A dzisiaj coś szczególnego, bo pierwszy na moim blogu wpis przygotowany przez mojego męża 🙂 Recenzja ostatnio przeczytanej książki.

 

Opis z okładki: José Antonio cieszył się opinią świetnego rybaka. Pewnego kwietniowego poranka 1943 roku wypłynął jak zwykle z Punta Umbria na połów sardynek. To co wyłowił tego dnia z oceanu, rozpoczęło największy przekręt w dziejach wywiadu. Przygotowana przez Brytyjczyków operacja pod zaskakującym kryptonimem „Mielonka” była tak misternie skonstruowana i tajna, że nawet Churchill dałby się nabrać.

 

Książka „Oszukać Hitlera” przedstawia kulisy operacji „mincemeat”, która wprowadziła w błąd wywiad, dowództwo III Rzeszy oraz samego Hitlera. Przyczyniła się także do ocalenia tysięcy żołnierzy alianckich podczas inwazji na Sycylię.

Autor, Ben Macintyre, korzystając z nowo ujawnionych źródeł zrekonstruował przebieg całej operacji opierając się o świeżo odtajnione dokumenty znajdujące się w archiwach Wielkiej Brytanii.

Książka napisana jest barwnym przystępnym językiem i czyta się ją jak wciągającą powieść sensacyjną z barwnymi postaciami i interesującym „wątkiem głównym”.

Gorąco polecam zarówno pasjonatom jak i osobom które chciałyby dowodu na fakt, że wojen nie wygrywa się jedynie na polach bitew, ale także w dusznych podziemnych bunkrach należących do służb wywiadowczych.

 

Opis książki:

Wydawnictwo Znak

twarda okładka

rok wydania 2011

ilośc stron 376