Czerwona kapusta smażona – to mój sposób na ciepłą sałatkę do obiadu albo szybki pomysł na kolację. Jest bardzo łatwa do przygotowania, nie wymaga wcześniejszego gotowania a więc to szybkie danie. Jest też tania i z łatwo dostępnych składników.
Jesień i zima to dla mnie czas kapusty, którą zresztą bardzo lubię – zawsze mam w swojej spiżarni główkę. Wymyśliłam sobie też takie ułatwienie, którym się z wami podzielę, może komuś ułatwi życie Kapustę obieram z wierzchnich liści, szatkuję drobno (lubię robić to za pomocą mojego robota kuchennego z tarczą do szatkowania w cienkie plasterki). Taką poszatkowaną, wrzucam luźno do zamykanego pojemnika szklanego lub plastikowego, oprószam solą, mieszam, zamykam przykrywką. Przechowuję w lodówce do kilku dni. Taka kapusta jest gotowa i czeka aż po nią sięgniemy robiąc surówkę, kapustę smażoną, omlet, warzywa z patelni, zupę, parzybrodę czy inne danie. Polecam!
PRZEPIS NA CZERWONA KAPUSTA SMAŻONA
Składniki:
- ok 300g kiełbasy wędzonej lub boczku lub kurczaka z rosołu (miałam akurat kurczaka)
- ćwierć główki kapusty czerwonej
- 2 łyżki masła
- 3 łyżki oleju roślinnego np rzepakowego lub kokosowego
- sól himalajska
- pieprz czarny świeżo mielony
- 2 łyżki majeranku
Jak zrobić czerwona kapusta smażona:
- Zaczynamy od przygotowania dużej patelni lub woka (najlepiej z powłoką nieprzywierającą), na którym rozgrzewamy olej.
- W dalszej kolejności zajmujemy się mięsem. Kroimy je w kosteczkę – ja lubię pokroić w bardzo drobną. Tak przygotowane mięso wrzucamy na patelnię, na olej i podsmażamy aż zacznie się złocić.
- Następnie przygotowujemy kapustę. Obieramy ją z zewnętrznych liści i szatkujemy drobno za pomocą ostrego noża, tarki z ostrzem do plasterków lub (mój ulubiony sposób) za pomocą robota kuchennego z nakładką – tarczą do cięcia w cienkie plasterki.
- Potem poszatkowaną kapustę wrzucamy na patelnię do mięsa i solimy ( to sprawi, że kapusta puści sok, więc całość nie będzie się przypalać).
- Kapustę smażymy na dość wysokim grzaniu, często mieszając i przykrywając przykrywką co jakiś czas na parę chwil.
- W końcu dodajemy masło, pieprz, majeranek, mieszamy, próbujemy, doprawiamy do smaku.
- Finalnie kapusta jest gotowa gdy zmięknie do stopnia jaki lubimy – ja lubię gdy jest miękka ale nada jędrna – al dente.