Witam was serdecznie!

Dzień Matki zbliża się wielkimi krokami.

Jeśli szukacie pomysłu na upominek, chciałam zainteresować was książkami, które mogą spodobać się mamom – to różnego rodzaju poradniki.

 

 

 

 

 

 

„Wysłuchaj mnie! Jak poradzić sobie z nieposłusznym dzieckiem nie stosując kar i nagród” Anna Martin

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Espe.

Jak każdy rodzić bardzo zależy mi na wychowaniu moich dzieci. Sporo czytam poradników w tym temacie, szukam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, zastanawiam się i rozmyślam, weryfikuję swoje poglądy, próbuję nowych rozwiązań wychowawczych.
Mamy czwórkę dzieci od nastolatka po niemowlaka – każde z nich jest na innym etapie życia i potrzebuje innych metod wychowawczych, innego rodzaju wsparcia.
Na przestrzeni tych lat, począwszy od pierwszego dziecka stosowaliśmy różne metody zaczynając od super niani, nigdy jednak nie stosowaliśmy przemocy wobec dzieci (jestem zdania, że klaps to też przemoc) i zawsze staraliśmy się z dziećmi rozmawiać.
Kary były, nagrody były, konsekwencje były, obietnice były – wiadomo jak to w życiu.
Natomiast chyba ze 2-3 lata temu wpadłam na książkę, nie pamiętam już jaki miała tytuł o wychowaniu bez kar i nagród.
Bardzo sceptycznie do niej podeszłam, ale potem elementy jej wplatałam w nasze życie i muszę przyznać, że ze zdziwieniem odkrywałam, że przynoszą efekty.
Z czasem więc zrezygnowaliśmy z metody karnych jeżyków i zbierania plusów na nagrodę.
Dużo u nas rozmów i mierzenia się z konsekwencjami swoich wyborów.
Nie jest idealnie, ale machina idzie do przodu, dzieci – nawet nastolatka chętnie z nami rozmawiają więc biorę to za plus.

Dlatego polecam tę książkę bo choć może wydawać się utopijna w swoim założeniu, to takie podejście działa, choć wymaga dużego zaangażowania ze strony rodzica – wiadomo ciągłe rozmowy z dziećmi wymagają ciągłego wysiłku a klaps to chwila – rodzić osiąga swój cel (choć konsekwencją jest wychowywanie zastraszonego dziecka, które będzie kłamać na każdym kroku bo będzie się bać).
Naprawdę polecam przeczytać, przeanalizować i zainspirować się!

W książce znajdziemy takie tematy jak dyscyplina a cele wychowawcze, historia wychowania dzieci i dlaczego rodzicielstwo teraz wygląda inaczej niż kiedyś, rodzaje więzi a dyscyplina, potrzeby i poczucie czasu dzieci, style wychowania, produktywne sposoby dyscyplinowania, podejście oparte na poszanowaniu praw, radzenie sobie z emocjami, rodzicielstwo a troska o samego siebie, trzy metody nowego dyscyplinowania: Metoda świadomego działania, Metoda refleksyjna i metoda and oraz ich działanie w praktyce.

 

 

 

 

 

 

 

„Poczuj się lepiej. Jak dobrze jeść, by dobrze żyć” dr Wanda Baltaza, wydawnictwo Buchmann

Twarda okładka w kolorze pastelowego różu, z piękną panią – na pierwszy rzut widać, że książka adresowana jest do kobiet. Myślę, że to dość słabe, takie kategoryzowanie ze względu na wygląd, takie gonienie za ideałem piękna a jednak w naszej kulturze powszechne. I to właśnie kobiety dużo częściej mu ulegają, katując się dietami, wpędzając w zburzenia odżywiania. Na szczęście ta książka taka nie jest, nie jest to kolejny przegląd diet cud. Ten poradnik stawia na zdrowie – to dzięki niemu mamy poczuć się lepiej, lepiej funkcjonować, mieć lepszy komfort życia.

