Jak zrobić sok z pokrzywy bez wyciskarki

Jak zrobić sok z pokrzywy bez wyciskarki to temat dzisiejszego wpisu. Po pierwsze dostaję ostatnio właśnie to pytanie od was. Po drugie moja wyciskarka żyła rok i przestała działać. Teraz stoi w spiżarni, bo nie po drodze mi zawsze by podjechać z nią gdzieś, zapytać czy można naprawić. Także sama niestety funkcjonuję bez wyciskarki.

Mamy maj, miesiąc pokrzywy wiosennej, młodej, pełnej super cennych dla nas właściwości. To teraz właśnie zanim pokrzywa zakwitnie warto ją zbierać, zrywać, robić sok, przetwarzać i spożywać.

Jest zapewne kilka sposobów na to by zrobić z niej sok bez wyciskarki, tutaj opisałam dwa z nich a poniżej o tym jak ja sobie radzę w tym roku.

Smacznego!

Więcej o właściwościach pokrzywy oraz o tym dlaczego warto je jeść przeczytacie tutaj.

O tym Jak zbierać pokrzywę przeczytacie tutaj.

O tym co dobrego zrobić z pokrzywy znajdziecie inspiracje tutaj.

Jak przechowywać pokrzywę.

Jak suszyć pokrzywę.

 

 

 

JAK ZROBIĆ SOK Z POKRZYWY BEZ WYCISKARKI

  1.  Zaczynamy od zbiorów. Najpierw chroniąc ręce rękawiczkami zrywamy młode liście z wierzchołków roślin.
  2. Potem czas na kąpiel. Pokrzywę płuczemy 2-3 razy w zimnej wodzie aby usunąć kurz i resztki ziemi. Następnie osuszamy na ściereczce lub w wirówce do sałaty.
  3. Tak przygotowaną pokrzywę układamy na sicie. Polewamy wrzątkiem z czajnika. Od razu wrzucamy do miski zimną wodą. Po minucie odcedzamy na sicie.
  4. Potem pokrzywę przekładamy do blendera. Zalewamy zimną wodą dobrego gatunku (może być wystudzona przegotowana, może być filtrowana albo mineralna) tylko tyle by była do powierzchni pokrzywy. Miksujemy wszystko na koktajl.
  5. Następnie jeden z ważniejszych kroków. Powstały koktajl przecedzamy na gęstym sicie.
  6. Otrzymujemy sok oraz pulpę (mrożę ją w pojemnikach na kostki lodu i mam gotową pokrzywę do dodawania do dań).
  7. Sok przechowujemy 2 dni w lodówce lub od razu zamrażamy porcje w pojemniczkach na lód.
  8. Pijemy 1 dużą łyżkę (1 kostkę) soku dziennie przez dwa tygodnie (można sam sok, można wymieszany z wodą z cytryną, albo z innym sokiem świeżo wyciskanym). Potem robimy przerwę i kuracje możemy powtórzyć.
  9. Pulpę z liści pozostałych po robieniu soku możemy wykorzystać do zielonych koktajli, do przygotowania pokrzywowej zupy, jako dodatek do wypieku chleba, bułek lub zrobić z nich naturalny nawóz do podlewania roślin.

 

Jak zrobić sok z pokrzywy bez wyciskarki