Jak zawsze mieć w kuchni gotową ciecierzycę, dodam domową, ugotowaną cieciorkę – dziś taki poradnik. Pokazywałam go w formie zdjęć krok po kroku na Instastories i dostałam wiadomości, że przypadł Wam do gustu. Dlatego postanowiłam umieścić go i tu na blogu.

Serdecznie zapraszam Was na mój Instagram, tam na Stories na bieżąco pokazuję kadry z mojej kuchni i gotowania.

Ciecierzyca zwana też cieciorką czy groszkiem włoskim to składnik wielu popularnych dań. Można przygotować z niej hummusy i pasty, sałatki, potrawki i gulasze, zupy.

Ciecierzycę najczęściej kupujemy w formie suszonej oraz w gotowej już ugotowanej w słoiku lub puszce.

Poniżej przedstawiam Wam podstawowy sposób gotowania soczewicy suszonej. Możecie ugotować więcej i zamrozić gotowe porcje na zaś.

 

 

 

 

JAK ZAWSZE MIEĆ W KUCHNI UGOTOWANĄ CIECIERZYCĘ

 

  1. Najpierw suchą ciecierzycę wsypujemy do miski, zalewamy potrójną porcją wody, zostawiamy na minimum 6 godzin a najlepiej na całą noc.
  2. Po tym czasie ciecierzycę odlewamy, płuczemy, przesypujemy do garnka, zalewamy wodą (ok 1 cm nad ciecierzycę). Możemy dodać szczyptę sody oczyszczonej, dzięki niej soczewica szybciej się ugotuje i będzie bardziej miękka, kremowa w smaku.
  3. Następnie ciecierzycę zagotowujemy i zbieramy powstałą szumowinę. Zmniejszamy grzanie, przykrywamy przykrywką i gotujemy do miękkości (ok 1 – 1,5h).
  4. Potem ciecierzycę możemy ugotować też w szybkowarze – wystarczy 15 min gotowania od zamknięcia się garnka pod wpływem ciśnienia.
  5. Ugotowaną ciecierzycę solimy.
  6. Studzimy.
  7. Następnie zimną ciecierzycę porcjujemy. Ja lubię na tacy poustawiać silikonowe foremki do babeczek i napełnić je cieciorką razem z wodą z gotowania.
  8. Tak przygotowaną cieciorkę wstawiamy do zamrażarki.
  9. Następnego dnia możemy powyjmować porcje z foremek i przełożyć do torebki do mrożenia.