Witam Was serdecznie w nowym wpisie.

Dzisiaj chciałam zainspirować was do sięgnięcia po książkę jako świetne zajęcie na długie wieczory.

Poniżej znajdziecie kilka tytułów, które dobrze mi się ostatnio czytało, mam nadzieję że któryś wpadnie wam w oko.

 

 

„Zanim wyznasz mi miłość” Magdalena Kordel

Po książki Magdaleny Kordel sięgam zawsze wtedy, kiedy mam ochotę na lekką, pogodną, otulająca lekturę.
Autorka snuje swoje opowieści niczym pająk babie lato – powoli, powoli, czasem melancholijnie, czasem wesoło.
Nie ma tam armagedonów i jazdy bez trzymanki, jest stoicki spokój, wyważone zdarzenia, samorozwiązujące się problemy.

Nowa powieść autorki to historia jakich wiele, opowiedziana w sposób który działa niczym plasterek na zranioną duszę. W pięknej lokalizacji, w spokojnym miasteczku otoczonym górami, w którym życie toczy się leniwie, poznajemy naszych bohaterów – dostojną babcię Adelę i jej towarzyszkę od czasów młodości Muszkę. Ich mądrość życiowa, doświadczenie, postawa życiowa okraszona uśmiechem sprawiają, że ludzie lgną do nich ze swoimi problemami a te zamieniają je w drobnostki.
Sekretów jest sporo i każdy bohater pilnie ich strzeże. A pojawienie się nagłego gościa – Janka uruchamia lawinę wydarzeń, która doprowadza do bardzo niespodziewanego wydarzenia.

Wydawnictwo Znak, data wydania 2021, miękka okładka, 343 strony

 

 

„Ty albo żadna” Magdalena Kordel

Lekka, przyjemna, relaksująca, pozwalająca porozmyślać, pomedytować. „Ty albo żadna” to druga część serii „Tajemnice” Magdaleny Kordel, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

O ile pierwszy tom „Zanim wyznasz mi miłość” toczył się leniwie, powoli i spokojnie. O tyle tu w drugim tomie akcja jakby nabierała tempa niczym lokomotywa. Wątki, które zaczęte były czy nawet jedynie zarysowane w pierwszej części, tu miału okazję wybrzmieć, ukazać się w całej swej krasie.

Główny wątek babci Anieli i nagłego odnalezienia się jej siostry Haliny, uważanej za zmarłą, zaginioną podczas wojny będzie wątkiem przewodnim tej opowieści. Z całą swoją siłą powrócą też wspomnienia dramatycznych wojennych czasów a nawet tych sprzed wojny.

Bardzo fajnie mi się ją czytało, polecam na długie wieczory.

Wydawnictwo Znak, data wydania 2021, miękka okładka, 344 strony

 

 

 

„Widok stąd. Dlaczego działamy tak a nie inaczej” Barbara Chyrowicz

Jeśli macie ochotę na ambitną lekturę, do refleksji, zamyślenia się w te długie wieczory to polecam zajrzeć do tej właśnie pozycji.

Autorka tej książki Barbara Chyrowicz to filozof, etyk, profesor nauk humanistycznych.

W swojej książce ukazuje, że wiedza na temat tego, co wpływa na nasze indywidualne wybory, może sprawić, że będziemy bardziej ich świadomi. Więcej w tych wyborach będzie nas, a mniej tego wszystkiego, co mimo nas i poza nami. 
W tej książce mierzy się z takimi pytaniami jak Dlaczego w swoim życiu podejmujemy określone decyzje? Co ma na nie większy wpływ? Ogólnie przyjęte normy moralne czy może nasze indywidualne poglądy i potrzeby? Kiedy jesteśmy odpowiedzialni za nieszczęście innych? Czy można mieć czas? Jak wyzwolić się z nudy? Czy można pisać racjonalnie o emocjach?
Ta książka jest o nas i o naszym działaniu, o tym, jak zrozumieć własne działanie i czym uwarunkowane są nasze decyzje.

Wydawnictwo Znak, data wydania 2021, twarda okładka, 540 stron

 

 

 

„Modopolios. Dlaczego to, co nosimy ma znaczenie. Świat mody i ratowanie planety” Dana Thomas

Z wielkim zaciekawieniem sięgnęłam po tę książkę. Wszelkie działania proekologiczne bardzo mnie interesują i staram się podnosić swoją świadomość w tym temacie na wielu płaszczyznach, działać w tym kierunku oczywiście też!

Muszę przyznać, że temat ekologi to jeden z tematów na który szeroko, rodzinnie dyskutujemy z dziećmi.

Takie zagadnienia jak fast fashion i slow fashion wpadły mi w oko już jakiś czas tematu, dlatego właśnie tak chętnie sięgnęłam po tę lekturę by zgłębić temat.

Przemysł odzieżowy zajmuje drugie miejsce (po koncernach naftowych) w rankingu branż najbardziej zanieczyszczających środowisko.
W okolicach chińskich i indyjskich miasteczek, w których produkuje się dżinsy, wymarło życie w pobliskich wodach, zachorowalność na tajemnicze choroby płuc oraz skóry drastycznie wzrosła i przychodzi na świat więcej dzieci z wadami wrodzonymi.
Dana Thomas demaskuje i analizuje prawdziwą cenę fast fashion oraz jej estetyczne, ekonomiczne, społeczne i ekologiczne konsekwencje.
Proponuje też alternatywne sposoby na kompletowanie garderoby i pozostanie modnym – przedstawia firmy, które są eko i respektują zasady sprawiedliwego handlu; pisze o wypożyczalniach strojów i właściwym dbaniu o ubrania.
Lektura tej książki odświeża i porządkuje nie tylko szafy, ale i głowy. 

Wydawnictwo Literackie, miękka okładka, data wydania 2021, 436 stron