8 ciekawych poradników będzie tematem mojego dzisiejszego wpisu. Dawno tu nie pisałam Wam o książkach. Ostatnio chętnie robię to na Instagramie, na bieżąco pokazuję tam co czytam, co polecam, co moje dzieci czytają i polecają. Dziś wpis książkowy tu na blogu. Mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie i zainspirujecie się. Może któraś z pozycji umili wam jesienne wieczory 🙂

 

 

„Samowystarczalni. W domu i ogrodzie. Niezależnie i bliżej natury” Joanna Włodarska

Zacznę od poradników kulinarnych a ten będzie pierwszym z nich.

Z domu rodzinnego wyniosłam nawyk bycia zaradną w żuciu. Od zawsze interesowały mnie tematy i zagadnienia związane z radzeniem sobie w różnych sytuacjach. Wiem z doświadczenia, bo nie raz się już o tym przekonałam jak ważne są podstawowe, życiowe umiejętności: gotowanie, szycie, hodowla roślin, zaopatrywanie spiżarni i wykorzystywanie resztek by nie marnować żywności, proste naprawy, majsterkowanie itd.  Staram się też tego uczyć moich dzieci.

Ostatnie wydarzenia dotyczące pandemii, izolacja społeczna dały mi dużo do myślenia na temat samowystarczalności. I choć mieszkając w mieście nie łatwo ten temat ugryźć, bo nie zasiejemy pola i nie będziemy hodować zwierząt, to nie można się poddawać.

Postanowiłam zgłębić temat i po trochu ta książka przyszła mi z pomocą. Znajdziemy tu porady na temat uprawy roślin na balkonie, np pomidorów, informacje jak wyprodukować własne kosmetyki albo raczej czego użyć by zaspokoić kosmetyczne potrzeby. Są tematy związane z ziołami i rolą jaką mogą spełniać by być użyteczne, z produkcją żywności np porady dotyczące robienia zakwasu na chleb. Znajdziemy tu tez porady jak zagospodarować kuchenne odpadki i wiele innych. Warto przeczytać.

 

Wydawnictwo Pascal, cena z okładki 44,90zł, miękka okładka, data wydania 2020.

 

 

 

„Domowe kiszonki które leczą” Ewa Sypnik – Pogorzelska i Magda Jarzynka – Jendrzejewska

Kiszonkami interesuję się od dawna, zdając sobie sprawę z ich walorów nie tylko smakowych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Na początku mojej przygody z tymi tworami często produkowałam bardzo tradycyjne kiszone ogórki i kapustę. Potem zaczęłam pytać, czytać i eksperymentować i tak kisiłam wkrótce z powodzeniem rzodkiewki, buraki, selera, marchew, kalafiora, cytryny, pekinkę.

W poszukiwaniu nowych inspiracji sięgnęłam po ten właśnie poradnik. Można w nim znaleźć sporo informacji o samym procesie fermentacji mlekowej czyli kiszeniu, wiadomości o dobroczynnych właściwościach kiszonek, o probiotykach i prebiotykach a także o symbiotykach i o tym komu kiszonki nie są wskazane.

Następnie jest rozdział o kiszeniu – jak się do niego zabrać, co nam jest potrzebne, jakie warunki itd.

W kolejnej części książki znajdziemy przepisy na kiszonki oraz dania z wykorzystaniem ich. I znajdziemy tu kiszone buraki, cebulę, cukinię, cytrynę, dynię, fasolkę, jabłka, kalafiora, kapustę, marchew, ogórki, paprykę, pomidory, rzodkiewkę, seler, śliwki.

 

Wydawnictwo RM, miękka okładka, cena z okładki 39,99, data wydania 2020

 

 

 

„7 sposobów. Łatwe pomysły na każdy dzień tygodnia” Jamie Oliver

Jamiego uwielbiam. Był jedną z tych postaci na początku mojej drogi kulinarnej, któa mnie mocno zainspirowała do rozwoju w tym kierunku. Jego książki kolekcjonuję bo po trochu jestem ich ciekawa a po trochu z czystego sentymentu. Nie wiem, która to już z kolei na mojej półce, ale nie mogło jej zabraknąć 🙂 To świeżynka wydawnicza kilka dni po premierze i tak, nie dałam rady poczekać do Bożego Narodzenia by zrobić sobie wtedy prezent 😉

Ale do rzeczy! W tej książce Jamie z 18 popularnych składników (np kiełbasa, brokuł, papryka, kurczak, mięso mielone, awokado, jajka) tworzy ponad 120 nowych przepisów, o których mówi że to maksimum smaku przy minimum wysiłku. Naprawdę apetycznie wyglądają!

 

Wydawnictwo Insignis, twarda okładka, cena z okładki 69,99zł, data wydania 2020r.

 

 

 

„Sęk w tym. Stolarka dla początkujących” Kasia Sawko

To poradnik po trochu hobbistyczny a po trochu można by rzec, że nawet naukowy. Zwróciłam na niego uwagę bo uwielbiam drewno – lubię się nim otaczać, mam go w domu sporo, chciałam wiedzieć jak z nim postępować, jak dokonać napraw, poprawek, jak je zabezpieczać, konserwować, może ulepszać a może przekształcać.

