Ocet jabłkowy z trawą cytrynową

Ocet jabłkowy z trawą cytrynową

Octy to przetwory, które przygotujemy metodą Zero Waste – do ich produkcji można użyć skórek, ogryzków, kawałków, pod warunkiem że są zdrowe, nie zepsute i nie spleśniałe.

Bardzo polecam Wam produkcję własnych octów – nie jest to trudna sprawa, choć wymaga systematyczności (codziennego mieszania) i czasu.

Warto poeksperymentować ze smakami.

Jeśli macie zalegające w szafkach przyprawy – warto poeksperymentować z nimi, dodać je do produkcji octu by zyskać na nowym smaku, zapachu, właściwościach. Ja miałam słoiczek suszonej trawy cytrynowej, która nadała mojemu octowi ciekawego smaku i aromatu. Super sprawdzi się do sałatek.

Na przygotowanie octu potrzebujemy ok 1,5 – 2 miesięcy kiedy to w naszym słoju zajdzie fermentacja alkoholowa, potem octowa a potem już klarowanie i dojrzewanie octu. Po tym czasie mamy pyszny dodatek do sałatek, zupa, napoi, do przetworów albo do kosmetyki, można zrobić z nich np tonik.

 

 

PRZEPIS NA OCET JABŁKOWY Z TRAWĄ CYTRYNOWĄ

Składniki:
 • 1 szklanka skórek i ogryzków jabłkowych
 • 4 łyżki suszonej trawy cytrynowej lub 1 szt świeżej
 • 2 łyżki cukru
 • 0,5 l wody

 

Jak zrobić ocet jabłkowy z trawą cytrynową:
 1. Najpierw zbieramy przez 2-3 dni obierki i ogryzki jabłek, przechowując je w słoiku w lodówce.
 2. Potem trawę cytrynową świeżą siekamy drobno, suszoną też możemy pokroić w mniejsze kawałki lub lekko ugnieść w moździerzu by uwolnić aromat i smak, wrzucamy do słoja.
 3. Następnie ogryzki i skórki jabłkowe, kroimy w kawałki, wrzucamy do słoja.
 4. Potem dodajemy cukier, zalewamy wodą, tak by ok 4 cm od góry zostawić wolnej przestrzeni, bo zachodząca fermentacja będzie unosić zawartość.
 5. Następnie słoik przykrywamy papierową serwetką i ciasno obwiązujemy gumką.
 6. Ważne! Co dziennie 1 lub 2 razy mieszamy wszystko w słoiku.
 7. Tak przygotowany zaczyn na ocet mieszamy codziennie przez miesiąc do momentu kiedy fermentacja się uspokoi a fusy owocowo – ziołowe opadną na dno słoika.
 8. Po tym czasie ocet przecedzamy.
 9. Odcedzony ocet rozlewamy do butelek, zakręcamy i zostawiamy na drugi miesiąc by się sklarował i dojrzał.

Ocet jabłkowy z trawą cytrynową