Masło orzechowe – to bardzo popularna pasta przygotowana ze zmielonych orzechów.

Czy wiecie, że można ją w prosty sposób przygotować w domu?

Jeśli zmiksujecie orzechy bardzo dokładnie powstanie masło orzechowe gładkie i jednolite, jeśli wolicie masło orzechowe crunchy, trzeba trochę wcześniej przerwać proces mielenia by niektóre orzechy pozostały niezmielone do końca.

Jeśli robimy sami masło orzechowe, możemy je zrobić ze swoich ulubionych orzechów lub mieszanki orzechów. Ja polecam wam również poeksperymentować z dodatkami i wzbogacić je o miód, kakao, aromat spożywczy albo różnego rodzaju suszone owoce mielone razem z orzechami.

I chociaż masło orzechowe jest bogate w białko, wapń, magnez, witaminy, błonnik, zdrowe tłuszcze to należy pamiętać że ma też sporą ilość kalorii.

 

Po więcej inspiracji zapraszam was na moje konta Instagram oraz TikTok.

 

 

PRZEPIS NA MASŁO ORZECHOWE

Składniki:

200-300g orzechów ziemnych lub ulubionych orzechów czy mieszanki orzechów

szczypta soli

1 łyżeczka miodu

1 łyżka liofilizowanych truskawek – opcjonalnie, można pominąć

1 łyżka oleju kokosowego – można pominąć jeśli macie dobry blender

 

Jak zrobić masło orzechowe:

Orzechy i dodatki wrzucamy do blendera, dodajemy olej kokosowy i miksujemy tak długo, aż orzechy zaczną zamieniać się w miękkie masło (możemy robić to stopniowo, dając odpocząć maszynie). Doprawiamy solą.

Gotowe masło orzechowe przekładamy do słoików i zakręcamy.

Jeśli zrobiliśmy większą ilość, przechowujemy w lodówce. Słoik, który aktualnie zużywamy możemy trzymać w ciemnej szafce – w temperaturze pokojowej masło fajniej się rozsmarowuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to