kiszona kapusta z marchewką

Kiszona kapusta z marchewką

Kiszonki, kiszone warzywa to produkty pełne wspaniałych dla nas wartości.

Są bogactwem m.in. witamin  B i C a powstałe w wyniku fermentacji bakterie kwasu mlekowego pobudzają trawienie, regulują prace jelit.

Kiszona kapusta ma również działanie przeciwwirusowe, wzmacniające odporność.

Kiszona kapusta usprawnia metabolizm, jest lekiem na tzw „chorobę dnia poprzedniego” czyli kaca 🙂

Uwielbiam ogórki kiszone, choć te robimy latem, za to kiszoną kapustę czy sok z kiszonych buraków właśnie teraz – mega zdrowe i tanie.

Poniżej przedstawiam Wam przepis na domową kapustę kiszoną w wersji z marchewką. Jedyne co potrzebujemy to kapusta, marchew i sól. Jeśli lubicie, możecie dodać tu jeszcze kminku.

 

 

 

 

PRZEPIS KISZONA KAPUSTA Z MARCHEWKĄ

Składniki:

 • 2 kg kapusty białej
 • 1 duża marchewka
 • sól kamienna – ok 2 łyżki

 

Jak zrobić kiszoną kapustę z marchewką:

 1. Najpierw kapustę oczyszczamy z zewnętrznych liści i usuwamy głąb.
 2. Następnie kapustę szatkujemy, najlepiej bardzo drobno.
 3. Marchewkę obieramy, ścieramy na tarce.
 4. Potem, poszatkowaną kapustę i marchew wrzucamy do dużej miski i mieszamy z solą.
 5. Zaraz potem to wszystko ubijamy drewnianym wałkiem (takim do ciasta najlepiej) aż kapusta zacznie puszczać sok. Kiedy cała kapusta będzie dobrze ubita i puści sok należy poprzekładać ją do glinianych naczyń lub szklanych słoików i tu dobrze ubić (by miała ciasno), zalać sokiem (jeśli soku jest za mało dolewamy trochę solanki z proporcji 1l wody na 1 łyżka soli).
 6. Następnie jeśli kapusta jest w dużych garnkach, beczkach, naczyniach trzeba ją obciążyć. Najlepiej na wierzchu położyć talerzyk, który dodatkowo obciążamy umytym kamieniem, tak by sok wypłynął do góry a cała kapusta była pod sokiem – do kiszenia musimy stworzyć jej warunki beztlenowe. Jeśli kapustę robimy w słoikach wystarczy je zakręcić zakrętkami.
 7. Kiszenie przebiega ok tygodnia (czas ten zależy od temperatury – im wyższa tym szybszy proces). Codziennie zdejmujemy kamień, talerzyk i przebijamy kapustę np. długą łyżką by uwolnić gazy, potem znów starannie obciążamy.
 8. Kiedy odpowiada nam kwaśność kapusty, wynosimy ją w zimne miejsce lub wstawiamy do lodówki by proces kiszenia zakończyć.

 

kiszona kapusta z marchewką