigiel i Jean-Christophe Derrien, na podstawie powieści Frigiela i Nicolasa Digarda. Za rysunki i koloryzację odpowiada Minte – w dzisiejszym dniu składamy najserdeczniejsze życzenia dalszej kreatywności i pomysłów!

W kolejnej 7 części serii „Frigiel i Fluffy” poznacie nowe przygody naszych niezłomnych bohaterów poszukujących drogi do Farlandii. Przemierzając pustynię niespodziewanie odkrywają zadziwiające miasto Redstone. Na pierwszy rzut oka miejscem tym rządzą zaawansowane technologie: niewiarygodne urządzenia i ultranowoczesne pojazdy widoczne są na każdym kroku. Z czasem jednak Frigiel i spółka przekonują się, że miasto skrywa pewną tajemnicę… Okazuje się bowiem, że o wszystkim decyduje tam sztuczna inteligencja w postaci Wielkiego Komputera. Rzekomo posiada on wiedzę absolutną! Ale czy na pewno?

Tym razem w 8 części Frigiel, Abel, Alice i Fluffy wreszcie docierają do końca mapy, gdzie znajduje się przygraniczne miasto. Jego mieszkańcy niechętnie patrzą na przybyszów, a już szczególnie tych, którzy chcą przejść na drugą stronę muru… Oddziela on miasto od Farlandii, która jest krainą dziwną i niebezpieczną. Czy nasi bohaterowie zdołają sami osiągnąć cel swojej podróży? A może potrzebują wsparcia kogoś, kto już próbował pokonać tę drogę? Trzymajcie się mocno, bo ekipy dołącza Klara!