Jak ugotować sorgo

Sorgo pochodzi i uprawiane jest w krajach tropikalnych, głównie Afryce.

To roślina wyglądem przypominająca trochę kukurydzę.

W Polsce jest chyba jeszcze niezbyt znane, ale na świecie to piąte w kolejności uprawiane zboże (po pszenicy, ryżu, kukurydzy i jęczmieniu).

Odmian sorgo jest kilkadziesiąt i mają zabarwienie od bardzo jasnego (podobnego do kaszy jaglanej) do ciemno brązowego.

Sorgo jest bezglutenowe !

Sorgo które kupiłam kolorem przypomina kaszę gryczaną, jednak jego ziarenka są większe i w smaku bardzo delikatne, z lekko orzechową nutą. Jest naprawdę bardzo smaczne i moje dzieci jedzą go ugotowane tak po prostu z niewielkim dodatkiem dobrego oleju.

Sorgo przed gotowaniem należy namoczyć przez kilka godzin w wodzie (najlepiej zostawić je na noc).

 

 

JAK UGOTOWAĆ SORGO

  • Sorgo wsypujemy do miski, zalewamy wodą. Zostawiamy do namoczenia na kilka godzin a najlepiej na noc.
  • Sorgo można gotować na co najmniej trzy sposoby, w odpowiedniej ilości wody, w szybkowarze lub w dużej ilości wody jak makaron. Pierwsze dwa sposoby są zdrowsze, gdyż składniki mineralne i witaminy zostają w ziarnach, które wchłoną wodę. Przy trzecim sposobie przy odlewaniu sorgo na sicie, wraz z płynem w którym się gotowały tracimy część cennych właściwości, dlatego warto ten wywar zostawić sobie choćby na zupę.
  • Sposób pierwszy: 1 szklankę sorgo, które wcześniej się moczyło odsączamy na sicie i przekładamy do garnka. Potem sorgo solimy  i zalewamy 2,5 szklankami wrzątku. Zaraz potem zagotowujemy, zmniejszamy grzanie na minimalne, przykrywamy przykrywką i gotujemy tak przez ok 30-40 min. Potem zostawiamy garnek pod przykryciem jeszcze na 10 min. Sorgo powinno wchłonąć cały płyn i stać się miękkie. Studzimy.
  • Sposób 2: 1 szklankę sorgo, które wcześniej się moczyło odsączamy na sicie i przekładamy do garnka szybkowaru. Potem sorgo solimy  i zalewamy 1,5 szklankami wrzątku. Zaraz potem zamykamy szybkowar i gotujemy tak przez ok 15 min. Potem zostawiamy garnek pod przykryciem jeszcze na 10 min. Sorgo powinno wchłonąć cały płyn i stać się miękkie. Studzimy.
  • Sposób 3: 1 szklankę sorgo, które wcześniej się moczyło odsączamy na sicie i przekładamy do garnka. Potem sorgo solimy  i zalewamy 4 szklankami wrzątku. Zaraz potem zagotowujemy, zmniejszamy grzanie na minimalne, przykrywamy przykrywką i gotujemy tak przez ok 40-50 min. Odsączamy nadmiar płynu na sicie.