Jak przechowywać zieleninę – zapraszam do przeczytania mojego poradnika.

Dlaczego lubimy gotowe mieszanki sałat sprzedawanych w folii?

Bo z reguły z folii wysypujemy je prosto na talerz, bez mycia, bez płukania, czyszczenia, przebierania, wirowania i przechowywania.

Tym czasem kupowanie całych sałat czy pęczków liści i ziół jest tańsze i zdrowsze a możemy sobie w bardzo prosty sposób sytuację uprościć. Zająć się zieleniną raz, szybko i skutecznie a potem właściwie ją przechowywać. To sprawi, że będziemy mieć fajną, świeżą zieleninę na wyciągnięcie ręki, zawsze wtedy kiedy będziemy mieć na nią ochotę. Do sałatek, do soków, do koktajli.

 

 

ZIELENINA JAK PRZECHOWYWAĆ – PORADNIK:

  1. Zaczynamy od tego, że zielone liście (szpinak, sałaty, zioła np koperek czy natka pietruszki, jarmuż) wyjmujemy z opakowania. Już na wstępie przebieramy i wyrzucamy nieładne listki.
  2. Następnie zieleninę wrzucamy do dużej miski lub do zatkanego zlewu. Zalewamy dużą ilością zimnej wody (jeśli zielenina jest już trochę przywiędła, do wody można dodać nawet kilka kostek lodu, które wrócą jej witalność). Mieszamy zieleninę w wodzie, zostawiamy na kilka chwil, po tym czasie znów mieszamy i wylewamy wodę.
  3. Potem czynność płukania zieleniny w świeżej wodzie zawsze powtarzamy najmniej dwa razy!
  4. Po takim myciu zieleninę przenosimy do suszarki do sałaty lub na rozłożony ręcznik kuchenny do osuszenia.
  5. Po tym, przeschniętą zieleninę pakujemy do dużego pudełka plastikowego z zamknięciem, wyłożonego ręcznikiem papierowym – ważne by liście były luźno ułożone, bez ścisku.
  6. Tak przygotowaną zieleninę przechowujemy w lodówce do tygodnia.