Jak mrozić chleb? by był smaczny po odmrożeniu, by był zdrowy, by zachował swoje walory smakowe i dobrą strukturę.

Zebrałam dla was kilka prostych wskazówek w temacie, tworząc swego rodzaju poradnik kulinarny – wpisy tego typu bardzo lubicie.

W obecnej sytuacji w jakiej się znajdujemy nie możemy pozwolić sobie na codzienny, poranny spacer do piekarni po świeże bułeczki. Jeśli wybieramy się na zakupy najlepiej zrobić zapas pieczywa na jak najdłuższy czas (jeśli tylko mamy możliwość pojemnej zamrażarki).

Jeśli sami wypiekacie chleb czy bułeczki – przygotowanie od razu większej ilości i zamrożenie jest bardziej oszczędne jeśli chodzi o zużycie prądu w piekarniku czy czasu jaki temu poświęcamy.

 

 

JAK MROZIĆ CHLEB

 1. Pieczywo, które chcemy zamrozić musi być całkowicie zimne – dlatego jeśli sami pieczemy chleb czy przynosimy ciepły z piekarni – musimy pozostawić go do całkowitego wystudzenia.
 2. Chleb najlepiej mrozić od razu w dniu pieczenia / zakupu! Pamiętajcie, że w chwili rozmrożenia chleb będzie taki jak w chwili zamrożenia, więc im świeższy zamrozimy taki będzie po rozmrożeniu.
 3. Chleb, bułki, bajgle najlepiej pokroić w kromki przed mrożeniem – raz, że będziemy mogli wyjąć z zamrażarki tyle porcji ile nam aktualnie potrzeba. Dwa, że to przyśpieszy jego rozmrażanie. Trzy w sytuacji kiedy się śpieszymy – zamrożoną kromkę chleba, bułki czy bajgla wrzucamy do tostera i po minucie mamy ciepłe, świeże pieczywo.
 4. Pieczywo porcjujemy przed zamrożeniem. Odpowiednia ilość kromek – najlepiej taką, która wiemy że będziemy potrzebować dla rodziny na śniadanie czy drugie śniadanie umieszczamy w oddzielnych woreczkach – w ten sposób nic się nie będzie marnować, a my będziemy się cieszyć zawsze świeżym pieczywem.
 5. Poporcjowane pieczywo owijamy w torebki foliowe bardzo starannie – mocno zawiązujemy, lub umieszczamy w pojemnikach zamykanych dokładnie.
 6. Tak przygotowane pieczywo wkładamy do zamrażarki.

 

JAK ROZMROZIĆ CHLEB

 • potrzebne opakowanie pieczywa wyjmij z zamrażarki. Pozostaw chleb w opakowaniu / folii lub wyjmij z niej i zawiń w czystą ściereczkę kuchenną – nie zostawiaj mrożonego pieczywa bez niczego bo obeschnie.
 • Zostaw do rozmrożenia w lodówce (będą gotowe następnego dnia) lub w ciepłym miejscu np na blacie w kuchni – w ten sposób szybciej się rozmrozi.
 • W sytuacji kiedy się śpieszymy – zamrożoną kromkę chleba, bułki czy bajgla wrzucamy do tostera i po minucie mamy ciepłe, świeże pieczywo.
 • rozmrożonego pieczywa nie można zamrażać ponownie!
 • raczej nie rozmrażaj chleba w mikrofalówce bo straci na smaku i podeschnie.

 

Jak mrozić chleb na drożdżach?

Jak mrozić chleb na zakwasie?

Jak mrozić chleb bezglutenowy?

– wszystkie rodzaje chleba mrozimy według sposobu podanego wyżej!