Kwestia oszczędzania wody powinna być ważna dla każdego z nas, z co najmniej dwóch powodów!
Po pierwsze z ekologicznych – zasoby wody nie są niewyczerpalne, po drugie z ekonomicznych – o czym przypominamy sobie zwykle w momencie regulowania rachunków za wodę.
Na czym polega oszczędzanie wody? Jakie są sposoby na oszczędzanie wody?
Poniżej znajdziecie odpowiedź na te pytania i warto je zastosować od dziś!
W zeszłym tygodniu miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach kulinarnych na zaproszenie marki GROHE i właśnie to doświadczenie zainspirowało mnie do dzisiejszego wpisu a szczególnie do umieszczenia na liście punktu 10!
JAK MOŻNA OSZCZĘDZAĆ WODĘ W KUCHNI
10 sposobów na oszczędzanie wody:
1. Zacznij od rozmowy! Zaproponuj swojej rodzinie realizowanie planu oszczędzania wody, rozmawiaj o sposobach, edukuj dzieci w tym temacie, dawaj dobry przykład.
2. Zmień nawyki, nowe sposoby niech staną się twoim sposobem na życie.
3. Myjąc ręce, odkręcaj zawsze mały strumień wody.
4. Owoce, warzywa – szczególnie liściaste (sałaty, szpinak) nie myj pod bieżąca wodą.
Nalej wodę do dużej miski i umyj po kolei produkty. Szpinak, który jest sławny z tego że zawsze na listkach ma piasek, płucz 2 lub 3 razy w ten sposób, wymieniając wodę.
5. Wody pozostałej z mycia owoców i warzyw (patrz punkt 4) nie wylewaj, lecz wykorzystaj do podlewania kwiatów czy trawnika.
6. Do zmywania używaj zmywarki (zużywa ona ok 15 l wody, a na zmywanie ręczne ok 50 l). Używaj programu ekonomicznego zmywarki. Zmywarkę włączaj dopiero gdy jest pełna.
7. Jeśli zmywasz ręcznie – nie rób tego pod strumieniem bieżącej wody.
Napełnij jedną komorę lub dużą miskę wodą z płynem i w niej zmywaj po kolej naczynia, zaczynając od tych najmniej zabrudzonych a kończąc na tych najbardziej. Spłukuj szybko pod niedużym strumieniem wody.
8. Nie wyrzucaj odpadów i resztek do zlewu – ich spłukanie pochłania duże ilości wody.
9. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa czy mrożonek – wystarczy jeśli wyjmiesz je na noc do lodów ( przy kryzysowych sytuacjach użyj mikrofalówki).
10. Zainwestuj w inteligentną technologię!
To nie tylko ekonomiczne wyjście dla ciebie jako jednostki, to także oszczędzanie wody w aspekcie globalnym.
Czy wiecie, że do wyprodukowania jednej, litrowej butelki plastikowej potrzeba aż 7 litrów wody (nie wspominając o zużyciu energii i emisji CO2)?
Kupujecie wodę do picia w plastikowych butelkach?
Co może być łatwiejsze i bardziej ekonomiczne – niż czerpanie wody pitnej prosto z kranu!
Co powiecie na poniższe rozwiązanie? – bardziej ekologiczne, ekonomiczne, zdrowsze i smaczniejsze!
GROHE Blue Home to urządzenie które bezpośrednio z kranu daje nam wodę idealną do picia: przefiltrowaną a przy tym do wyboru w temperaturze pokojowej lub schłodzoną, niegazowaną, lekko gazowaną, gazowaną a nawet wodę z dodatkową zawartością magnezu.
Jeśli lubicie gorące napoje: kawę czy herbatę – przefiltrowana woda użyta do parzenia sprawi, że napój nie tylko zyska na smaku, ale również na wyglądzie – barwa będzie piękna, przejrzysta a co ważne bez brzydkiego osadu. Dodatkowo macie pewność, że woda dobrej jakości chroni urządzenia kuchenne (w czajniku czy ekspresie nie będzie osadzał się kamień, będą dłużej żywotne i sprawne a to kolejna oszczędność!).
Zachęcam Was do zapoznania się z zaletami systemu GROHE BLUE HOME i odwiedzenia strony GROHE
Partnerem tego wpisu jest firma GROHE.