Jak zawsze mieć w kuchni gotową ciecierzycę, dodam domową, ugotowaną cieciorkę – dziś taki poradnik. Pokazywałam go w formie zdjęć krok po kroku na Instastories i dostałam wiadomości, że przypadł Wam do gustu. Dlatego postanowiłam umieścić go i tu na blogu.
Serdecznie zapraszam Was na mój Instagram, tam na Stories na bieżąco pokazuję kadry z mojej kuchni i gotowania.
Ciecierzyca zwana też cieciorką czy groszkiem włoskim to składnik wielu popularnych dań. Można przygotować z niej hummusy i pasty, sałatki, potrawki i gulasze, zupy.
Ciecierzycę najczęściej kupujemy w formie suszonej oraz w gotowej już ugotowanej w słoiku lub puszce.
Poniżej przedstawiam Wam podstawowy sposób gotowania soczewicy suszonej. Możecie ugotować więcej i zamrozić gotowe porcje na zaś.
JAK ZAWSZE MIEĆ W KUCHNI UGOTOWANĄ CIECIERZYCĘ
- Najpierw suchą ciecierzycę wsypujemy do miski, zalewamy potrójną porcją wody, zostawiamy na minimum 6 godzin a najlepiej na całą noc.
- Po tym czasie ciecierzycę odlewamy, płuczemy, przesypujemy do garnka, zalewamy wodą (ok 1 cm nad ciecierzycę). Możemy dodać szczyptę sody oczyszczonej, dzięki niej soczewica szybciej się ugotuje i będzie bardziej miękka, kremowa w smaku.
- Następnie ciecierzycę zagotowujemy i zbieramy powstałą szumowinę. Zmniejszamy grzanie, przykrywamy przykrywką i gotujemy do miękkości (ok 1 – 1,5h).
- Potem ciecierzycę możemy ugotować też w szybkowarze – wystarczy 15 min gotowania od zamknięcia się garnka pod wpływem ciśnienia.
- Ugotowaną ciecierzycę solimy.
- Studzimy.
- Następnie zimną ciecierzycę porcjujemy. Ja lubię na tacy poustawiać silikonowe foremki do babeczek i napełnić je cieciorką razem z wodą z gotowania.
- Tak przygotowaną cieciorkę wstawiamy do zamrażarki.
- Następnego dnia możemy powyjmować porcje z foremek i przełożyć do torebki do mrożenia.