jak zdac na 6 historie

Jak dostać 6 z historii na koniec roku?

Wczoraj pisałam wam o tym, że moja córka zdawała egzamin z materiału rocznego z historii w systemie edukacji domowej i dostała 6. Pisałam wam też jak wyglądał jej egzamin, jak długo i w jaki sposób się uczyła.

Dzisiaj chciałam napisać trochę o dwóch seriach, świetnych historycznych książek dla dzieci w wieku szkolnym (ale nie tylko), które moja córka lubi i poleca i które czytywała w trakcie nauki i nadal czyta (albo lubi jak my jej na głos czytamy – wtedy oczywiście wszyscy domownicy lubią słuchać 🙂

Piszę dziś o serii Strrraszna Historia oraz Horrrendalna Historia Polski ukazujących się nakładem wydawnictwa HarperKids.

Książki te odkryliśmy z polecenia. Odkąd jesteśmy na Edukacji Domowej śledzę forum tematyczne dedykowane właśnie ED. I tam wielu rodziców polecało serię jako fajne uzupełnienie czy też poszerzenie historycznych zagadnień dla dzieciaków. I ja też polecam.

Dzisiaj chciałam przedstawić wam nowości, które ukazały się w tych seriach i które z przyjemnością włączamy w skład naszej kolekcji (tak, zbieramy tą serię bo przy czwórce dzieciaków warto w nią inwestować – na pewno nie raz będę jeszcze któremuś ją czytać 🙂

 

 

 

 

„Ci koszmarni Celtowie. Ofiary w ofercie” Terry Deary, ilustracje Martin Brown, seria Strrraszna Historia wydawnictwo HarperKids.

Celtowie przez Rzymian zwani byli Galami a to hasło dzieciakom kojarzy się głownie z Gallem Anonimem albo Asteriksem i Obeliksem (swoją drogą moje dzieciaki to wielcy fani tych dwóch ostatnich postaci, więc i filmy animowane i komiksy z nimi w roli głównej to u nas chleb powszedni).

Z tej książki oczywiście można dowiedzieć się wiele więcej o tym walecznym narodzie, który nie bał się skoczyć do gardła Rzymianom.

Książkę rozpoczyna kalendarium i najważniejsze wydarzenia z życia tego narodu począwszy od 750r.p.n.e i pierwszych wzmiankach o „Keltoi” a skończywszy na 520r.n.e. kiedy to Król Artur przegrywa swą ostatnią bitwę.

Potem znajdziemy rozdziały o pochodzeniu Celtów, wstrętnych legendach o nich, ich dziwacznych wierzeniach (w tym 10 rzeczy, które powinniście wiedzieć o druidach), wrednych wojnach w których brali udział ( w tym 10 rzeczy, których nie wiecie na temat walecznych kobiet), ich zwariowanym życiu na co dzień (zajęciach, zwyczajach, upodobaniach, kuchni, medycynie), o ich tajemniczym piśmie.

Całość napisania w bardzo zabawnej przystępnej formie, bogato ilustrowana śmiesznymi rysuneczkami, komiksami, karykaturami.

Miękka okładka, data wydania 2021, cena z okładki 19,99zł, 127 stron

 

 

 

 

 

 

 

„Narwani Normanowie. Raz, dwa, trzy, zginiesz ty!” Terry Deary, ilustracje Martin Brown, seria Strrraszna Historia wydawnictwo HarperKids.

Książka zaczyna się od kalendarium i najważniejsze wydarzenia z życia tego narodu, począwszy od 911r kiedy to Karol II Prosty, król Francji darowuje ziemie w północnej Francji wikingowi Rollonowi i jego ludziom, w nadziei że ci nie będą go napadać. Nazywają ich North-men – ludzie z Północy.

A skończywszy na 1204r kiedy to francuski władca Filip II zagarnia Normandię a Normanowie z Anglii mają do wyboru zostać i stać się Anglikami albo wrócić do Francji by odzyskać swoje ziemie.

Potem znajdziemy rozdziały o Walecznym Wilusiu (naszpikowany fascynującymi faktami o wrednym Wilhelmie Zdobywcy i jego walecznych łobuzach), podejrzane legendy normańskie, żyć jak Normanowie (o ich zajęciach, zwyczajach, upodobaniach, kuchni), o wierzeniach, wychowywaniu dzieci.

