Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

Co roku u schyłku listopada robię przegląd nowości wydawniczych i wybieram dla moich dzieci książki o tematyce świątecznej, które wzbogacą naszą kolekcje lektur w tym temacie.

W tym roku wydawnictwa wyjątkowo się postarały bo znalazłam naprawdę wiele super książeczek, które czytamy od początku grudnia i będziemy się raczyć nimi pewnie jeszcze do końca karnawału.

Jeśli również macie ochotę poczytać dzieciom o Bożym Narodzeniu lub zrobić prezent bliskim maluszkom zachęcam do przejrzenia moich propozycji. Ułożyłam je w kolejności ze względu na wiek dzieci, rozpoczynając od maluszków 🙂

 

 

Zbieracie, posiadacie książeczki o tej tematyce – napiszcie proszę jakie 🙂 Co jeszcze nam polecacie?

 

 

 

 

 

 

Szalik dla świętego Mikołaja”

To bardzo krótka opowieść Małgorzaty Gintowt zilustrowana przez Katarzynę Dąbrowska a wydana przez WAM dla najmłodszych dzieciaczków.

To kartonowa książeczka do zabawy, do przeglądania, do pokazywania i czytania o babci, która robiła na drutach (w towarzystwie kotków i myszek 🙂 długi, kolorowy szal na szyję dla Mikołaja.

Mój dwulatek uwielbia ciągle i ciągle od nowa ją oglądać i nazywać wszystko na ilustracjach ze swoim dwuletnim wdziękiem i dziecięcym zniekształcaniem słówek.

 

Wydawnictwo WAM

kartonowe strony

data wydania 2010

cena z okładki 4,50zł

 

szalik dla mikołaja

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

 

 

Marysia i Boże Narodzenie” Nadia Berkane i Alexis Nesime

Marysia to seria wydawnicza dla najmłodszych Wydawnictwa Debit o radosnym misiu, chyba na każdą okazję, bo znajdziemy tu przygody Marysi i na Wielkanoc i na wycieczce do zoo i na przyjęciu urodzinowym i na wsi.

Maluszki bardzo lubią te książki, bo opowieść jest krótka, prosta, zrozumiała, z pomocniczymi obrazkami zwracającymi uwagę na temat przewodni.

W tym odcinku Marysia ubiera choinkę i przygotowuje się do świąt – wiesza na choince pierniczki, słucha świątecznych opowieści czytanych przez mamę (jak u nas 🙂

 

Wydawnictwo Debit

miękka okładka

cena z okładki 6,90zł

 

Marysia i Boże Narodzenie

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

 

 

Prezent dla Świętego Mikołaja” Ewa Stadtmuller

To książeczka już dla odrobinę starszych czytelników, myślę że trzylatki przyjmą ją ze zrozumieniem i zaciekawieniem.

To krótka opowieść z akcją 😉 o tym co się dzieje kiedy Mikołaj zachoruje i jak z tym problemem uporają się zwierzęta w lesie a nawet o tym czym obdarują tego, który zawsze prezenty rozdaje.

Jest fajnym punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem o pomaganiu innym, spełnianiu dobrych uczynków.

 

Wydawnictwo Skrzat

miękka okładka

ilustracje Kazimierz Wasilewski

12 stron

 

Prezent dla Świętego Mikołaja

 

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Franklin i prezent świąteczny” Paulette Bourgeois i Brenda Clark

Ta książeczka sprawdzi się zarówno u młodszych dzieci od ok 3 roku życia jak i starszych – moja 6latka sama lubi już sobie czytać serię o Franklinie, bo książki te mają sporo obrazków w stosunku do tekstu.

Ta pozycja porusza ciekawy temat i uczy dzieci wrażliwości na potrzeby innych – otóż Franklin zostaje poproszony o wybranie ze swoich zabawek czegoś dla potrzebujących dzieci z biednych rodzin na gwiazdkowy prezent. Żółwik myśli na początku, że zadanie nie jest w jego przypadku możliwe do wykonania bo wszystko jest mu potrzebne, oprócz tylko zabawki, która się ostatnio mu popsuła. Czy zmieni zdanie?

 

Wydawnictwo Debit

miękka okładka

cena z okładki 7,50zł

 

 

Franklin

 

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

 

 

 

Wesoły Ryjek i zima” Wojciech Widłak

To już czwarta z kolei w naszej kolekcji i z serii książeczka o przygodach Wesołego Ryjka – prosiaczka rezolutnego, mądrego, wyciągającego wnioski z sytuacji, pokazującego świat w optymistyczny sposób.

Tym razem krótkie opowiadania o tematyce zimowej, o śniegu, nartach ale również o świętach zbliżających się (najszybciej na wystawach sklepowych), choince i gubieniu się, o tym skąd się wzięły kolędy.

Każdą opowieść Wesoły Ryjek kończy podsumowaniem, czego nauczył się dzisiejszego dnia czy z danej sytuacji, co zawsze jest fajnym wstępem do rozmowy z dzieckiem.

Jest też przepis na pierniczki ! 🙂

Polecamy tą mądrą książeczkę!

