emocje ksiazki dla dzieci

Cześć!

Mam dla was dzisiaj wpis książkowy. Chciałam przedstawić wam 4 książki dla dzieci o emocjach.
Od dłuższego czasu bardzo interesuję się psychologią i wiele książek o tej tematyce czytam, bo dzięki nim lepiej rozumiem siebie, swoje potrzeby, ale też potrzeby mojej rodziny i moich dzieci na różnym etapie ich rozwoju. Uczę się dzięki nim budować poprawne relacje, obserwować moje dzieci, odczytywać i odpowiadać na ich potrzeby, wspierać.

Emocje to dla każdego ważny temat i dla dorosłego i dla dzieci. Moim zdaniem warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci rozpoznawać je i nazywać. Wiele problemów i u dzieci i u dorosłych również wynika w niewiedzy w tym temacie, dlatego bardzo polecam Wam poniższe lektury.

 

 

 

„Przygody psa i sowy. Bajki o uważności” Agnieszka Jankowska-Figaj, ilustracje Kamila Loskot

Autorka książki jest na co dzień trenerką uważności dla dzieci według metody Eline Snei oraz Kimochis – programu inteligencji emocjonalnej dla dzieci w wieku przedszkolnym. Pracuje z dziećmi na co dzień sięgając do metody komunikacji opartej na Porozumieniu bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga, ucząc rozpoznawania i rozumienia emocji, nawiązywania empatycznych relacji z innymi osobami oraz akceptacji siebie.

W tej książce znajdziemy ponad 10 bajek uczących uważności.
Każda z nich może stać się inspiracją do rozmowy z dzieckiem, zwłaszcza że każda zawiera ćwiczenia dla dzieci rozwijające świadomość oraz wskazówki do dyskusji.

Głównymi bohaterami tych bajek są Pies (uosobienie dziecięcego temperamentu: pełen ciekawości, o dobrym sercu, szybko reagujący na to co dzieje się w nim i dookoła) oraz sowa (odzwierciedla mądrość, rozwagę, spokój i wyrozumiałość).
Ich wspólne przygody uczą dzieci poznawać emocje, trudne uczucia i towarzyszące im myśli, zauważać co dzieje się w ciele w różnych sytuacjach i co pojawia się w głowie.

Wydawnictwo CoJaNaTo?, twarda okładka, data wydania 2020, 82 strony

 

 

Przygody psa i sowy. Bajki o uważności - Literatura popularnonaukowa, ceny  i opinie - Ceneo.pl

 

 

 

 

 

 

„Kłócimy się, godzimy się. Akceptuję, co czuję. Co zrobić, żeby konflikt nie wyzwalał agresji” Isabelle Filliozat, Violene Riefolo, Chantal Rojzman, Clotka

Książka ta przeznaczona jest dla dzieci od 7 roku życia wzwyż, może do 12-14 lat. Autorki tej publikacji to między innymi psychoterapeutka czy guru pozytywnego rodzicielstwa we Francji (autorka bestsellerów „w sercu emocji dziecka” czy „Próbowałam już wszystkiego”).

Książka ta napisana jest w formie jakby zeszytu ćwiczeń, aktywizującej lektury z zadaniami, testami, quizami i naklejkami dla dzieci. W tej ciekawej formie, okraszonej sporą dawką humoru jest bardzo atrakcyjna dla dzieci, nawet nastolatków co potwierdzam jako przetestowane na mojej domowej grupie odbiorców. I cieszy mnie, że książka cieszy się powodzeniem, bo temat który zawiera jest bardzo ważny przecież nie tylko w życiu rodzinnym, ale w życiu społecznym każdego człowieka.

Podstawowa prawda, która wypływa z tej lektury i myślę, że z której warto zdać sobie sprawę w każdym wieku jest taka, że konflikt nie jest synonimem wojny.
Konstruktywnie poprowadzony konflikt to okazja do rozmowy, wysłuchania się nawzajem oraz wspólnego opracowania rozwiązań, które będą odpowiadać potrzebom obu stron, bo powstają m.in kiedy w tej samej sytuacji mamy różne pragnienia.

Tak! Ta książka pokazuje dzieciakom różnice między konfliktem, bójką, przemocą, złością. Pokazuje, że czasem rozwiązania radykalne, które w danym momencie któraś ze stron stosuje, oznaczają że zupełnie nie radzi sobie z sytuacją i że przerosła ona daną osobę, że warto po prostu rozmawiać.

Wydawnictwo HarperKids, miękka okładka, data wydania 2021, 80 stron

 

 

 

 

 

 

„Przyjaźń. Jak się zaprzyjaźnić i przyjaźnić” Kolejna świetna książka z serii „Akceptuję, co czuję” Isabelle Filliozat, Margot Fried Filliozat, Eric Veille

Książka ta napisana została w formie aktywizującego zeszytu ćwiczeń dla dzieci w wieku 7-12 lat. Zawiera zabawne testy, quizy, komiksy, scenki, zawiera naklejki ale też oczywiście słowniczek haseł i poradnik dla rodziców.

Książka traktuje o niezwykle ważnym temacie, jakim jest przyjaźń. Szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym czy nastolatków to bardzo ważny aspekt życia, często warunkujący rozwój dziecka.
Przyjaźń, jej nawiązywanie i utrzymanie to często źródło szczęścia i poczucia własnej wartości ale też czasem braku samoakceptacji.
Nie zawsze łatwo znaleźć przyjaciół.
Dzieci mają też swoje wewnętrzne obawy np zdają sobie sprawę, że są nieśmiałe, myślą że zmiana szkoły czy środowiska życia spowoduje, że nikt ich już nie polubi, czują zazdrość kiedy ich przyjaciel bawi się z kimś innym, czują się zdezorientowane czy odrzucone bo z powodu nagłego konfliktu ich przyjaciel oświadczył, że nie chce się już przyjaźnić.
Ta książka pokazuje jak pokonywać przeszkody i trudności, jak unikać pułapek. Pokazuje też, że przyjaźni można się nauczyć, ale trzeba o nią dbać.

Autorki tej publikacji to między innymi trenerka relacji interpersonalnych, prowadząca warsztaty z edukacji afektywnej czy guru pozytywnego rodzicielstwa we Francji (autorka bestsellerów „w sercu emocji dziecka” czy „Próbowałam już wszystkiego”).

Wydawnictwo HarperKids, miękka okładka, data wydania 2021, 80 stron

 

 

 

 

 

 

„Czerwony kłopot” Joanna Strękowska

To książka dla młodszych dzieci, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Pomaga wejść dzieciom w świat emocji, uczuć, wyobraźni, zrozumieć gdzie są trudności.

Głównym bohaterem tej opowieści jest chłopiec o imieniu Krzyś. Chłopiec ten ma pewien kłopot o którym mówi Czerwony. Czemu? Bo policzki Krzysia stają się czerwone za każdym razem, kiedy on przeżywa silne emocje: denerwuje się, krępuje, wstydzi… Chłopcu bardzo trudno to zaakceptować, ale może jest na to sposób?

Książka fajnie pokazuje jak dzieciaki mogą radzić sobie z ich lękami, zahamowaniami, jak trudności przekształcić w wartości, niezależnie od tego jak organizm zachowuje się, kiedy ma tremę.

Wydawnictwo Wilga, twarda okładka, data wydania 2021