Cześć!

Mam dla was dzisiaj wpis książkowy.
Chciałam przedstawić wam kolejne książki dla dzieci o emocjach.
Od dłuższego czasu bardzo interesuję się psychologią i wiele książek o tej tematyce czytam, bo dzięki nim lepiej rozumiem siebie, swoje potrzeby, ale też potrzeby mojej rodziny i moich dzieci na różnym etapie ich rozwoju.
Uczę się dzięki nim budować poprawne relacje, obserwować moje dzieci, odczytywać i odpowiadać na ich potrzeby, wspierać.

Emocje to dla każdego ważny temat i dla dorosłego i dla dzieci.
Moim zdaniem warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci rozpoznawać je i nazywać.
Wiele problemów i u dzieci i u dorosłych również wynika w niewiedzy w tym temacie, dlatego bardzo polecam Wam poniższe lektury.

 

 

„Moja rodzina” Isabelle Filliozat, France Marie Perreault, Zelda Zonk

Książka ta przeznaczona jest dla dzieci od 5 roku życia wzwyż, może do 10-12 lat.
Autorki tej publikacji to między innymi psychoterapeutka czy guru pozytywnego rodzicielstwa we Francji (autorka bestsellerów „w sercu emocji dziecka” czy „Próbowałam już wszystkiego”).

Książka ta napisana jest w formie jakby zeszytu ćwiczeń, aktywizującej lektury z zadaniami, testami, quizami i naklejkami dla dzieci. W tej ciekawej formie, okraszonej sporą dawką humoru jest bardzo atrakcyjna dla dzieci, nawet nastolatków co potwierdzam jako przetestowane na mojej domowej grupie odbiorców. I cieszy mnie, że książka cieszy się powodzeniem, bo temat który zawiera jest bardzo ważny przecież nie tylko w życiu rodzinnym, ale w życiu społecznym każdego człowieka.

Podstawowa prawda, która wypływa z tej lektury i myślę, że z której warto zdać sobie sprawę w każdym wieku jest taka, że aby dobrze czuć się w rodzinie, warto zrozumieć więzi, które nas łączą.

Rodziny mogą być różne. W każdej jednak rodzinie, niezależnie od jej kształtu przeżywamy i radosne i trudne chwile. Warto rozmawiać! Rozmowy to wysłuchanie się nawzajem oraz wspólne opracowania rozwiązań, które będą odpowiadać potrzebom obu stron, to także wyrażanie swoich emocji.

Tak! Ta książka pokazuje dzieciakom, że ważne jest aby każdy w rodzinie czuł się kochany i szanowany i że czasem zdarzają się kłótnie i że czasem nie wszyscy czują się komfortowo, ale można starać się lepiej poczuć się wśród najbliższych

Wydawnictwo HarperKids, miękka okładka, data wydania 2022, 80 stron

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Złość. Jak sobie z nią poradzić” Kolejna świetna książka z serii „Akceptuję, co czuję” Isabelle Filliozat, Virginie Limousin, Eric Veille

Książka ta napisana została w formie aktywizującego zeszytu ćwiczeń dla dzieci w wieku 7 -12 lat. Zawiera zabawne testy, quizy, komiksy, scenki, zawiera naklejki ale też oczywiście słowniczek haseł i poradnik dla rodziców.

Książka traktuje o niezwykle ważnym temacie, jakim jest złość. Choć powszechnie uznawana za złą emocję, to jest zupełnie naturalna. Warto więc wiedzieć skąd się bierze złość, Jak ją wyrazić bez agresji i jak się uspokoić. Szczególnie ważne dla dzieci jest to by umieć ją nazwać i rozpoznawać jej stan.
Nie zawsze jest łatwo.

Warto oswoić się ze złością i wiedzieć kiedy złość to emocja, która pomaga powiedzieć „stop” kiedy dana osoba czuje się zagrożona a kiedy jest mylona z przemocą.
Ta książka pokazuje jak pokonywać przeszkody i trudności, jak unikać pułapek.

Autorki tej publikacji to między innymi trenerka relacji interpersonalnych, prowadząca warsztaty z edukacji afektywnej czy guru pozytywnego rodzicielstwa we Francji (autorka bestsellerów „w sercu emocji dziecka” czy „Próbowałam już wszystkiego”).

Wydawnictwo HarperKids, miękka okładka, data wydania 2022, 80 stron