Muszę się przyznać do jednej rzeczy a właściwie do trzech. Po pierwsze jestem leniwcem i niecierpliwcem w kuchni, po drugie nie mam zbyt wiele czasu by w niej spędzać, a po trzecie i wynikające z dwóch poprzednich – uwielbiam automatyzację w kuchni. Dlatego też moje dania i styl gotowania to potrawy bardzo proste, łatwe i szybkie w wykonaniu, a jeśli tak nie jest np. przy dzisiejszym daniu – to tylko pozory trudności, bo w 90% przypadków takich dań, całą brudną robotę odwala za mnie jakaś fajna maszyna.

Stwierdziłam, że może warto zrobić cykl przepisów i pokazać jakich maszyn do jakich czynności używam, może was to zainspiruje do szukania pomysłów skracania sobie czasu trwania pracy w kuchni. Ja ze swej strony, także proszę byście dzielili się pomysłami, do czego jeszcze wykorzystujecie takie maszyny, może i ja zostanę w jakiejś kwestii oświecona 🙂

Składniki na ok 24 knedle:

1 kg ugotowanych ziemniaków

2 jajka

1,5 szkl mąki pszennej

1 szkl mrożonych malin

2-3 jabłka

cukier

w roli głównej mój robot Bosch z końcówką – metalowym nożem

składniki

Wykonanie:

W dużym garnku wstawiamy ok 2,5-3 litry wody by się zagotowała, w tym czasie zrobimy knedle.

Składniki ciasta dzielę na połowę, ponieważ w ten sposób robot łatwiej poradzi sobie z wyrobieniem ciasta, ale również dlatego, że wyrobione ciasto należy od razu wykorzystać i ugotować, nie można go przechowywać w lodówce. Czasami więc gotuję na 2 tury np. na obiad i wieczorem na kolację (czy na obiad następnego dnia). Natomiast ugotowane knedle jak najbardziej można przechowywać w lodówce a potem odgrzać np. na parze.

Jabłka obieramy i kroimy w drobną kostkę.

Do misy malaksera wkładam ziemniaki i miksuję je chwilkę. Wyłączam maszynę, dodaję jajko i mąkę, włączam i miksuję aż do wyrobienia ciasta. I gotowe. Teraz zostało podzielić ciasto np. na 12 kawałeczków, każdy z nich lekko oprószyć mąką, (ponieważ bardzo się kleją), spłaszczyć, w środek nałożyć troszkę jabłek i malin oraz pół łyżeczki cukru i zlepić brzegi, delikatnie formując knedelka. Odkładać na oprószony mąka talerz aż do skończenia lepienia wszystkich. Wtedy wrzucamy wszystkie knedle do wrzącej wody i gotujemy ok 5 min od ich wypłynięcia.

Podaję np z jogurtem.

Knedle z jabłkami i malinami

bosch