 

Wydawnictwo Media Rodzina

twarda okładka

cena z okładki 24,90zł

data wydania 2015

46 stron

 

 

wesoły ryjek

 

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

 

 

 

Wigilia Mamy Mu i Pana Wrony” Jujja Wieslander i Sven Nordovist

Mamę Mu też mamy już w swojej biblioteczce – dzieci chętnie słuchają/czytają kolejnych przygód bohaterów których znają i lubią, dlatego świąteczne wydanie książki z tej serii było u nas bardzo przez dzieci chciane i oczekiwane („Mamo czy dziś przyjdzie w końcu listonosz z Mamą Mu?”).

To książka przede wszystkim pięknie wydana, w twardej okładce, z ładnymi, spokojnymi a jednocześnie zabawnymi ilustracjami.

To opowieść o tym jak zwierzęta przeżywają wigilię, jak świętują, jakie dostają prezenty od ludzi i między sobą, napisana z humorem i z przymrużeniem oka. Porusza temat, na który zaczynają chorować starsze dzieci – tego, że nawet jeśli wydaje się nam że wszyscy o nas zapomnieli w tysiącu spraw życia codziennego i nawet jeśli nie widać tego gołym okiem, to jednak są tacy którzy o nas myślą, pamiętają o nas, kochają a ta miłość nie przejawia się w wielkiej manifestacji, ale w cichych uczynkach, w trosce.

 

 

Wydawnictwo Zakamarki

twarda okładka

 

wigilia mamy mu

 

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

Skrzat nie śpi” Astrid Lindgrem i Kitty Crowthet

To akurat pozycja, którą ja koniecznie chciałam dla dzieci nabyć ze względu na jedną z moich ulubionych autorek z dzieciństwa – Astrid Lindgren. To również nowość wydawnictwa Zakamarki, która ukazała się w Mikołajki.

Uwielbiam to charakterystyczne, szwedzkie ilustratorstwo, które jest cechą i tej książeczki.

Miejscem akcji jest kraina/wioska przysypana wspaniałym, puszystym śniegiem w ilości takiej, której dawno u nas nie widzieliśmy. Jest mroźna noc, ludzie śpią przy kominkach a główny bohater – mały Skrzat czuwa, przebiega na paluszkach, pomaga, dogląda ludzi i zwierząt, rozmawia i szepcze do tych ostatnich. Tak, legendy o skrzatach czy tez pomocnych krasnoludkach i w naszych rodzimych wierzeniach były żywe.

 

Wydawnictwo Zakamarki

data wydania 2015

twarda okładka

cena z okładki 29,90zł

 

 

skrzt nie spi

 

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

Święty Mikołaj” Renata Zając

Co roku przed świętami zastanawiamy się czy ten rok, będzie już tymczasem kiedy córeczka zaktualizuje swoje poglądy i przekonania na temat Mikołaja i prezentów pojawiających się pod choinką. By wyjść temu naprzeciw postanowiliśmy zapoznać ją z historią prawdziwego świętego Mikołaja z Miry i uważam, że to jest bardzo dobry punkt wyjścia z tej sytuacji.

Książka opowiada o życiu Mikołaja, okresie jego dzieciństwa, młodości, dojrzałego życia, o jego dobrych uczynkach i czasie kiedy stał się biskupem Miry, wreszcie o jego śmierci w dniu 6 grudnia. W bardzo prosty sposób objaśnia, że to był prawdziwy Mikołaj, który stał się święty, a tych których teraz możemy zobaczyć to współcześni pomocnicy Mikołaja – proste? Proste i do tego bardzo ciekawe 🙂

Więc nawet jeśli w te święta mała rozpozna znajomą twarz za białą brodą i pod czerwoną czapą, która zjawi się u nas po wigilijnej kolacji, wytłumaczenie jest przyswojone 🙂

 

Wydawnictwo WAM

miękka okładka

data wydania 2010

cena z okładki 9,90zł

 

 

święty Mikołaj

 

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

 

Święty Mikołaj z Miry” Eliza Piotrowska

To książeczka wydawnictwa Św Wojciech z serii, którą bardzo lubimy – „święci uśmiechnięci”

W bardzo ciekawy, zabawny, współczesny sposób opowiedziana wierszem historia Świętego Mikołaja – biskupa Miry.

Są w niej i komputery i telefony komórkowe i ipad-y i renifery, jest Laponia, Polska i Turcja a także Włochy a wśród tego życie Mikołaja, który stał się świętym.

Ulubiony cytat mojej córeczki, która stwierdziła kiedyś przychodząc do mnie z tą książką, że też jest w ten sposób głodna 🙂

„Jadł Mikołaj bardzo mało

(wprost przeciwnie niż koledzy),

lecz pożerał stosy książek,

bowiem cierpiał na głód wiedzy.”

