Cześć kochani!

Witam was w kolejnym książkowym wpisie.

Dzisiaj typ książek, które lubimy najbardziej czyli połączenie nauki z ciekawostkami.

Do nauki podchodzimy z moim dziećmi w nurcie wolnościowym. Jesteśmy w systemie Edukacji Domowej a to oznacza, że poza obowiązkową podstawą programową, którą musimy zaliczyć na egzaminie sami wybieramy swoje metody i ścieżkę edukacji. I bardzo pasuje nam podążanie za zainteresowaniami dzieci oraz rozwijanie ich wiedzy ogólnej poprzez ciekawą literaturę, bo książek w naszym domu czyta się naprawdę ogrom!

Te dwie książki wspaniale wpisują w nasz nurt edukacyjny i wprost cudownie sprawdzają się do zdobywania wiedzy przyrodniczej.

 

 

 

„Wynalazki roślin. Akademia mądrego dziecka” Clive Gifford, ilustracje Gosia Herba, Wydawnictwo HarperKids

Pięknie wydana książka, w twardej oprawie z ciekawymi i zabawnymi grafikami.

Natomiast najfajniejsze jest w iej to, że jest niesamowicie ciekawa i mój 3cio klasista czyta ją ciągle namiętnie, przychodząc do nas i dzieląc się ciekawostkami, sprzedając nam super informacje czy dyskutując z nami na zawarte w książce tematy. I to jest prawdziwa edukacja, to jest z pasją pochłaniana wiedza! Takich książek nam trzeba, nie tylko w Edukacji Domowej – polecamy wszystkim!
Książka doskonale wpisuje się w nurt STEAM, nowoczesne podejście do nauczania łączące naukę, technologię, inżynierię, matematykę oraz sztukę.

Rośliny ewoluowały przez miliony lat. Miały sporo czasu, by opracować skuteczne sposoby radzenia sobie z problemami. Nauczyły się wytwarzać materiały i struktury o niesamowitych właściwościach, leczyć choroby i produkować czystą energię.
Ludzie mogliby się od roślin sporo nauczyć! Nic dziwnego, że naukowcy się na nich wzorują, opracowując nowoczesne roboty, bezpieczne budowle, skuteczne lekarstwa czy ekologiczne materiały.

Czy wiesz, że rzepy w butach zawdzięczasz łopianowi; oddychasz dzięki glonom, a twój kask stworzono na wzór owocu pomelo? Eukaliptus to najlepszy przyjaciel misia koali. W jego liściach i korze znajduje się Cyneol, który zabija bakterie i ma właściwości antyseptyczne. Czytając o Wierzbie dowiadujemy się o jej silnych korzeniach, które wysysają wilgoć. Jej kora zawiera silny środek przeciwbólowy i przeciwzapalny salicynę, która została w ostateczności ulepszona w wersji aspiryny. Te oraz wiele innych ciekawostek.
W książce „Wynalazki roślin” poznasz okazy, które zainspirowały ludzi do ważnych odkryć i dowiesz się, co i ty zawdzięczasz drzewom, krzewom i kwiatom!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Cuda w lesie. Opowieści 5 minut przed snem” Christiane Donor, ilustracje Mona K., Wydawnictwo harperKids

To z kolei książka, którą pokochał mój przedszkolak i chcę ją ciągle czytać od nowa nie tylko przed snem oczywiście.

Dzieci w sposób naturalny zachwycają się przyrodą. Ochoczo obserwują motyle, mrówki i ślimaki; brodzą w kałużach i grzebią w piasku; zbierają liście, muszle, kasztany czy kwiaty. I zadają przy tym mnóstwo pytań. Warto tę ciekawość zaspokajać, a jeszcze lepiej podsycać, bo chłoną wiedzę jak gąbka. Ta książka może wspaniale spisywać sie jako inspiracja do przyrodniczych wypraw, projektów, rozmów i artystycznych prac.

To barwna opowieść o dużych i małych mieszkańcach lasu, o niezwykłych zjawiskach, które zachodzą w naturze każdego dnia i o tym, że wszystkie elementy w przyrodzie są ze sobą powiązane.
Z dziewięciu opowieści młodzi czytelnicy dowiedzą się m.in., jak rosną grzyby i czy drzewa ze sobą rozmawiają; zrozumieją, jak pożyteczne są żuki i pszczoły; jak kijanka zamienia się w żabę; co ćma widzi w nocy i czym różni się życie ptaków i ssaków w stadzie.
A wszystko opisane wierszem!