Czy moje dzieci są grzeczne?

Mieliśmy ostatnio z mężem spotkanie biznesowe a ponieważ było ono dość nagłe i spontaniczne, bo po burzy mózgów musieliśmy przegadać z drugą stroną scenariusz dalszych działań, to wyszło tak że druga strona pojawiła się z dziećmi (małymi). Spotkanie trwało krótko, ale dzieci ciekawe kto przyszedł i co się dzieje nie chciały odpuścić naszego towarzystwa mimo próśb ich rodziców. Ci ostatni zaczęli przepraszać za swoje (jak się wyrazili) niegrzeczne dzieci.
Wtedy my zapewniliśmy, że nam to nie przeszkadza, że znamy to z doświadczenia bo mamy czwórkę. Wtedy z drugiej strony padło typowe w takich momentach „ojej współczuję” a potem pytanie „a grzeczne są?”

I tak mi to dało do myślenia…
Bo osobiście mam alergię na słowo „grzeczny”, bo co ono tak naprawdę oznacza? Uległy? Nie mający swojego zdania? Postępujący nie tak jak chce, ale tak jak chcą inni? Posłuszny? Próbujący zadowolić innych?
Z takich dzieci wyrastają dorośli o niskiej samoocenie, którzy swoją wartość opierają, nie na tym kim są ale na tym jaki komunikat zwrotny o sobie dostaną, wobec czego usługują, zadowalają, są zawsze miłe, chcą być przez wszystkich lubiane, dają się wykorzystywać, nikt nie liczy się z ich zdaniem bo i tak zawsze na wszystko się godzą, a z czasem popadają w depresję.
Wiem coś o tym bo to opis mnie … i przez ostatni czas na terapii walczę o siebie i o swoje zdrowie!

Jak zatem odpowiedziałabym na pytanie czy moje dzieci są grzeczne?

Nie są, są zdrowe! Są spokojne, są kulturalne.
Mój dwulatek przechodzi przez krzykliwy okres buntu, czterolatka to uparciuszek z charakteru, starszy syn wchodzi w wiek buntu nastoletniego i w końcu zaczyna walczyć o swoje – co bardzo mnie cieszy! a nastolatka mocno forsuje swoje zdanie i dajemy jej do tego prawo!
Tak, to trudne wychowawczo wyzwania, ale ja rozumiem że potrzebne by wykształcić zdrowego dorosłego!

A wasze dzieci są grzeczne? 🙈🤪🤯😵‍💫

#dziecko #pracanadsobą #zdrowienie #zdrowie #psychologia #terapia #depresja #trauma #granice #relacje #dzieci #dobrostan #wwo #uważność #wdzięczność #psychologiadziecka #wychowaniedzieci #rodzicielstwo #grzecznedzieci #storytime #poczuciewłasnejwartości