Nalewka z pokrzywy

Nalewka z pokrzywy

 

Nalewka z pokrzywy – to nie tylko pyszny trunek. Stosowana jest przy anemii, braku odporności ale też dolegliwościach żołądkowych, bólach brzucha.

Nie jest trudna do przygotowania, potrzebujemy jednak do niej młodych wierzchołków liściowych pokrzywy, które możemy zbierać w maju lub w innych miesiącach jeśli pokrzywę zetniemy i poczekamy aż młode pędy odbiją.

 

PRZEPIS NA NALEWKĘ Z POKRZYWY

Składniki na nalewkę z pokrzywy:

1 litr młodych pędów liściowych pokrzywy

0,5 l wódki

0,5 szkl miodu

 

Jak zrobić nalewkę z z pokrzywy:

Pokrzywę myjemy, osuszamy i siekamy drobno (najlepiej te czynności wykonywać w rękawiczkach).

Pokrzywę przekładamy do dużego słoja, dodajemy miód i alkohol.

Słoik zakręcamy, potrząsamy nim mieszając wszystko i odstawiamy w ciemne miejsce (np do szafki) na miesiąc – co jakiś czas potrząsamy słojem mieszając wszystko.

Po tym czasie odsączamy nalewkę (najlepiej przefiltrować ją przez gęste sito lub gazę).

Tak przygotowaną nalewkę zostawiamy na 2-3 miesiące by dojrzała i osiągnęła pełnię smaku.

3 komentarzy

Dorotka świetne przepisy ,szczególnie nabrałam ochoty na nalewkę ,nie było łatwo bo pokrzywy próbowały skarcić moje dłonie swoją parzącą bronią i na dodatek rosły w zaroślach .Dobrze ,że miałam bluzę i super rękawiczki do łokci z gumy i neoprenu ,dzięki temu nazbierałam sporo roślin .Na razie wszystko wszystko jest w słoiku ,zobaczę za miesiąc co z tego wyszło

Mam pytanie. Czy dodanie miodu na początku ma wpływ na zdrowotność nalewki? Czy można go tez dodać później, po przefiltrowaniu nalewki. Szkoda by było gdyby sporo miodu pozostało w pokrzywie i wylądowało na kompoście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.