ksiazki dla 11 latki

Tym razem mam wam do pokazania i przedstawienia książki polecane przez moją 11 latkę. To wytrawna czytelniczka z zapałem wykorzystująca każdą wolną chwilę na lekturę czyli jeden ze swoich ulubionych sposobów na rozrywkę. Książek pochłania dużo i z chęcią. Wizyty w bibliotece są stałym punktem naszych wyjść a listy z jej zapotrzebowaniami rosną 🙂

 

„Tajemnica filmu. Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martin Widmark, Helena Willis

Ta książka jest oczywiście i dla młodszego czytelnika przeznaczona. Moja córka czyta ją namiętnie odkąd skończyła 7 czy 8 lat. Ta miłość do tej serii trwa oczywiście do chwili obecnej, więc najnowsza część była dla niej nie lada gratką, konieczną oczywiście do przeczytania. I poleca ją gorąco!

Nic dziwnego, seria od wielu lat jest w czołówce listy bestsellerów literatury dziecięcej w Szwecji i w Polsce też.

Do miasteczka dwójki naszych bohaterów czyli Valleby przybywa ekipa filmowa. Omar Rauk – reżyser o światowej sławie postanawia, że to właśnie spośród mieszkańców tej miejscowości wybierze osobę do obsadzenia roli męskiej w swojej najnowszej produkcji. Organizuje casting. Jednocześnie w tym samym czasie, tej samej nocy w miasteczku zaczynają dziać się dziwne rzeczy jak choćby włamanie do miejskiego salonu optycznego. Lasse i Maja oczywiście podejmują wyzwanie by sprawdzić czy ma to związek z ekipą filmową.

Wydawnictwo Zakamarki, twarda okładka, data wydania 2020, 120 stron.

 

 

„Wskazówki” oraz część druga „Wskazówki – Paradoks” Bartosz Szczygielski

Nieprawdopodobnie zakręcona historia. Czego tu nie ma…

A wszystko tak prosto się zaczyna. Pierwszy dzień wiosny i pierwszy w życiu prawdziwy dzień wagarowicza dla Maksa – trzynastoletniego, głównego bohatera książki. Zaczyna się super bo znienawidzona nauczycielka matematyki (starowinka o wyglądzie czarownicy) nie pojawia się w klasie na lekcji. Maks postanawia wybrać się na prawdziwe wagary. Wtedy jeszcze nie wie, że decyzja którą podjął sprawi że ten dzień będzie najdłuższym i najdziwniejszym dniem jego życia. A wszystko przez magiczny zegarek, który dostał od dziadka (zamiast dwóch wskazówek i sekundnika miał trzy jednakowej długości ramiona. Wszystkie ustawione na godzinę 12…)

Książka jest zaskakująca i niezwykle dynamiczna. To szalona historia, pełna zwrotów akcji i trzymającą w napięciu aż do samego końca. 

Dlatego druga część, która właśnie się ukazała to must have! Nowe, niezwykłe przygody Maksa, równie zwariowane. Świetnie się czyta! Nic tylko czekać na kolejne części 🙂

Wydawnictwo Wilga, miękka okładka, data wydania 2020 i 2021; 220 i 206 stron.

 

 

 

 

 

„Baletnice. Prawie idealna” Elizabeth Barfety

To druga część z serii o Baletnicach, którą polecamy. O pierwszej pisałam na moim Instagramie pod koniec zeszłego roku.

Moja starsza córka ma wiele zainteresowań, jednak balet cały czas od wielu lat powraca głównie właśnie w postaci książek i namiętnie oglądanych sztuk baletowych. Dlatego druga część powieści była od razu na liście do przeczytania.

O ile w pierwszej części Constance, Zoya i Maya – trzy przyjaciółki uczęszczające do Szkoły Tańca Opery Paryskiej były bohaterkami całej powieści. O tyle w drugim tomie uwaga skupia się na Constance, która zawsze chce być idealna. Nawet kok ma zawsze perfekcyjnie upięty. Podczas ważnego występu w Operze Garniera młoda baletnica niespodziewanie upada, i to już na samym początku tańca. Co za katastrofa! Tak bardzo bała się popełnić błąd, że strach ją pokonał.I jak to bywa w życiu wielkie marzenia mogą stać się nieosiągalne w jednej chwili. Nie powiemy wam oczywiście czy w tym przypadku też tak będzie, koniecznie zajrzyjcie do książki.

Wydawnictwo Znak, twarda okładka, data wydania 2021, 160 stron

 

 

„Mietek i skarb Wejhera” Marta H. Milewska

To opowieść w której bohaterami jest grupa chłopaków, ale książka oczywiście nie tylko dla chłopaków. Mojej córce bardzo się podobała. Uściślając to i żeńska bohaterka pierwszoplanowa w tej książce się znajdzie, mianowicie lubiąca rządzić wszystkimi Amelka.

Mietek i jego drużyna piłkarska to chłopaki o niełatwych charakterkach, uwielbiających przygody, zawsze chcą być tam gdzie coś się dzieje w rezultacie nie zawsze znajdują się w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie…

Tym razem przygotowują się do udziału w międzynarodowym turnieju w nadmorskiej miejscowości. A tam okazuje się, że dzieją się rzeczy dość dziwne: zagadkowe zniknięcia dzieł sztuki a nawet ludzi i to im bliskich. Wygrana w turnieju już nie będzie najważniejsza…

Wciągająca powieść, pełna zwrotów akcji, trzymająca w napięciu. Polecamy!

Wydawnictwo Dreams, twarda okładka, data wydania 2020, 135 stron.