Czytaliście kiedyś o szokujących eksperymentach naukowych Harlowa które przeprowadził w latach 60 a które unaoczniły problem jakim może być niezaspokojenie potrzeby kontaktu dotykowego oraz brak poczucia bezpieczeństwa u dzieci?

 

Jeden z nich szczególnie mnie dotknął.
Mała małpka zostaje po raz pierwszy wyciągnięta z klatki i zamknięta w innym pokoju, z dala od matki.
W pokoju tym było wiele przedmiotów, które małpki zazwyczaj lubią – na przykład drabinki czy huśtawki.
Jednak małpka była tym wszystkim przerażona i skuliła się w kącie, drżąc ze strachu.
Gdy tylko do pokoju wpuszczono z powrotem matkę, małpka się na nią wspięła i do niej przytuliła. Kiedy już odnalazła odrobinę pocieszenia przy matce, otworzyła się na eksplorację otoczenia.

 

Po przeczytaniu tego uderzyło mnie jak strasznymi przeżyciami muszą być dla dzieci np zostawiania ich na szybko w żłobku/ przedszkolu/zajeciach kiedy panie przedszkolanki mowią by rodzice nie wchodzili…
oraz te wszystkie akcje pod tytulem „rzucanie na głęboką wodę”…

 

Obserwuję po mojej córeczce jak idziemy na nowe zajęcia czy takie na których długo nie była, jak potrzebuje siedzieć mi na kolanach przez jakiś czas a potem idzie eksplorować.

 

Obserwuję po moim malutkim synku z którym jeździmy teraz po licznych badaniach i lekarzach jak dzielnie znosi te medyczne zabiegi pod warunkiem że jest do nas przytulony, że nas widzi i słyszy jak do niego mówimy cały czas.
Wczoraj w szpitalu przed usg jak położyłam synka na leżance i podeszła lekarka on na jej widok zaczął płakać. Ta rzuciła tekstem ” Oj nie płacz to będzie szybko”. Pomyślałam co ma piernik do wiatraka? Nie mogłam ruszyć synka z leżanki ale podczas całego badania go głaskałam i mówiłam spokojnie do niego skupiając jego wzrok na mnie i uspokoił się ❤️

 

Nie dajcie sobie wmówić jak nie raz słyszałam żeby iść i się nie martwić bo dziecko chwilę popłacze i będzie dobrze. Warto pomóc dziecku oswoić strach przed czymś nowym będąc z nim w kontakcie dotykowym.

 

 

#rodzicielstwo #rodzicielstwobliskosci #bliskość #dzieci #psychologia #Harlow #przedszkole #szpital #strach #lęki