Dzień bez śmiecenia i książki o ekologi

Czy wiecie, że dziś 11 maja jest Dzień bez śmiecenia ?

Człowiek masowo produkuje śmieci i niestety często bezmyślnie je wytwarza ulegając wszechobecnej fali konsumpcjonizmu. Jeszcze większa bezmyślność cechuje tych, którzy wyrzucają je potem gdzie popadanie… Śmieci to poważny problem cywilizacyjny, który niestety przyczynia się do powszechnego zanieczyszczenia świata i wszystkich tego konsekwencji.

Pomyślałam sobie, że dzisiejszy dzień do świetna okazja by zaprezentować 3 książki o ekologi dla dzieci. Zwróciliśmy na nie uwagę, ponieważ żywo w naszej rodzinie interesujemy się tematami ekologii, ochrony środowiska i naszej planety, życiem w duchu zero waste. Te książki pokażą młodemu czytelnikowi, jakie zagrożenia wynikają z niszczenia środowiska naturalnego do czego mogą doprowadzić.

 

 

„Ania Robaczek ratuje pszczoły” Catherine Jacob

Książka pieknie wydana w twardej okładne, z przepieknymi ilustracjami Lucy Fleming, ale przede wszystkim z wartościową treścią. Bardzo polecamy ją dzieciom w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym w wieku 3-8 lat. Warto przeczytać ją dzieciom, pooglądać z nimi obrazki, podyskutować. Starsze dzieci, które rozpoczynaja przygode z nauką czytania, świetnie sobie z tą lekturą poradzą.

Glówna bohaterka, rezolutna Ania ma specjalny dar – rozumie mowę owadów. Zawsze jest też gotowa by stanąć w obronie swoich małych przyjaciół. Kiedy więc pszczoły z sąsiedztwa potrzebują pomocy, bo instnieje bardzo poważne zagrożenie, że mogą stracić swój kwiatowy dom, Ania rusza z odsieczą.
Czytając przygodę naszej małej bohaterki, przy okazji śledzimy wiadomości o świecie owadów. Sami też możemy stać się takimi bohaterami sadząc na balkonie czy w ogródku przyjazne pszczołom kwiaty (np aksamitki, niezapominajki, słoneczniki), organizując wodopój dla pszczół albo kupując produkty z polskich pasiek, które dbają o dobrostan tych owadów.
pszczoły bardzo potrzebne są nam do życia!

Wydawnictwo Wilga, twarda okładka, data wydania 2021, stron

 

 

 

 

 

 

 

 

„Woda. Źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi” Christina Steinlein, Mieke Scheier

To już nasza trzecia książka z serii dla małych ekologów od wydawnictwa Babaryba. Poprzednie to „Ocieplenie klimatu. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?” oraz „Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie”, która dostała nagrodę główną oraz tytuł Mądrej Książki Roku 2019 – pisałam o nich tutaj.
Staram się wychować moje dzieci na świadomych ekologicznie ludzi, w końcu przecież to im przyjdzie dłużej niż mi przebywać na tej planecie a problemy rosną, nie maleją… Warto żyć tak by przyszłe pokolenia nadal mogły czerpać z uroków Ziemi. Mój syn szczególnie lubi tego typu tematy a książki z tej serii stały się jednymi z jego ulubionych. I potwierdzam, wartościowe są, dość dogłębnie opowiadają o tematach dzieciom i dorosłym też.

„Woda to najcenniejsza substancja na Ziemi! Zajmuje nie tylko trzy czwarte powierzchni naszej planety ale także z niej w dużej mierze składa się nasze ciało.  Bez niej niemożliwe byłoby powstanie oraz rozwój życia na naszej planecie. Używamy jej codziennie, a nawet nadużywamy. Dzięki tej książce dowiecie się wszystkiego o wodzie: o jej wyjątkowych właściwościach i zastosowaniach, o pożytkach i zagrożeniach, jakie ze sobą niesie. Bo woda jest naszym największym skarbem, którego musimy nauczyć się mądrze używać.

Autorki zaskoczą czytelników ogromną ilością informacji o wodzie. Dowiemy się, ile wody przeciętnie zużywamy, a także jak dużo wody zawiera ludzkie ciało i jaka jest rola wody w organizmie. Kiedy i w jaki sposób pojawiła się woda na Ziemi (bo kiedyś nasza planeta byłą kulą ognia), a także w jaki sposób woda wpływa na pogodę.
Dzieci dowiedzą się, że nie w każdym miejscu na Ziemi woda tak po prostu leci z kranu, a także będą miały okazję się zastanowić do kogo właściwie należy woda? Poznają też różne zawody związane z wodą, a także jak ta substancja przyczynia się do produkcji energii. To wszystko zmierza do wniosku, że wodę powinniśmy szanować i używać jej rozsądnie. Może to zrobić każdy z nas we własnym zakresie i zgodnie ze swoimi możliwościami.”

Wydawnictwo Babaryba, twarda okładka, data wydania 2020, 96 stron

 

 

 

 

 

„Strajk” Eduarda Lima

To bardzo krótka w treść, bardzo minimalistyczna kolorystycznie książka z ogromnym przekazem. Adresowana jest do młodszych czytelników w wieku przedszkolnym, do małych ekologów w których warto zaszczepiać dbałość o naszą kulę ziemską.

To książka o zwierzętach, które mając dosyć niszczycielskiej, ekspansywnej działalności człowieka milczące porozumienie, by w ten sposób poprzez niemy krzyk zastrajkować i zaprotestować.

więcej o książce od wydawnictwa:
STRAJK w bardzo prosty, a zarazem przejmujący sposób przedstawia najmłodszym czytelnikom problem zanieczyszczenia środowiska, nadmiaru śmieci oraz plastiku.
Zwierzęta na całym świecie zawarły milczące porozumienie: nie tylko przestały się odzywać, ale także współpracować z człowiekiem! Na kuli ziemskiej nastała zupełna cisza… Rozpoczął się strajk zwierząt!
Szkodliwa dla Ziemi działalność człowieka doczekała się w końcu odpowiedzi ze strony zwierząt, które postanowiły zaprotestować i ogłosić własną formę strajku klimatycznego!
Naukowcy mówią już wprost o tzw. szóstej katastrofie czyli szóstym masowym wymieraniu gatunków spowodowanym nazbyt intensywnym i ekspansywnym rozwojem ludzkiej cywilizacji. Profesor Edward Wilson z Uniwersytetu Harvarda szacuje, że rocznie wymiera około 27 tysięcy gatunków… A są także naukowcy, którzy twierdzą, że co roku ginie nawet kilkaset tysięcy gatunków zwierząt! Wymieranie gatunków jest procesem naturalnym, jednak obecne tempo – za sprawą działalności człowieka – jest blisko 100 razy szybsze.
Nasz dotychczasowy sposób życia i zachłanność w eksploatowaniu Ziemi, powoli doprowadza do zaburzenia ekologicznej równowagi i utraty ziemskiej bioróżnorodności. Jesteśmy zatem na najlepszej drodze nie tylko do samozagłady jako ludzie, ale także do zagłady milionów gatunków zwierząt, które żyją z nami na Ziemi…”

Wydawnictwo Babaryba, twarda okładka, data wydania 2021, 36 stron.

 

 

Strajk_babaryba_ptak

 

Strajk_wilki