Na końcu książki krzyżówka sprawdzająca co zapamiętało się z opowieści ! 🙂

 

Wydawnictwo św Wojciech

twarda okładka

48stroncena z okładki 22zł

data wydania 2012r

 

mikołaj

 

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

 

 

 

Najpiękniejsze opowieści pod choinkę” Ewa Stadtmuller

Bardzo lubię książeczki z opowiadaniami, które budują atmosferę świąteczną, które wzbudzają w nas entuzjazm w oczekiwaniu na święta, które podsuwają pomysły co przygotować z dziećmi, o czym porozmawiać, czego spróbować, które umilają przedświąteczne a także świąteczne i poświąteczne wieczory, które są powodem do rozmów, pytań i odpowiedzi.

Taka jest właśnie ta książeczka – polecamy na przedświąteczny, świąteczny i karnawałowy czas 🙂

 

Wydawnictwo Skrzat

twarda okładka

data wydania 2015r

wiek dziecka 3+

43 strony

 

Najpiękniejsze opowieści pod choinkę

 

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

Gwiazda nad gwiazdami i inne opowiadania” Barbara Derlicka

Bardzo ładnie wydana książeczka, w twardej okładce, na papierze kredowym z barwnymi, ładnymi ilustracjami idealnie nadaje się na prezent dla bliskiego nam dziecka.

Jest zbiorem kilku opowiadań o tematyce świątecznej np. o pierwszej gwiazdce, choince, anielskich włosach, czapce świętego Mikołaja, marzeniach Hani. Napisana prostym językiem, zwięźle i na temat 🙂 opowiadania  zrozumieją  i skupią na nich uwagę już czterolatki.

Wspaniale nadaje się do czytania przed snem.

 

 

Wydawnictwo WAM

twarda okładka

80 stron

cena z okładki 24,90zł

data wydania 2013r

 

gwiazda na gwiazdami

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

Święta dobrych życzeń” ks. Jan Twardowski

To świąteczna propozycja już dla starszych dzieci, myślę że począwszy od pięciolatków wzwyż.
Moja sześciolatka znakomicie radzi sobie z przesłaniem tych treści, pod warunkiem, że czytamy jej je, intonując odpowiednie kwestie, opowiadamy wczuwając się w przesłanie.

Książka jest nie tylko świetnym początkiem po świecie poezji i nie do końca nazwanych treści a także w przypadku księdza Twardowskiego zapisanego strumienia myśli, jest też fajnym przewodnikiem po duchowych aspektach tych świąt.

Polecamy !

 

Wydawnictwo św Wojciech

twarda okładka

data wydania 2013r

80 stron

cena z okładki 27zł

 

swieta dobrych zyczen

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

Dwa miśki na wynos” Marcin Przewoźniak

To książka już dla starszych dzieci, myślę że od sześciu lat wzwyż – za to z prawdziwą fabułą, prawdziwą rozwijająca się akcją i jej nieprzewidzianymi zwrotami.

Moją córeczkę niesamowicie wciągnęła i przejęła i dopominała się bardzo by czytać jej ją dalej.

Ta opowieść już nie bagatela na 250 stronach opowiada o Zajączku – ulubionej zabawce pewnego chłopca, która zostaje wyrzucona na śmietnik i którą w tym miejscu odnajdują podwładni Wielkiego Szefa 🙂

Zajączek trafia jak można się domyśleć do bardzo tajnej Kwatery Świętego Mikołaja gdzie znajduje nowych przyjaciół i pracę gońca, bo umie bardzo szybko biegać, ale wciąż tęskni za swoim Piotrusiem.

Prawdziwa przygoda ze świętami w tle 🙂

 

Wydawnictwo Skrzat

250 stron

twarda okładka

data wydania 2013r

 

dwa miski na wynos

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

Leśne święta – świąteczna malowanka edukacyjna”

I na koniec coś twórczego dla dzieci – malowanka  z krótkimi wierszykami, prostymi zadaniami na spostrzegawczość oraz wycinankami i tekturową szopką do wyrwania ze środka, przycięcia i złożenia. W sam raz by zająć dzieci w czasie kiedy my lepimy uszka z grzybami do barszczyku albo ścieramy warzywa do ryby po grecku 🙂

 

Wydawnictwo Skrzat

 

malowanka

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia

 

 

 

 

 

 

 

Papierowe święta czyli orgiami płaskie i przestrzenne z kwadratu” Dorota Dziamska

To jest książka, która mam wrażenie
zostanie z nami na długo i co roku w czasie przedświątecznym i
świątecznym będziemy czerpać z niej inspiracje.

Origami – czyli wschodnia sztuka
składania papieru w kształty uczy przede wszystkim dzieci
cierpliwości, dokładności, wycisza, uspokaja a poza tym może być
świetną, rodzinną zabawą.

W tej książce znajdziemy moc pomysłów
na bożonarodzeniowe ozdoby papierowe – gwiazdki, bombki, łańcuchy,
wieńce, stroiki.

Książka zdobyła Nagrodę
Europejskiego Centrum Wspierania Nauczycieli „Innowator roku 2006”

Polecamy !

 

Wydawnictwo Bis

miękka okładka

data wydania 2011

75 stron

 

papierowe swieta

 

 

 

Książki dla dzieci o świętach Bożego Narodzenia