4 ksiazki o jedzeniu

Jak zapewne wiecie jestem ogromną wielbicielką książek – w tym książek kucharskich – w mojej bibliotece zbiór ich to aż jeden potężny regał książkowy. Mimo tego, że kolekcja stale się powiększa, nie jestem w stanie odmówić sobie pozycji, która mnie zainteresuje 😉 (tak samo nauczona jest moja rodzina jeśli chodzi o książki). Takie małe, choć mam wrażenie – pozytywne szaleństwo.

Dzisiaj chciałam pokazać wam 4 książki o jedzeniu, nowości w moich zbiorach, warte by poświęcić im chwilę.

 

 

 

 

„Jak leczyć się czekoladą” prof. Henri Joyeux i Jean Claude Berton

Podobno czekolada to warzywo – ha ha ha – któż z nas jej nie lubi więc dobrze by było 🙂 Jednak czy wiecie, że spożywanie prawdziwej czekolady jest wręcz zalecane :))) ze względu na wspaniałe bogactwo występujących w niej mikroelementów, minerałów, witamin i polifenoli.

Zapytacie w takim razie co to jest prawdziwa czekolada – otóż ten poradnik między innymi doradza jak nauczać się odróżniać podróbki od prawdziwej czekolady.

To prawdziwe kompendium wiedzy napisane przez prof. medycyny i mistrza czekoladnictwa.
Znajdziemy tu pochodzenie i historię drzewa kakaowego, losy jego owoców.
Znajdziemy zalety czekolady, porady zdrowotne, sposób wyrobu czekolady, rytuał jej przygotowania i picia i wiele ciekawostek np informacje na temat czekoomegi.

Książka jest ładnie wydana i bogato ilustrowana, w twardej okładce.

Wydawnictwo AA, 203 strony, data wydania 2020r.

 

 

 

 

 

„Greenprint. Jak dzięki zielonej diecie uzdrowić siebie i świat” Marco Borges

Modny temat ekologii i diety, zdrowego odżywiania i dbania o planetę. Bardzo bliskie mi są te tematy i ten styl życia, dlatego z ciekawością sięgnęłam po te książką by sprawdzić czego jeszcze mogę się z niej dowiedzieć ciekawego, czego nowego nauczyć.

Autor książki jest fizjologiem sportu. Przez ponad dwadzieścia lat pracował jako trener stylu życia starając się nakłonić ludzi do podejmowania zdrowszych wyborów. Sam uczył się i poszukiwał sposobów na trwałą poprawę samopoczucia objeżdżając świat. Stworzył Greenprint, który jest nie tylko dietą, ale i stylem życia.

Co znajdziemy w książce?
Przede wszystkim opracowane przez autora 22 zasady zdrowego trybu życia i żywienia na bazie roślinnej.
Trzy plany wdrożenia zielonych zasad – w zależności od tego czy jesteśmy gotowi na stopniową zmianę czy też od razu na przejście w pełni na dietę roślinną.
Znajdziemy tu też plany posiłków oraz ponad 60 przepisów na dania.
Sporo tu też wskazówek, tipów, porad oraz inspirujących historii, które pomagają wdrożyć się do zmian na lepsze, zielone życie i odbudowanie zdrowia w zgodzie z naturą.

Wydawnictwo Znak, 300 stron, data wydania 2021.

 

 

 

 

 

„Mistrzowie makaronu. Sztuka własnoręcznego wyrabiania makaronu, gnocchi i risotto” Marc Vetri i David Joachim

Wspaniała księga kluchów, naprawdę zachwycająca.
Zdjęcia może nie do końca do mnie przemawiają, bo sama nie gustuję w minimalistycznej i szaroburej fotografii kulinarnej, ale bogactwo treści jest świetne!

Po książkę sięgnęłam skuszona rekomendacją Jamiego Olivera, którego bardzo lubię. Chwalił Autora jako jednego z największych mistrzów makaronu na tej planecie.

Co więc znajdziemy w książce?
Otóż wiele tu porad i tych prostych i tych szczegółowych dotyczących przyrządzania własnoręcznego makaronu.
Wiele też pomysłów na sposoby jego podawania.
Znajdziemy przepisy na ponad trzydzieści rodzajów ciasta i instrukcje jak formować je w tradycyjne i nowatorskie kształty.
Są opisy podróży i odkryć kulinarnych autora.

Znajdziemy tu sporo wartościowych porad np jak gotować makaron, jak dobierać do niego sosy, jak przechowywać potrawy, jakie są rodzaje mąki i jak je dobierać bo determinuje to konsystencje makaronu.

Wydawnictwo Znak, 270 stron, data wydania 2021.

 

 

 

 

 

„Rośliny przede wszystkim. 101 najlepszych przepisów fleksitariańskich. Jak jeść mniej mięsa” Tracy, Dana, Lori i Corky Pollan.

Przez osiem lat byłam wegetarianką, od ponad dziesięciu lat jestem fleksitarianką, choć kiedy przeszłam na tą dietę, jeszcze nie istniała jej nazwa 🙂 Staram się w ten sposób żywić moją rodzinę, dlatego z ciekawością sięgnęłam po tą książkę.

Co to jest fleksitarianizm?
To dieta, w której świadomie koncentrujemy się na jedzeniu jak największej ilości roślin i stanowimy je fundamentem naszego odżywiania.
Czasem decydujemy się też na jedzenie mięsa, ale w centrum naszej uwagi są rośliny i staramy się mądrze i przede wszystkim zdrowo komponować menu.

Ta książka to zbiór ciekawych przepisów na dania mieszane – i wegetariańskie i mięsne, jednak dania skomponowane są w taki sposób by jak największą część posiłku stanowiły rośliny i by były fajnie podane. Znajdziemy tu też dania wegańskie, bezglutenowe czy bez nabiału i czym się autorzy szczycą – wszystkie można przygotować do 35 minut – z patelni, z piekarnika, na jednej blaszce czy w jednym garnku.

Znajdziemy tu przepisy na sałatki, przekąski, zupy, chili, burgery i placki, dania główne i słodkości.

Wydawnictwo Znak, 270 stron, data wydania 2021.