Zwróciłam też uwagę na ten poradnik bo mój syn sporo ostatnio pytań o różne narzędzia zadaje, więc wychodząc temu na przeciw i podążając za nim a może z nim 😉 chciałam wiedzieć. Ten poradnik świetnie się do tego nadaje. Znajdziemy tu wiele opisów narzędzi, rodzajów drewna a także 25 instrukcji stworzenia rożnych drewnianych projektów. Majsterkowanie bywa fajne 🙂

 

Wydawnictwo Buchmann, cena z okładki 49,99, miękka okładka, data wydania 2020

 

 

 

 

„Zdrowe zęby. Opowieść o pięknym uśmiechu” lek.stom. Kamila Wasiluk

To kolejny ciekawy poradnik jaki ostatnio znalazłam.

Higiena ważna sprawa. Najogólniej mówiąc raz, że wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie, jakość i długość życia. Dwa, że w dzisiejszych czasach warto podejmować prewencyjne działania, bo leczenie uszczerbków zdrowia czy uzębienia naprawdę spoko kosztuje.

Zaciekawił mnie ten poradnik bo autorka, ortodontka, odpowiada w nim na wiele ciekawych pytań i zagadnień np: kiedy pierwszy raz iść do ortodonty, czy używanie przez maluchy smoczka wpływa na ich uzębienie i jak tu się ma karmienie piersią (oraz czemu jest ważne).

Znajdziemy tu też porady żywieniowe dotyczące tego co jeść, by nasz uśmiech lśnił blaskiem i jak bezpiecznie wybielić zęby.

Jest też trochę ciekawostek o prawidłowym zgryzie i jak się mają do niego social media albo czy rzeczywiście otwarte usta są zawsze sexy.

Są też praktyczne porady o myciu zębów i wszystko co byście chcieli wiedzieć o aparatach ortodontycznych.

 

Wydawnictwo Znak, cena z okładki 49,99, twarda okładka, data wydania 2020.

 

 

 

„Edukacja domowa. Edukacja przyszłości” Wiesław Stebnicki

Jak pisałam Wam już tu nie raz, w tym roku przeszliśmy na Edukację Domową a więc moje dzieci spełniają obowiązek szkolny poza szkołą. Uczę ich i one uczą się w domu. Taki tryb ma ogrom plusów czysto technicznych, które i ja i dzieci widzimy gołym okiem.

Prawda jest jednak głębsza a cała idea edukacji domowej oparta na szerszej świadomości tego co się w świecie dzieje.

Ta książka to lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców będących w ED, dla tych którzy myślą o przejściu na ten rodzaj edukacji i oczywiście dla wszystkich, którzy mają ochotę wyrobić sobie zdanie na ten temat, poznać dogłębnie temat, zrozumieć go.

Autor na podstawie własnego doświadczenia z ED, na podstawie lektur i analiz opisuje obecny, pruski system szkolny nastawiony na uniformizację, proces ujednolicania ludzi, który stał się ważniejszy niż przekazywanie treści czy nauczanie. Nazywa obowiązki rodziców i cele edukacji domowej, którymi są doprowadzenie do dojrzałości dzieci poprzez stawianie na wolność, niezależność, samodzielność, kreatywność.

Edukacja domowa powiększa populację ludzi wolnych, logicznie myślących, niepoddających się zniewoleniu, segregacji i uniformizacji w przeciwieństwie do szkół publicznych, które kreują ludzi będących milczącą, bezwładną większością, która daje sobą rządzić państwu bez cienia sprzeciwu… Mocna książka. Polecam!

 

Wydawnictwo Fijorr Publishing, miękka okładka, data wydania 2014

 

 

 

„Ćwiczenia ze szczęścia” ks. Grzegorz Strzelczyk

Na koniec zostawiłam sobie dwa wartościowe poradniki do rozwoju duchowego. Od kilku lat z wielką pasją podchodzę do tego tematu, odkrywając coraz bardziej jak mało jeszcze wiem i jak niesamowicie dużo jest wartościowej literatury, która pozwala nam być coraz lepszymi, szczęśliwszymi, spełnionymi, spokojniejszymi i wartościowymi.

ks Grzegorz Strzelczyk to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich teologów, autor licznych książek.

W pozycji, którą Wam tu dziś prezentuję zawarł gimnastykę dla ducha naszego według ośmiu błogosławieństw.

Znajdziemy w niej inspirujące teksty, czasem trudne, prowokujące, czasem otwierające oczy oraz garść duchowych ćwiczeń do osobistego wykorzystania.

Warto harmonijnie poukładać sobie relacje z otoczeniem, nauczyć uważności na drugiego człowieka, nie dać się zachłanności, pośpiechowi a przede wszystkim ustrzec w sobie wewnętrzną ciszę.

 

Wydawnictwo Znak, miękka okładka, cena z okładki 39,99zł, data wydania 2020

 

 

 

„Idź do nieba! Duchowa mapa do wieczności” abp Fulton J.Sheen

To nie moje pierwsze spotkanie z abp Sheenem. Kilka lat temu, na początku mojej drogi rozwoju duchowego dostałam od brata jego książkę. Warto się przy tym autorze zatrzymać, jego nauczanie jest zachęcające, przekonujące, zastanawiające a jednocześnie błyskotliwe, lekkie, z humorem. To nie tylko moje zdanie zresztą. Ten amerykański biskup był uznanym kaznodzieją przyciągającym tłumy. Napisał 66 książek i wiele artykułów.

W tej książce autor zaczynając od pytań o kierunek drogi naszego życia zmusza nas niejako do refleksji nad wyborem tej drogi. Zachęca do zwrócenia się w stronę nieba. Daje też swego rodzaju mapę jako pomoc w pokonywaniu kolejnych etapów – stopni w drodze do wiecznego szczęścia.

 

Wydawnictwo Esprit, miękka okładka, cena z okładki 28,90zł, data wydania 2020