egz z historii

Jak wygląda egzamin z historii w kl 6 edukacji domowej – sama byłam tego ciekawa zanim córka do egzaminu przystąpiła. Postanowiłam więc opisać to wydarzenie, może komuś pomoże 🙂

Jak pisałam wam wcześniej, jesteśmy pierwszy rok w systemie nauczania Edukacji Domowej. Uczę tak dwójkę swoich dzieci 1szoklasistę i 6stoklasistkę.

1szoklasista ma do zdania na koniec roku jeden egzamin w edukacji wczesnoszkolnej, 6stoklasistka ma do zdania 7 egzaminów (za nami już zdana geografia, informatyka i historia).

Dzisiaj moja córka zdawała historię – dostała 6 – ocena ta znajdzie się na świadectwie szkolnym kończącym 6 klasę.

Moja córka opanowała roczny materiał z historii klasy 6 w dwa miesiące spokojnej nauki. Uczyła się z podręcznika „Wczoraj i dziś” Wydawnictwa Nowa Era.

Codziennie lub prawie codziennie (zależy od planów) czytała i uczyła się nowego tematu, wypełniała ćwiczenia do tematu, pisała odpowiedz opisową na stronicę zeszytową na jedno pytanie z tematu (zajmowało jej to zwykle godzinę czasu – max 1,5h). Poza podręcznikiem córka lubi gdy jej się czyta lub sama lubi czytać książki młodzieżowe z historią w tle np z serii Strrraszna Historia.

 

 

Jak wygląda egzamin z historii w kl 6 edukacji domowej:

Nasza szkoła daje dzieciom zestaw ćwiczeń tzw Wiem Co Trzeba (WCT) do każdego tematu oraz wykaz 30 pytań egzaminacyjnych. Ćwiczenia WCT córka wypełniała codziennie na bieżąco. Z wykazu 30 pytań uczeń wybiera 3 (po jednym z każdej dziesiątki), opracowuje je pisemnie ( można opracować też 4 pytanie dla chętnych).

Pytania jakie wybrała sobie i opracowała moja córka:

  1. Opisz rządy ostatnich Jagiellonów;
  2. Nowe potęgi europejskie w XVIIIw;
  3. Opisz rządy Napoleona we Francji;
  4. Opisz przebieg insurekcji kościuszkowskiej i III rozbiór Polski.

 

Wypełnione WCT i 3 pytania składa się w sekretariacie szkoły jako dokumenty egzaminacyjne (warto zrobić sobie ich kopię i zostawić w domu do nauki) – po tym dzwonią z sekretariatu następnego dnia umawiając egzamin ustny (został umówiony na ok 1,5 tyg po telefonie).

Ponieważ zdawaliśmy w czasie kiedy szkoły były pozamykane z powodu pandemii – egzamin przeprowadzany był w formie zdalnej.

Egzamin odbywał się na platformie Discord.

Nauczyciel historii łączył się z uczniem o umówionej godzinie.

Egzamin był obroną 3 pytań egzaminacyjnych wybranych wcześniej przez córkę, rozpisanych i zawiezionych jako dokument do szkoły. Nauczyciel zadawał pytania tylko w ramach tych 3 opracowanych zagadnień.

Na ocenę składała się wypowiedź egzaminacyjna córki, jakość opracowań pisemnych 3 zagadnień egzaminacyjnych oraz ćwiczeń do przedmiotu wypełnionych i oddanych WTC.

Egzamin przebiegł w świetnej atmosferze i córka mówi, że był bardzo przyjemny. Nauczyciel już na wstępie powiedział jej, że opracowała zagadnienia na 6 i teraz musi tylko potwierdzić mu swoją wiedzę opowiadając o pytaniach, które napisała. Zachęcał by się nie stresowała, nie wstydziła tylko po prostu opowiadała. Cały egzamin trwał 10 minut. Córka wyszła przeszczęśliwa.