Autorka książki jest dyplomowaną dietetyczką kliniczną, również wykładowcą na WUM. Zawodowo pracuje z osobami chorymi, otyłymi oraz sportowcami i dziećmi.

W tej oto książce zawiera poparte naukowymi badaniami informacje o dietach, pomysłach na zdrowe posiłki, przewodnik po najczęstszych dolegliwościach oraz porady jak przygotować się do dietetyka. Rozprawia się też z mitami na temat odżywiania i porządkuje wiedzę o konkretnych grupach produktów.

Znajdziemy tu odpowiedzi na takie pytania:
Lepiej jakiś produkt odstawić z dnia na dzień czy stopniowo, by powoli przyzwyczaić organizm?
Dlaczego jelita to nasz drugi mózg?
Czy dieta może wpływać na rozwój depresji?
Jak najskuteczniej  pozbyć się wody z organizmu?
Po obiedzie zawsze muszę zjeść coś słodkiego. Dlaczego?
Jak obniżyć indeks glikemiczny posiłków?
Czy picie malej ilości wody może hamować spadek masy ciała?

 

 

 

 

 

 

„Ketodetoks. 4 tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej” Sara Gottfried Wydawnictwo Znak

Autorka książki jest dyplomowaną lekarką ginekolożką z Harvardu, uznanym autorytetem w dziedzinie hormonów.

Jest wyznawczynią teorii, że zamiast maskować objawy różnych dolegliwości za pomocą syntetycznych hormonów albo antydepresantów, trzeba dotrzeć do źródła problemów zdrowotnych.
Bazując więc na wynikach wnikliwych badań oraz własnych doświadczeniach opracowała 4 tygodniowy plan dietetyczny uwzględniający potrzeby delikatnego kobiecego organizmu.

Książka podzielona jest na dwie części.

Pierwsza część dotyczy zdrowia kobiet i hormonów.
Znajdziemy tam rozdział z pogadanką o masie ciała kobiet i zależnościach hormonalnych z nią związanych.
Potem znajdziemy rozdział o hormonie wzrostu i jego zależności co do szczupłej sylwetki.
Potem jeszcze kolejne rozdziały o testosteronie oraz paradoksie diety ketogenicznej.

W drugiej części znajdziemy 4 tygodniowy protokół Gottfrie podzielony na rozdziały o tym co jeść i jak zacząć. O detoksykacji i poście dobowym. Znajdziemy tu też 50 przepisów na potrzeby tej diety.

 

 

 

 

 

 

 

„Odetchnij od miasta. Góry. Na weekendowy wypad i niezapomniane wakacje” Paweł Gaik i Monika Stolarska

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Buchmann.

Jesteście z frakcji góry czy morze?
Ja od zawsze team góry. Tak się składa, że mój mąż również.
Nie trudno więc się domyśleć, że częściej jeśli nie najczęściej to w góry właśnie lubimy jechać wypoczywać.
Na nasze rodzinne wypady wakacyjne, pomijając zagraniczne wyjazdy oraz te które wydarzały się w krótkim czasie kiedy rodziły się nasze dzieci – to zwykle właśnie góry były kierunkiem wypoczynku.
W tym roku planujemy góry oczywiście.
I teraz planując nasze wakacje wpadł mi w ręce ten przewodnik.
Jeśli wasze mamy kochają góry to bardzo fajna książka jako upominek.
Autorzy zapraszają na wyprawę najciekawszymi szlakami Tatr, Bieszczad, Sudetów, Beskidów i Gór Świętokrzyskich. Odkrywają dzikie zakątki, puste szlaki, niezadeptane ścieżki, ale też przyjazne domy gościnne, schroniska, knajpki, restauracje.
W książce znajdziemy też praktyczne wskazówki m.in. Jak przygotować się do wyprawy w góry, na co zwracać uwagę na szlaku, którymi trasami najlepiej ruszyć w góry.
Wszystko opatrzne zdjęciami cieszącymi oko.