Znajdziemy tu też rozdział Monarsze niedole o następnych po Wilhelmie normańskich władcach i ich losie.

Całość napisania w bardzo zabawnej przystępnej formie, bogato ilustrowana śmiesznymi rysuneczkami, komiksami, karykaturami.

Miękka okładka, data wydania 2021, cena z okładki 19,99zł, 126 stron;

 

 

 

 

 

„Sakramencki sarmatyzm” Małgorzata Fabianowska i Małgorzata Nesteruk, ilustracje Jędrzej Łaniecki, seria Horrrendalna Historia Polski

To tematyka, która była w programie historii klasy 6 a więc tym bardziej polecamy książkę jako ciekawe i nieoczywiste przedstawienie historii Polski dla młodego czytelnika. Można się sporo dowiedzieć o szalonej polskiej szlachcie i jej złotej wolności i o tym jak bujnie żyć, jeść, pić umiała 🙂

Książka tradycyjnie dla serii zaczyna się od kalendarium i najważniejszych wydarzenia z tego okresu historycznego, począwszy od 1587 r i panowania Zygmunta III Wazy a skończywszy na 1733 czyli końcu panowania Augusta II Sasa.

Potem znajdziemy rozdziały z charakterystyką sarmatów ( sarmaci o sobie, jako obywatele, jako rycerze i obrońcy wiary, jako ziemianie). Kolejne rozdziały opowiadają o Bogu sarmatów (grzechach, pokutach, śmierci, pogrzebach, różańcach, habitach i innych ciekawych praktykach). Jest też oczywiście rozdział o pasjach politycznych sarmatów, zagrywkach poselskich, elekcji króla. Bardzo ciekawy rozdział o życiu sarmatów (dworkach, upodobaniach do koni, psów, stołu, o kulinariach, ubiorach, splendorach, modach, szkole i edukacji, o niewiastach i wiele więcej).

Jest też bardzo przydatny słowniczek sarmackich haseł w ciekawy sposób tłumaczący znaczenie różnych ówczesnych słówek i pojęć, których znaczenie wymagane jest w szkole.

Całość napisania w bardzo zabawnej przystępnej formie, bogato ilustrowana śmiesznymi rysuneczkami, komiksami, karykaturami.

Miękka okładka, data wydania 2021, cena z okładki 19,99zł, 160 stron;

 

 

 

 

„Zagmatwane zabory” Małgorzata Fabianowska i Małgorzata Nesteruk, ilustracje Jędrzej Łaniecki, seria Horrrendalna Historia Polski.

To tematyka, która była w programie historii klasy 6 a więc tym bardziej polecamy książkę jako ciekawe i nieoczywiste przedstawienie historii Polski dla młodego czytelnika. Można się sporo dowiedzieć o czasach niewoli Polaków i jak grali o wolność.

Książka tradycyjnie dla serii zaczyna się od kalendarium i najważniejszych wydarzenia z tego okresu historycznego, począwszy od 1797r i powstania Legionów Polskich we Włoszech s kończywszy na 28 czerwca 1919r i podpisania traktatu wersalskiego, kiedy to Polska znów pojawia się na mapach świata.

Potem znajdziemy rozdziały o Manii wolności, nieodwzajemnionej miłości do Napoleona, powstaniach, kajdanach i zesłaniach. Kolejny rozdział poświęcony jest grom z zaborcą (wóz Drzymały, trud cenzorów, walka o domy i pomniki, kolory i katalog mody patriotycznej.

Kolejne rozdziały to charakterystyka galicyjskiej nędzy na wsi oraz rozwoju miast, maszyn i marksizmu w XIXw. Znajdziemy tu też tematy o obyczajach i modach w tamtym okresie, o higienie, sporcie, medycynie oraz o emancypacji.

Całość napisania w bardzo zabawnej przystępnej formie, bogato ilustrowana śmiesznymi rysuneczkami, komiksami, karykaturami.

Miękka okładka, data wydania 2021, cena z okładki 19,99zł, 150 stron;